Megane 2 1.5 dci - içeri giren motor sesi

aytamal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar, motora baktırdım sorun yok. Malum yüksek devirlerde biraz gürültülü çalışıyor bu motorlar. İçeri giren motor sesini nasıl azaltabilirim? Fikri olan var mı?

Mesela motor üst kapağı yok bende. Taktırsam bir işe yarar mı?

mtyucel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motor üst kapağı nispeten sesten ziyade bloğu temiz tutmaya yarıyor. Kaput iç keçesi yok ise takılabilir. Onun dışında ilave izolasyon işleri var ama değer mi bilmiyorum. Kış günleri motor ısınana kadar ses var ise idare edebilirsiniz. Ses konusunda yaz aylarında yeniden kontrol yaparsınız. Titreşim çok ise motor üst takozu değişebilir.

Ankara / 2007 model 1.5 dci Megane II Expression Faz II Hatchback

aytamal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motor üst kapağı nispeten sesten ziyade bloğu temiz tutmaya yarıyor. Kaput iç keçesi yok ise takılabilir. Onun dışında ilave izolasyon işleri var ama değer mi bilmiyorum. Kış günleri motor ısınana kadar ses var ise idare edebilirsiniz. Ses konusunda yaz aylarında yeniden kontrol yaparsınız. Titreşim çok ise motor üst takozu değişebilir.

Motor üst-alt takozu değişimi kolay parçalar mı? Yerleri ulaşması zor yerler mi?

mtyucel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Iki takoz da kullanıcı dostu parçalar değil. Levye ile filan ayırma filan yapılarak çıkıyor. Parçaları siz alıp yaptıracak iseniz çok işçilik çıkmaz. Üst takoz motorun solunda iki büyük Civata ile bloğa ve şaseye sabit. Alt takoz da sanırım şanzıman ile bloğa sabit. Sanzıman alt takozu da deniyor. Ikisi de blok ve şanzıman titreşimlerini ciddi oranda azaltıyor. Parça fiyat ve görsellere internetten bakabilirsiniz.

aytamal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Iki takoz da kullanıcı dostu parçalar değil. Levye ile filan ayırma filan yapılarak çıkıyor. Parçaları siz alıp yaptıracak iseniz çok işçilik çıkmaz. Üst takoz motorun solunda iki büyük Civata ile bloğa ve şaseye sabit. Alt takoz da sanırım şanzıman ile bloğa sabit. Sanzıman alt takozu da deniyor. Ikisi de blok ve şanzıman titreşimlerini ciddi oranda azaltıyor. Parça fiyat ve görsellere internetten bakabilirsiniz.

Teşekkürler. En kısa zamanda baktıracağım.

grltsdn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Katalitik konvertör boşaltılmış olabilir mi? Ayni problem bende de var..alt devirlerde çekiş zayif üst devirlerde canlı..gaza yuklenmede ve ozellikle 3000 devir ve sonrasi kabinde baş ağrtırıcı bir uğultu..katalizör boşaltılmış olabilceginden şüpheleniyorum..ilk firsatta baktıracağım..siz de bir kontrol ettirin bence.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi