Megane 2 1.5 dci Kalkışta titreme silkeleme

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Nedret bey öncelikle hayırlı olsun ama aracınızı satmanıza dostane olarak biraz üzüldüm , umarım bizleri unutarak değerli bilgi ve tecrübelerinizden biz megane 2 kullanıcılarını mahrum etmezsiniz :) Şimdiden yeni aracınız da hayırlı olsun...

Kendi sorunuma gelirsem , rölantide herhangibir titreme vs yok Nedret bey... Sadece sogukken motor sesi değişiyor ki buda normaldir her araçta bu durum var...

Baskı balatanın da bitmiş olacağına şu sebeplerle düşünmüyorum , bu sorunum havaların soğumasıyla ortaya çıktı.. Yazın böyle bir sorunum mevcut değildi ve aracı 5-6 km kullandıktan sonra bu sorunum ortadan kalkıyor...Sürekli yapıyor olsa evet baskı balatadan kaynaklanacağını bende düşünürdüm ama sadece günün ilk çalıştırma anında yapıyor ve sonrasında gün içerisinde bunu hiç tekrar etmiyor...Ta ki ertesi gün ilk çalıştırmaya kadar...
Aracı 1000 kmdir kullanıyorum debriyaja alışamama gibi bir durum olmadığının düşüncesindeyim sebebi ise aracı 5-6 km trafikte kullandıktan sonra gayet güzel bir şekilde araç herhangi bir titreme silkeleme olmadan kalkıyor...Ama bu günün ilk çalıştırma anında ki 5-6 km ne yaptıysam araç silkeleme yapmadan kalkmıyor... Aracı 2000 devirde de kaldırsam bu silkelemeyi yapıyor..Hele birde dik yokuşta kaldıracaksam yandık.. Yani düşük devirde kaldırdığım için bu silkelemeyi yapmıyor... Ki aracı ilk aldığımda araca acemiliğimin olduğu zamanda dahi bu şekilde yapmıyordu...

İnternetten ne kadar araştırsamda buna benzer bir sorunu olanı görmedim.. Genelde benim sorunumun tam tersi sıkışık trafiğe girdiği zaman araçlarda titreme silkeleme oluyormus.. Benimkinde ise aracım ısınmıssa ne kadar sıkışık trafikte olsa bu silkelemeyi yapmıyor...

Ama yinede balata durumunu öğrenmek için dediğinizi uygulayıp buradan size yazacağım...

Öncelikle dostane düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Aracımı mecburiyetten satılığa çıkarmıştım abim ben alayım dedi verdik bakalım. Son zamanlarda ağar bir süreçten geçiyorum düzelirse daha iyisini alırım inşallah. Ben bu sitenin ilk kurulduğundan beri varım aslında ama işim gereği çok yoğundum uzun bir süre burda olamadım. Bu aralar vaktim çok fazlasıyla inşallah elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Keşke imkan olsada canlı canlı bakabilsem sorunu sıkıntısı olan araçlara ama maalesef olmuyor burdan dilimiz döndüğünce.
Bana kalırsa tarif ettiğiniz bu sorun ya enjektörler küçük sıkıntı varsa soğukken böyle yapar, yada motor üst takozu veya şanzuman alt takozundan bunlar sorunluysa yazın hava yumuşak olduğu için pek belli etmez ama havlar soğuduğu için bu takozlar sertleşiyor ve siz biraz arabayı kullanınca motor sürekli titreşimde olduğundan dolayı takozlar biraz ısınıyor haliyle ve titremeyi kesiyor olma ihtimali yüksek.
Bu iki ihtimal dışında bişey kalmıyor sizin tarife göre.

mr_luci

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde aracim 2008 megane 2 hb 1.5 dci aynı sorunu bende yaşıyorum.3 yıldır bu sorun bendede var.sabah arabayi ilk calistirdigimda 5-10 dakika araba ısınana kadar aynen sizin anlattiginiz sorunu yasiyorum.3 yildir servise hè gittigimde derdimi anlatiyorum.ama maalesef çözüm bulamadık.bu sorun icin debriyaj balatalarini değiştirdim.yine çözüm olmadı.yazin havalar ısıninca sorun kendiliginden ortadan kalkiyor.ama havalar soguyunca sorun aracta kendini gosteriyor.3 yildir bu sekilde kullanıyorum.çözümü nü bulabilirsek hemem yaltırırım.

cibirlover1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle dostane düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Aracımı mecburiyetten satılığa çıkarmıştım abim ben alayım dedi verdik bakalım. Son zamanlarda ağar bir süreçten geçiyorum düzelirse daha iyisini alırım inşallah. Ben bu sitenin ilk kurulduğundan beri varım aslında ama işim gereği çok yoğundum uzun bir süre burda olamadım. Bu aralar vaktim çok fazlasıyla inşallah elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Keşke imkan olsada canlı canlı bakabilsem sorunu sıkıntısı olan araçlara ama maalesef olmuyor burdan dilimiz döndüğünce.
Bana kalırsa tarif ettiğiniz bu sorun ya enjektörler küçük sıkıntı varsa soğukken böyle yapar, yada motor üst takozu veya şanzuman alt takozundan bunlar sorunluysa yazın hava yumuşak olduğu için pek belli etmez ama havlar soğuduğu için bu takozlar sertleşiyor ve siz biraz arabayı kullanınca motor sürekli titreşimde olduğundan dolayı takozlar biraz ısınıyor haliyle ve titremeyi kesiyor olma ihtimali yüksek.
Bu iki ihtimal dışında bişey kalmıyor sizin tarife göre.

Cok saolun Nedret bey her zaman her sorumda fazlasiyla yardimci oluyorsunuz. Keske daha oncede belirttiginiz gibi ayni sehirde olsaydik aracim hakkinda hem cok fazla blgi edinmis olurdum hemde sizin gibi yardimsever bir dost edinirdim.. Umarim suanda icinde oldugunuz zor durumu en yakin surede asabilirsiniz...Ne yazik ki bazen hayat hak etmedigimiz zorlukarla bizi karsi karsiya birakabiliyor...

Banada sizin dediginiz gibi sorunlardan kaynaklanabilecegini dusunduruyor... Bakima gittigimde enjektorleri sokturup pompaciya kontrol ettirecegim... Takozlar konusunda da aciklamaniz cok mantikli geldi.. Takozlardan da kaynaklanabilir.. Saglamlik kontrolunu de yaptirayim.. Belki dediginiz gibi olabilir... Ama sorun kesinlikle isininca duzelen bir parcadan kaynaklaniyor...

cibirlover1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde aracim 2008 megane 2 hb 1.5 dci aynı sorunu bende yaşıyorum.3 yıldır bu sorun bendede var.sabah arabayi ilk calistirdigimda 5-10 dakika araba ısınana kadar aynen sizin anlattiginiz sorunu yasiyorum.3 yildir servise hè gittigimde derdimi anlatiyorum.ama maalesef çözüm bulamadık.bu sorun icin debriyaj balatalarini değiştirdim.yine çözüm olmadı.yazin havalar ısıninca sorun kendiliginden ortadan kalkiyor.ama havalar soguyunca sorun aracta kendini gosteriyor.3 yildir bu sekilde kullanıyorum.çözümü nü bulabilirsek hemem yaltırırım.

Isteeee tam olarak sorunum bu.. Benimde aracimda ayni sorun var ve bende bunu nasil cozebilirim diye sebebini ariyorum.. Internette ne kadar siteye baktiysam boyle bir sorun yasayani gormemistim. Benzer sorunu yasadiginiz icin beni daha iyi anlayabilirsiniz ki cok sinir bozucu birsey.. Benimde yazin boyle bir sorunum yoktu yeni havalar soguyunca ortaya cikti... Birlikte sorunu insallah cozebiliriz..

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cok saolun Nedret bey her zaman her sorumda fazlasiyla yardimci oluyorsunuz. Keske daha oncede belirttiginiz gibi ayni sehirde olsaydik aracim hakkinda hem cok fazla blgi edinmis olurdum hemde sizin gibi yardimsever bir dost edinirdim.. Umarim suanda icinde oldugunuz zor durumu en yakin surede asabilirsiniz...Ne yazik ki bazen hayat hak etmedigimiz zorlukarla bizi karsi karsiya birakabiliyor...

Banada sizin dediginiz gibi sorunlardan kaynaklanabilecegini dusunduruyor... Bakima gittigimde enjektorleri sokturup pompaciya kontrol ettirecegim... Takozlar konusunda da aciklamaniz cok mantikli geldi.. Takozlardan da kaynaklanabilir.. Saglamlik kontrolunu de yaptirayim.. Belki dediginiz gibi olabilir... Ama sorun kesinlikle isininca duzelen bir parcadan kaynaklaniyor...

Merhaba. Siz aracınızı mutlaka anlayan sağlam bir Renault ustasına götürün. Bu takozların yansanayi olup olmadığını herkez anlayamıyor veya bakıyorlar levye ile kontrol ediyorlar bunda bişey yok diyor illa kopması lazım bazı ustalar için. Takozlara baktırın bişey yok deseler bile siz en azından bir tane şanzuman alt orta takozunun orjinalini getirtin onu değiştirin fazla pahalı bir şey değil değişimide basit. Enjektörleride sağlam profesyonel birini bulun söküp baksınlar temizlesinler en azından hiç birşey olmasa bile kafanız rahatlar. Ama bu ikisini yaparsanız sorun çözülür bence.

