Megane 2 Fan çalışması

oneblood

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımın harareti fan çalışacak seviye geldikten sonra fan çalışıyor fakat stop edip ineceğim zaman farkettim halen çalışıyordu. Aracı tekrar çalıştırıp stop edince fan duruyor. Sorun hararet müşüründen mi kaynaklıdır acaba arkadaşlar?

suavi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu normal. Çünkü sağlıklı ısıya düşürene kadar fan çalışmayı sürdürür. Motoru kapatsanız da bunun çalışma sebebi budur. Fan çalıştıktan sonra motoru kapatıp aracın yanında bekleyin. Bir müddet çalıştıktan sonra soğutucu fanı kendiliğinden kapanacaktır. Bu sistemin sağlıklı çalıştığına da bir işarettir.

Aracımın harareti fan çalışacak seviye geldikten sonra fan çalışıyor fakat stop edip ineceğim zaman farkettim halen çalışıyordu. Aracı tekrar çalıştırıp stop edince fan duruyor. Sorun hararet müşüründen mi kaynaklıdır acaba arkadaşlar?

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Durum normal , stop ettikten sonra çalışmasıda normal.Tekrar çalıştırıp stop edince durmasıda suyun devirdaim olmasından kaynaklı.müşire sıcaklığı fan tarafından düşürülmüş su geliyor ve sıcaklık artık düşmüş olduğu için fan devreye girme gereği duymuyor.

oneblood

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevabınız için teşekkürler arkadaşlar fakat şöyle bir durum var; fanın durmasını beklesem fan hiç durmayacak gibi son hızda çalışıyor. Yaz aylarında anlamak daha kolay olur gibime geliyor.

mtyucel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç her tam ısınma ve stop ta fan açıyor ise ve birkaç dakika içinde durmuyorsa ya fan müşürü ya da Termostat arızalıdır. Bence ihmal etmeyin. Bu havalarda uzun süre fan açması pek normal gelmedi bana. Ayrıca fanın devir kontrolü yok diye biliyorum. En yüksek devirde döner ve durur.

Ankara / 2007 model 1.5 dci Megane II Expression Faz II Hatchback

lokmancan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevabınız için teşekkürler arkadaşlar fakat şöyle bir durum var; fanın durmasını beklesem fan hiç durmayacak gibi son hızda çalışıyor. Yaz aylarında anlamak daha kolay olur gibime geliyor.

öncelikle geçmis olsun yaza bırakmayın aynı olayları yasadım meganelerde yada yenı nesıl araclarda stop ettıkten sonra fan da durur dogan sahın toroslarda kontak kapalıyken çalısır bunlarda oyle bsey yok fan musurune bakın ilk olarak o degilse kesınlıkle ve kesınlıkle klıma musuru tambonun sol altında ondan yapar.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Çok dert ediyorsan aractan inmeden rolantide durdugu yerde fan da calisirken 2 dakika bekle fanin durdugunu goreceksin.