Megane 2 1.6 Otomatik Benzin & LPG Yakıt Tüketimi

Yakıt Değerleri

• Normal

Oy: 1 33.3%
  • Normal Değil

Oy: 2 66.7%

• Kullanılan toplam oy
    3
  • Anket kapatılmış .

dd2dl5

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Aracımı yeni aldım 1.6 Otomatik. LPG deposunu fulledim 50 TL'likte benzin almıştım. LPG kırmızıya düştü benzinin de yarısı harcanmış toplam yaptığım km 138km. Tekrar fulledim depoyu 52 TL'lik gaz aldı. Yani 138km'nin hepsini gazda gittiğimi varsayarsak 52/138'den 36 krş yaktığı hesap ettim.(yaklaşık 25 TL'likte benzin yaktı). Bu değerler bana aşırı fazla geldi. Şimdi 36 krş sizce normal mi anormal mi ? Anormal ise tavsiyeleriniz nelerdir ?

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anlık yakışınızı gözlemliyormusunuz oraya bakın genelde giderken 10 un altında ise sorun yok bence

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Forumda bu konu ile ilgili çok yazıldı çizildi eski başlıkları taramanızı öneririm

poseidon999

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motor durumu, kullanma şekli, trafik durumunu bilemeyiz ama otomatik şanzımana göre aşırı uçuk değil ama az da değil 30 kuruşun altına inmesi lazım.

Ölçüm de çok önemli. Lpg sarfiyatının tek ölçüm şekli fulle bitir ve hesapla şeklindedir. Neredeyse tüm Lpg şamandıralarında zamanla arıza olduğu için
küçük sapmalarla yakıtı bazen fazla bazen eksik dolmaktadır.
Benzinde hesapladığımız gibi fulle, git, tekrar, fulle ve yapılan km ye böl yapmamız bizi yanıltabilir.

2004 Megane 1,6 LPG li kullanıyorum Benim LPG deposu 42 litre her seferinde fullerim. Fulledikten sonra depoda 95 TL lik gaz olduğunu varsayalım.
Benzine geçene kadar kullanırım ve bu şekilde yaklaşık 320 km yol yaparım

Max değerlerimi alırsak 95 Lira / 330 Km = 28,5 kuruşa denk geliyor ki yaptığım bu km nin 1/3'lük kısmı yüksek devirde veya trafik içinde geçiyor.
Kalan kısmı da sakin kullanım.

Yazın bu değerler sıcaklığın yanmaya olumlu etkisinden dolayı 24-25 kuruşlara kadar düşüyor.
Tabi TL üzerinden konuştuğumuz için bu değerler her geçen ay değişiklik gösterebilir.

Lpg / benzin sarfiyat arasında litre bazında % 20 lik bir fark vardır. (yani benzinde 100 km de 10 litre yakan araç lpg de iken 12 litre civarı yakar)
Çok sefer denedim bilgisayarda ortalamam 8-10 litre gibi bir rakam gösteriyor
bunun %20 fazlası 10-12 litre LPG sarfiyatı eder ki bu da 100 km de yukarıda verdiğim 26 kuruş civarına denk geliyor.

Araca bakım yapılmadıysa sıvı ve buji kontrollerini yaptırmanı öneririm.

Son düzenleme:

mhmtmn20

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araciniz lpg li ise yol bilgisayari benzin tuketimini hesaplayip ibreyi dusuruyor... Yani ibreleri resetlemeniz lazim arada yada benzin alin ara sira 20 liralik filan o duzeltiyor kendini... Resetlemeyi deneyin benzin ibresi yukselir.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mhmtmn20

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben lpg kullaniyorum uzun yol 15 16 krs sehir ici 18 19 krs yakiyorum. 1.6 manuel.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

megane2_2004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane 2 teknik verilerinde şehir içi benzin 9 litre gösteriyor. Lpg*1,13=10,17 litreye denk geliyor. Lpg 2,35*10,17=23,89 krş yapar ki bu da 0 km otomobil için geçerlidir. 13 yaşında ve bakımlı bir aracın şehir içinde herhalde 25krş falan yakması beklenir. 18-19 kuruş mucize gibi bir şey.

poseidon999

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2004 Megane 1,6
Dün fulledim lpg deposunu tekrar
36 Litre / 88 TL lik gaz aldı (%30'u sıkışık trafik ve devirli sürüş, %70'i normal)
içinde 6 litrelik bir gaz kalmış yani. Depomun 42 Litre olduğunu söylemiştim.
330 KM yaptım. (Km de 26 kuruş yapıyor)
5 litreyle sakin kullanımda nereden baksanız 50 km daha gider.
Yani arabayı çok zorlamadan 380 Km ye tamamlarım 42 litrelik depoyu depoyu bitirsem de mantık değişmiyor 26 Kuruş.

Tabi bu hesap Lpg litresinin 2,42 TL e dayandığı zaman yapıldı.

Kimseyi itham etmiyorum tabi ama bugün dizeller bile 15-16 kuruşları zorlarken lpg ile bu yakıtı yakalamak hayal gibi...
15 kuruş yakan bir araba 42-45 litrelik standart stepne tipi lpg deposuyla ve düz matematik hesabıyla 666 km gitmesi lazım ki daha bu km yi yapan bir lpgli araç görülmedi.

meganeizmit

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şehir efsanesi olan "benim araç 18 - 19 kuruş yakıyor" laflarını çevrenizde çok duyduktan sonra herkesde olan klasik benim aracım çok yakıyor sıkıntısı. 2004 otomatik 1.6 atiker lpgli aracım var. Fabrika verisi şehiriçi 12 litre olan aracımın 30 kuruş yakması benim için yeterli. Benzin ve Lpgnin yanma oranını eşit bile alsak 12*2,4 = 28 kuruşlara gelecektir.
Kimse yanlış anlamasın ama arabanın çekişinde sorun olmadıkça yakıtta çok sorun olabileceğini düşünmüyorum.

dd2dl5

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sizin değerler gayet güzel hocam keşke bende o değerlere inebilsem. Bende dün tekrar fulledim 42 TL. 140 km yapmıştım. yani 30 krş olarak buldum. Geçen sefer fullediğimde 36 krş çıkmıştı. Genel olarak yapılan yol ve trafik aynı oluyor %90. Yakıtı nereden alıyorsunuz hocam ben shell'den alıyorum her zaman. Opetin gazı katkı maddelerinden yakıt filtresini tıkıyormuş diye duymuştum.