Megane 2 1.6 16v otomatik aracımın bazen geç çalışma durumu hk.

prostar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, Megane 2 1.6 16v privilege otomatik aracım genelde sorunsuz çalışıyor, ancak bazen ortalama 5-7 marşta bir uzun marşta çalışıyor(uzun marşı beklemeden marşı bırakıp tekrar marş yaptığımda çalışıyor), benzin hep fulle yakın olmakta, ancak ibrem yarımın az üstünde bulunuyor, alakası varmıdır bilmiyorum. Teşekkürler.

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
merhaba. sorununuzun benzin ibresiyle alakası yok. forumda clio aracında geç çalışma sorunundan şikayet olan bir vatandaş vardı. 3 aşağı 5 yukarı sorunun kaynağı aynıdır. hocam krank devir sensörüne baktırın derim ilk önce. geç çalışmanın, zor çalışmanın sebebinin başında gelir. alakası olmayan sensörler bile çıkabiliyor bazen. bazen benzin pompası sebep olabiliyor.

prostar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevabınız için Teşekkürler, krank devir sensörünü araştırdığımda stop etme durumu oluyormuş, aracımda hiç bir şekilde stop etme devir dalgalanması vs olmamakta.

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
hocam o bilgiler büyük ihtimalle yanlış..
krank devir sensörü direkt olarak arabanın çalışmasıyla alakalıdır. rölanti dalgalanması rölanti motorunun problemidir. ilk önce sensörün temizliğini yapın düzelmezse parça değişimi ile deneyebilirsiniz.
eski megane 1lerde krank devir sensörü arızası yüzünden motor sıcakken araba çalışmaz, çalıştırmak için vurdururlardı.
Cevabınız için Teşekkürler, krank devir sensörünü araştırdığımda stop etme durumu oluyormuş, aracımda hiç bir şekilde stop etme devir dalgalanması vs olmamakta.

cool_ive45

Kayıtlı Üye
45-Manisa
Merhabalar, bu araçlar LPG de çalıştığı için benzin pompaları bir yerden sonra arıza veriyormuş. Depoyu yarım depo üzerinde kullanmak gerekiyormuş. Bu çözüm değil ama en azından problemi geciktiriyor. Benzin deponuzu dolu kullanmaya devam edin. Bende de geç çalışma problemi var. Tamirci Benzin pompası,elektrovana ve eksantrik mil sensörünün değişmesi gerektiğini söyledi. Bu üç parçada işçilik hariç 1250 TL şu anda ve benim bütçem müsait değil. Ben şöyle bir çözüm buldum. İlk aracı çalıştıracağımda önce vitesi 1'e alarak frene basıp start yapıyorum ve göstergedeki tüm ışıkların sönmesini bekliyorum. Söndükten 1-2 saniye sonra da debriyaja basıp çalıştırıyorum. Bu şekilde araç geç çalışmıyor. bazen marşın bir saniye falan uzadığı oluyor ama her zaman değil.

prostar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, cevap için Teşekkürler, ben fulle yakın benzinle geziyorum, geç çalışma durumuda bazen oluyor, can sıkıntısı yapıyor. Çözmek istiyorum, servistede heryerini değiştirmek istemiyorum işin açığı. Servise bıraksak değiştirmedik yerini bırakmayacak.

Merhabalar, bu araçlar LPG de çalıştığı için benzin pompaları bir yerden sonra arıza veriyormuş. Depoyu yarım depo üzerinde kullanmak gerekiyormuş. Bu çözüm değil ama en azından problemi geciktiriyor. Benzin deponuzu dolu kullanmaya devam edin. Bende de geç çalışma problemi var. Tamirci Benzin pompası,elektrovana ve eksantrik mil sensörünün değişmesi gerektiğini söyledi. Bu üç parçada işçilik hariç 1250 TL şu anda ve benim bütçem müsait değil. Ben şöyle bir çözüm buldum. İlk aracı çalıştıracağımda önce vitesi 1'e alarak frene basıp start yapıyorum ve göstergedeki tüm ışıkların sönmesini bekliyorum. Söndükten 1-2 saniye sonra da debriyaja basıp çalıştırıyorum. Bu şekilde araç geç çalışmıyor. bazen marşın bir saniye falan uzadığı oluyor ama her zaman değil.

cool_ive45

Kayıtlı Üye
45-Manisa
Anlıyorum. Servis değil de Renault araçlardan anlayan bir ustaya göstermen lazım. Ama benim tahminimce benzin pompasının değişmesi gerekecek. Benim ustam Magneti manelli marka pompayı önermişti. O da 500 tl internette.
Merhaba, cevap için Teşekkürler, ben fulle yakın benzinle geziyorum, geç çalışma durumuda bazen oluyor, can sıkıntısı yapıyor. Çözmek istiyorum, servistede heryerini değiştirmek istemiyorum işin açığı. Servise bıraksak değiştirmedik yerini bırakmayacak.

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
aynen hocam benzin pompası dediğiniz gibi
Anlıyorum. Servis değil de Renault araçlardan anlayan bir ustaya göstermen lazım. Ama benim tahminimce benzin pompasının değişmesi gerekecek. Benim ustam Magneti manelli marka pompayı önermişti. O da 500 tl internette.

jhkaln

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçtada buna benzer bir sorun vardı bir kaç ay önce başlamıştı aynı sizin gibi arada bi çalışmıyordu 5-6 marş yada üst üste seri marş yapinca çalışıyordu geçenlerde hepten gitti ve araç kaldı çalışmadı daha sonrasında manyetik sensör değişti benzin pompası değişti düzeldi sizde belki sadece manyetik sensör değişince düzelir bir ara gidin değiştirin deneyin derim çok pahalı değil.

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat