Megane 2 için motor yağı tavsiyesi

suavi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. 2007 Megane 2'nin yağ bakımını yaptıralı yaklaşık 5.000km oldu. Fakat ustanın motora koyduğu yağ tam sentetik 5W-40 (Elf) Yalnız son zamanlarda şöyle bir sorunla karşılaştım. Yağ çubuğunu çektiğimde hafif hafif beyaz buhar yada duman veriyor. Araç henüz 140.000 km de. LPG yok. Bu durumu araştırdım.

İnternet dünyasından öğrendiğim yorumlara göre;
1. Sübap lastikleri aşınmış olabilir
2. Sekmanların değişmesi gerekebilir
3. 5W-40 Tam sentetik yağlar ince olduğu için buhar ve duman yapar
4. Kompresyon basıncına baktırın.

Bende vakit kaybetmeden kompresyon testi yaptırdım. Megane 2 Benzinli 1.6 16V motorların kompresyonu araştırmalarıma göre 10:1 yani 1ATM = 14,69PSI, Kompresyon cihazı ATM cinsinden ölçüm yapıyor. Kompresyon test sonucu Triger tarafındaki ilk silindirde 8,5atm, diğer 3 silindirde 9atm çıktı. Yani 1. Silindir 125psi, diğer 3 silindir 132psi çıktı. Normalde 4 silindirinde 146psi çıkması gerekiyor ama bu fabrikasyon değerler. Benim aracım 10 yaşında. Motor kompresyonuna bakan usta, motorun kompresyonunun yaşına göre normal olduğunu fakat yağ buharının neden geldiğini anlamadığını söyledi.

Bende farklı bir ustaya götürdüm. Komresyon değerlerini söyledim. Yağ ince gelmiş olabilir dedi. Birde tam sentetik motor yağlarının motorda 10W-40'a göre çok daha iyi temizlik yapabilme özelliği olduğunu ve kurum tortu temizleme kabiliyetinin yüksek olduğunu belirterek, yağ sıyırıcı sekmanın gömlekle arasında kalan tortuyu temizlemiş olabileceğini bu nedenle yanma hücresinde belki damlacık halinde kalan yağın yanıp karterden buharlaştığını söyledi.

Ne yapalım dedim? Yağı değiştir dedi. Şimdi bakım yapılalı 5.000 km oldu. Daha önceden bu buhar yada duman herneyse o yoktu. Bakımdan sonra icat oldu. Ayrıca egzoztan duman atmıyor. Kışın buhar yoğunlaşmasından dolayı su damlacıkları oluyordu egzozda ama yazın çok erken saatlerde 04:00 gibi sabah saatlerinde kontak açınca bakıyorum, su damlası oluyor egzozda. Buna da normal dediler.

Şimdi bana bir akıl verin. Ne yapmalıyım? Bu yağı 5W-40 tam sentetik yağı boşalttırıp yerine yeni yağ koymalımıyım? Yeni yağ koyarsam 10W-40 mı alayım? Biliyorsunuz sanayi ortamı acımasız. Maddi olarak zarara uğramak istemiyorum. Bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.

suavi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
güncel.

delimatrock

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam çok fazla deneme yapmadan direk sonuca gitmeye çalışıyorsun, maddiyat mevzusunu düşününce çok haklısın tabi. Fakat burada sanki birkaç deneme yapman gerekecek gibi. Buna benzer birşey benim başıma geldi(benimki 1.5 dci). Şimdiki aracımı aldığımda total'in 5-30 yağını koydum, 6bin km'de yağ çubuğunun min çizgisine düşmüştü. Birkaç ustaya gösterdim, ya turboda sıkıntı var ya da motor, yağı beğenmemiş dediler. Ben de tuttum 10-40 yağ koydum, hiç azaltmadı. Sonra tekrar bi deneme yapayım dedim, 5-40 castrol koydum. Onda da eksiltme yapmadı. Demek ki benim motor castrolü sevdi :) Sonra birileri bana Motul marka yağları tavsiye etti, kolay kolay eksilme olmuyormuş.
Benim sana tavsiyem önce 5-40 motul yağı dene. Baktın yine eksiltme yapıyor 10-40 yağ koyarsın.

suavi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Masraf için motor yağı inan gözümde büyümüyor. Bugün değiştir buharı keser desen, düşünmem değiştiririm. Kompresyon testinin ideal ölçülerde çıkıpta, yağdan buhar vermesi beni düşündürüyor. Acaba sorun yağ mı? Yoksa başka bir problem mi var? Çünkü 10W40 yağ varken böyle bir belirti yoktu. Yağ eksiltme bile yapmıyordu. Gerçi 5W40'tada henüz eksiltme yapmadı ama kafamı kurcalıyor. Diyeceksin ki amma evhamlısın :) alınmam. Yeden su deposu, soğutma suyu seviyesi hiç değişmiyor. 45 derecelik sıcaklıklarda bile kullandım, termostat ve fan çalışması harika. Hız ibresinden çok hararet ibresini kontrol ederim yolda. Yani o derece.

