Megane 2 80 bg turbo tamiri

musa-kalkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar merhaba dün turbo arıza yaptı bugün turbo tamiri yaptırdım ve montaj yapıldı çalışır durumda 10 km kadar basıcan dedi usta sizlerin tavsiyesi varmıdır

ihtiyar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracını her zamanki gibi kullanabilirsin.10 km kadar devirli kullanmanı söylemiştirde buna niçin gerek duymuş anlayamadım. Belki alışma devresi falan vardır...

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar merhaba dün turbo arıza yaptı bugün turbo tamiri yaptırdım ve montaj yapıldı çalışır durumda 10 km kadar basıcan dedi usta sizlerin tavsiyesi varmıdır
Bence usta işini iyi yaptıysa size aracınızı normal şekilde kullanmak kalıyor

34VR1415

musa-kalkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
peki yağını 2000 km önce değiştim tekrar yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değiş en kısa sürede dedi nedendir araç aşıdı duman atıp kendi kendine gaz verince söndürdüm yol yardımla götürdüm içinde baya duman birikmiş attı hepsini yağa bir etkisi olurmu neden değiş dedi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
peki yağını 2000 km önce değiştim tekrar yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değiş en kısa sürede dedi nedendir araç aşıdı duman atıp kendi kendine gaz verince söndürdüm yol yardımla götürdüm içinde baya duman birikmiş attı hepsini yağa bir etkisi olurmu neden değiş dedi
"Usta işini doğru yaptıysa" dan kastım . Turbo değişimlerinde motor yağı degisir (hatta 2 defa)filtresi değişir intercooller ve turbo hortumları temizlenir vs. Turbo değişimi eskiyi sök yeniyi tak şeklinde olmaz

34VR1415

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Güven turbo nun sitesinde alıntı yapıyorum (Garett turbo distribütörü dür). Turbo Montajı

Turbo yağ giriş borusu ve çıkış borusu körlenecek2.Motorun yağı dökülecek ,tekrar yeni yağ konulacak , motor yaklaşık yarım saat*rölantide çalıştırılacak.Bu arada yağ pompasının basıncı kontrol edilecek.Motorda başka arıza varsa giderilecek.Motorun yağı tekrar dökülecek ,sızıntılara bakılacak, talaş varsa tekrar yeni yağ konup aynı işlem tekrarlanacak.Körlenen yağ borularının delikleri açılarak, turbo yerine bağlanacak,yağ boruları iyice temizlenip hava tutulacak ,conta yerlerinde silikon veya sıvı yapıştırıcı kesinlikle kullanılmayacak.Motor üreticilerinin önerdiği orjinal turbo yağı kullanılacak. ayrıca yağ filtresi değişecek.Motor üreticilerinin önerdiği orjinal hava filtresi kullanılacak ve hortumlar temizlenecek varsa intercooler radyatörü kimyasal maddeyle temizlenecek. NOT : Hava filtresi temizlenirken basınçlı hava kullanılmayacak ve hortumlar temizlenirken üstübü kullanılmayacak.Motorumuzu bu işlemlerden sonra çalıştıracağız. araç çalıştıktan sonra kesinlikle 10 dakika gaza basılmayacak, rölantide çalışacak,aracı stop ettiğimiz zaman motor mutlaka 3veya 3 dakika rölantide çalıştırılacak, öyle stop edilecek.Turbo arızası nedeniyle yolda kalmış araca yolda turbo takmak kesinlikle yanlıştır. araç servise alınıp yukarıdaki işlemler sırası ile yapıldıktan sonra turbo yerine montaj edilmelidir.

34VR1415

musa-kalkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence turbo mil kesince bu durum olur motora parka kaçma riskine karsi ben hemen söndürdüm çaliştirmadim gaza basmadim ama yaği değişicem