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Aracınızı çalıştırdığınızda durduğu yerdede bu sıkıntıyı yapıyormu ısınana kadar? Bide aracın içinde torpido olsun iç aksamları olsun fazla titreşim varmı yada zırıltı şeklinde bir ses?

mr_luci

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Durduğu yerde titreme yapmiyor.sabah arabayi calistiriyorum.3o-40 saniye sonra kalkis yaparim.durdugu yerde titreme yok.hareket etmeye başlayınca ilk 5-10 dakika araba ısınana kadar arabada titreme oluyor.bu titreme sürekli olmuyor dur kalk larda oluyor.araba ısınınca bu sorun da oltadan kalkıyor.ben 3 yıldır bu sorunu 10 a yakın tamirciye anlattım.cogunlugu debriyaj balata dedi.debriyaj balatayı da değiştirdim.sorunum yine devam etti.enjektor temizlet diyorlar simdide.sorunun enjektör le alakalı olduğunu da düşunmuyorum açıkçası.

cibirlover1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracınızı çalıştırdığınızda durduğu yerdede bu sıkıntıyı yapıyormu ısınana kadar? Bide aracın içinde torpido olsun iç aksamları olsun fazla titreşim varmı yada zırıltı şeklinde bir ses?

Aslinda arkadasa sormussunuz ama bu sorun benim aracimda da mevcut oldugu icin bende yanitlayayim diye dusundum.. Fazla bir titresim yok ama ilk calistirmada ki titresim dogal olarak isindiktan sonraya gore cok fazla.. Hafif bir torpido ziriltisi geliyor ama bunu farketmek icin egilip dinlemek gerekiyor..

Gecen gunlerde sabah ilk calistirmada kaputu acayimbir bakayim dedim.. O sirada baya titresimli calisiyordu hatta kaputu kapattiktan sonra kaputun hafif bir titresimle sallandigini gordum.

Bugun sabah aracimla cikmamistim biraz once aksam ustu ciktim 5 gibi.Bugunde Denizli icin sicak bir gundu. Ve bahsetmis oldugum silkeleme sorununu aracim ilk kaldirirken belli belirsiz yapti hatta yapmadi bile denilebilir.. Artik eminim ki havalarin isinmasi ve sogumasi ile ilgil genlesen bir parcadan kaynaklaniyor.. Onumuzde ki hafta gidip motor alt sanzuman takozunu degistirerek baslayacagim bakalim insallah cozulur..

cibirlover1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Durduğu yerde titreme yapmiyor.sabah arabayi calistiriyorum.3o-40 saniye sonra kalkis yaparim.durdugu yerde titreme yok.hareket etmeye başlayınca ilk 5-10 dakika araba ısınana kadar arabada titreme oluyor.bu titreme sürekli olmuyor dur kalk larda oluyor.araba ısınınca bu sorun da oltadan kalkıyor.ben 3 yıldır bu sorunu 10 a yakın tamirciye anlattım.cogunlugu debriyaj balata dedi.debriyaj balatayı da değiştirdim.sorunum yine devam etti.enjektor temizlet diyorlar simdide.sorunun enjektör le alakalı olduğunu da düşunmuyorum açıkçası.

Evet sadece dur kalklarda ve motor sogukken bu durum gecerli.. Ve araci hangi devirde kaldirirsaniz kaldirin hissedilir bir silkeleme oluyor bende de .. Bende enjektor ile alakali bir durumun olacagini dusunmuyorum ama yine de en azindan bilgisayarli isin ehli bir yerde kontrol ettirmek istiyorum..

Samas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, Aynı sorun benim aracımda da var ne yazık ki... konu hakkında araçtırma yaptığımda debriyaj ile ilgili olduğu yorumları var laguna2002' nin yorumları bana makul geldi açıkçası ama sorunu çözüp de paylaşanı görmedim henüz. bu konu hakkında çözüm ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Araç megane 3 110 bg sıkışık trafikte uzun zaman dur kalk yaptığımda sarsıntı silkeleme yapıyor bunu bazen gazla sebriyajla azaltıyorum ama yokuşta veya araç yüklü iken daha çok yapıyor .
Laguna2002 'nin bahsetmiş olduğu ayak altından ses gelmesi sorunu bende mevcut yani kasislerden geçerken biraz fazla salınım yaptığında sanki ayağımın altından demir demire vuruyor gibi sol taraftan ses geliyor.
araç bazen de ileri geri manevra yaptığımda yine soldan gelen bir salıncak sesi gibi tak tak yapıyordu. salıncak ve amortisör ile balatalar değişti fakat o ses hala var neden yapabilir sizce?