Kurt adamların eline düşersek, diyeceklerini ilk sözü biliyorum, oooo bu motor bitmiş bak nasılda üfürüyor, duman atıyor, of of of bir an önce rektefe diyecekler :D ama yemezler. Çünkü daha öncede termostat yuvasının silikon oringi çürümüştü. Hepi topu 50-60 liralık küçük bir meblağ ile çözülen sorun için, çıkma motor fiyatı veren bile oldu. Rektefe şöyle dursun :)

Yorumun için teşekkür ederim. Mantıklı geliyor aslında. Fakat bu tip bir durumla karşılaşan yada, böyle bir durum hakkında bilgisi olan başka arkadaşların da bilgisine başvurmak isterim. Bakalım bu sorun nasıl çözümlenecek? :) Teşekkürler.
Hocam çok fazla deneme yapmadan direk sonuca gitmeye çalışıyorsun, maddiyat mevzusunu düşününce çok haklısın tabi. Fakat burada sanki birkaç deneme yapman gerekecek gibi. Buna benzer birşey benim başıma geldi(benimki 1.5 dci). Şimdiki aracımı aldığımda total'in 5-30 yağını koydum, 6bin km'de yağ çubuğunun min çizgisine düşmüştü. Birkaç ustaya gösterdim, ya turboda sıkıntı var ya da motor, yağı beğenmemiş dediler. Ben de tuttum 10-40 yağ koydum, hiç azaltmadı. Sonra tekrar bi deneme yapayım dedim, 5-40 castrol koydum. Onda da eksiltme yapmadı. Demek ki benim motor castrolü sevdi :) Sonra birileri bana Motul marka yağları tavsiye etti, kolay kolay eksilme olmuyormuş.
Benim sana tavsiyem önce 5-40 motul yağı dene. Baktın yine eksiltme yapıyor 10-40 yağ koyarsın.

delimatrock

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rica ederim ne demek. Sana evhamlı diyemem ben de senin gibiyim biraz :) İnşallah en kısa sürede sorunu çözersin.

suavi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yine yetkili servise götürdüm aracı. PC bağlantısı yaptılar. Bu arada sırf bu kontrol için zor şer indirim yaptılar. İdari kadroda bir arkadaşım indirim yaptırdı sağolsun. Neyse, pc bağlantısında bir hata çıkmadı. Bahsi geçen konu için bu yaşta ve rektefe görmemiş motorlarda normal olduğu söylendi. Zaten şöyle bir durum varmış. Eğer motor contasında sorun olursa, motor yağı çamura dönüşürmüş. Eğer sekmanlarda ciddi kaçak olursa, egzozdan yanık kokusu ve mavi duman, hava filtresi kabında yağlanma, hava filtresinde çamurlaşma, sabahları çalıştırmada tek marşta çalışmama, yakıt tüketiminde muazzam artış olurmuş.

Şimdi bu emarelerin hiçbiri yok. Geriye yağ meselesi kalıyor. Onuda sordum, bunu boşaltıp yeni yağ koyalım dedim. Boşuna masraf dediler. Bu yağı 7-8 bin daha kullanıp öyle değiştir dediler. Yani evhamımız pahalıya malolacaktı :) Vazgeçtim bıraktım artık. Kalsın bu şekilde diyorum. Periyodik bakım geldiğinde yağı değiştireceğim zaten.

Rica ederim ne demek. Sana evhamlı diyemem ben de senin gibiyim biraz :) İnşallah en kısa sürede sorunu çözersin.

MeganeSever

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yine yetkili servise götürdüm aracı. PC bağlantısı yaptılar. Bu arada sırf bu kontrol için zor şer indirim yaptılar. İdari kadroda bir arkadaşım indirim yaptırdı sağolsun. Neyse, pc bağlantısında bir hata çıkmadı. Bahsi geçen konu için bu yaşta ve rektefe görmemiş motorlarda normal olduğu söylendi. Zaten şöyle bir durum varmış. Eğer motor contasında sorun olursa, motor yağı çamura dönüşürmüş. Eğer sekmanlarda ciddi kaçak olursa, egzozdan yanık kokusu ve mavi duman, hava filtresi kabında yağlanma, hava filtresinde çamurlaşma, sabahları çalıştırmada tek marşta çalışmama, yakıt tüketiminde muazzam artış olurmuş.

Şimdi bu emarelerin hiçbiri yok. Geriye yağ meselesi kalıyor. Onuda sordum, bunu boşaltıp yeni yağ koyalım dedim. Boşuna masraf dediler. Bu yağı 7-8 bin daha kullanıp öyle değiştir dediler. Yani evhamımız pahalıya malolacaktı :) Vazgeçtim bıraktım artık. Kalsın bu şekilde diyorum. Periyodik bakım geldiğinde yağı değiştireceğim zaten.

5w30'da yakacağını düşünüyorum. Bende 10w40 yerine 5w40 tam sentetik yağ koyacağım bu sefer. Eğer sıkıntı olmaz da yakmaz ise 5w30 koyacağım. Normalda en ideal yağ 10w40 diyorlar ama 10w40'ın yeri gelince kalın kaldığını düşünüyorum.

Kadrii

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar forma yeni üye oldum bir sorum olacaktı megane 2 tüplü aracım var sizce yağ olarak 5 . 40 mi yoksa 5. 30 mu koyayim şimdiye kadar 5 . 30 koydum ama geçenlerde birisi 5.40 koyman lazim dedi siz ne düşünüyorsunuz

ecaliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba benim aracımda lpgli bende 5w40 kullanıyorum