Megane 2 el Freni sorunu

allefmustafa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kampana değil abi arkalar disk. Fren hidroliği de iyi dediler kaçırma da yok Hava da yok dediler. Bir de yarın hidrolik silindirine baktırayım. Bir el Freni 1000 tl yazdı bana.

allefmustafa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hidrolik kaçırmıyor ve hava YÖK dediler. Seviyesi de iyiymiş. Bir de silindirden kaçırıyormu ona baktırayım. Bu hidrolik silindiri nerede?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Arkalar disk tornayada verdik
Kampana lı aracım var iken kampana lar torna lanınca yaklaşık 1000 km tam performansı nı vermemişti şöyleki arka frenler önlere göre daha az tutar önler %66 ise arkalar %34 gibi bu sebeple de arka fren balatası daha geç aşınır . Sizin aracınızın arka fren diskleri üzerinde torna izi var ise fren performansı düşük olabilir balata ve disk birbirine alışana yer yapana kadar bol bol sert fren yapın

allefmustafa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ara sıra el frenini çok az çek bırak dediler. Cumartesi pazar kullan böyle yap tekrar gel diyor bana ustalar. Tamam geleyim de bütün parçalar değişti. Zaten muayene YÖK mecbur geleceğim. Acaba gidince ne diyecekler. Takacak parça da kalmadı

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkalar disk tornayada verdik

arka disk ile balataların mesafesini piston lastikleri ayarlar...mesela 0.15 mm
ama ön disk tornalanınca mesafe 0.16-17 mm olur...

ön disk tornatma tehlikelidir bana göre...
bu balataların disklere geç değmesine neden olur...

ön diskin üzerinde çizik olması normaldir....zaten çizik 1-2 yerde oluşur....
balata biterken ses yapar ve çizer...adam bunun için bu sistemi yapmıştır..

yetkili servis çizik deyip, gidip sanayide tornalatma...

Kampana değil abi arkalar disk. Fren hidroliği de iyi dediler kaçırma da yok Hava da yok dediler. Bir de yarın hidrolik silindirine baktırayım. Bir el Freni 1000 tl yazdı bana.

silindir önde kabutu açınca ..ustalar bilir...

ben usta değilim kardeşim...araba bilgim yediğim kazıkların toplamıdır :D

1-2 senede arabayı satacaksan götür sanayiye...
yok kafam rahat bir şekilde binmek istiyorum diyorsan 1000 tlyi vermen lazım))

videoyu izlemeni öneririm..ben tam anlamadım...sen anlarsın belki

allefmustafa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamam teşekkür ederim. Yarın tekrar ustanın başındayım

allefmustafa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Buvideoya baktım da benim Fren pedalı aşağı düşmüyor. Belki de kalipere gelen hortumlardandır. Yarın oralara baktıracağım

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben ana silindir kaçırıyo diye tahmin ediyorum...
sonuçları yaz ))

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Megane 2 lerin 4 tekerleği de disk fren ( KAMPANA YOK ) Hakikaten gırgıır geçiyorsunuz arkadaşlar yapmayın bunu..

Normal ayak freni ile muayeneden geçersiniz bu araçların fren sistemleri çok düzgün fakat el freninin huyu bu. 2 tekerlekte eşit kitlemiyor. Sizin probleminiz tellerden veya kaliperden sorunu başka yerde aramayın.

Ustaların taktığı teller HB teli olmasın ? 2 çeşit fren teli var birisi kısa birisi uzun. set halde değiştirin. Yada kaliperin 1 inden kaynaklanıyor olabilir. Kaliper ayak freni ile çalışır el freni mekanizması çalışmaz.

Ben arka kaliperleri değiştirmeme rağmen el freni sapması % 70 çıktı ama muayenede hafif kusur vermişlerdi. (Benimki büyük ihtimal tellerden usta tekini sedan teli taktı sanırım en kısa sürede yaptıracağım tetiğin oradaki mekanizma yamuk gerdiriyor.)

Tavsiyem Muayene istasyonunun orada muayeneye girmeden el freni tabancasının orduğu yeri aç orada bir somun var el freni tabancasında çok az bir boşluk kalacak dereceye kadar sıktır o zaman tekerin birisini kitliyor sonra diğerini kitliyor.

NOT: Arka fren diskleri zaten ince sakın tornayla uğraşmayın.. Yolda giderken kırılma yaparsa takla atarsınız...

Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Megane 2 lerin 4 tekerleği de disk fren ( KAMPANA YOK ) Hakikaten gırgıır geçiyorsunuz arkadaşlar yapmayın bunu..

Normal ayak freni ile muayeneden geçersiniz bu araçların fren sistemleri çok düzgün fakat el freninin huyu bu. 2 tekerlekte eşit kitlemiyor. Sizin probleminiz tellerden veya kaliperden sorunu başka yerde aramayın.

Ustaların taktığı teller HB teli olmasın ? 2 çeşit fren teli var birisi kısa birisi uzun. set halde değiştirin. Yada kaliperin 1 inden kaynaklanıyor olabilir. Kaliper ayak freni ile çalışır el freni mekanizması çalışmaz.

Ben arka kaliperleri değiştirmeme rağmen el freni sapması % 70 çıktı ama muayenede hafif kusur vermişlerdi. (Benimki büyük ihtimal tellerden usta tekini sedan teli taktı sanırım en kısa sürede yaptıracağım tetiğin oradaki mekanizma yamuk gerdiriyor.)

Tavsiyem Muayene istasyonunun orada muayeneye girmeden el freni tabancasının orduğu yeri aç orada bir somun var el freni tabancasında çok az bir boşluk kalacak dereceye kadar sıktır o zaman tekerin birisini kitliyor sonra diğerini kitliyor.

NOT: Arka fren diskleri zaten ince sakın tornayla uğraşmayın.. Yolda giderken kırılma yaparsa takla atarsınız...
Gırgır geçiyorsunuz dediniz ya ben mi gırgır geçiyorum . Hangi yazımdan bu sonuca vardınız ? Ben önce kampana sandım mesaj da belirtilince de disk e göre konuyu cevapladım .