Megane 2 Konsol Saati Renk Değişimi ( Resimli )

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhabalar :) Gerçi sabahın 5'nde böyle konu açan kişinin sağlığından süphe etmek lazım ama resimleri sıcak sıcak paylaşayım dedim :D Gece 2de sıkıldım giriştim bu işe yeni bitirdim :)

Bu konuda megane 2'nin orta konsol saatinin turuncu olan rengini makyajlı kasalardaki gibi beyaza çeviriyorum :) Saati bana forumumuzdan eski megane 2 kullanıcısı ' KuBiLaY ' abi göndermiştir kendisine çok teşekkür ediyorum bana uğraş çıkarttı :)

Öncelikle belirteyim bildiğimiz smd ledler uymuyor . Ledler çok cins , ölçü aletiyle her bir ledi tek tek denedim 2'şer bacağı var fakat 3 bacağı eksi , 1 tanesi artı kutup . Eksi ile artı yanyana olunca sıkıntı büyük , piyasadaki smd ledlerde böyle bişey söz konusu değil . Piyasada hiç görmedim ama bulunurmu bulunmazmı bilemiyorum . Tabi ben yine bildiğimiz smd ledi uygulıycak pozisyona getirdim devreyi :D

Öncelikle ölçü aleti ile led'in bitanesini baz alarak girişteki 4 yoldan elektriklerini ve artı eksi kutuplarını keşfettim . Sonrasında elektriği vericeğim iki yolu buldukdan sonra denemelerle başladım :)

Malzemelerimizi genel olarak bi gözden geçiriyoruz

Saatimiz ve saatimizin sökülüş şekli . Ekran malesef yok , Kubilay abi işine yaramadığından göndermişti bana bende böyle değerlendirdim fakat ilerleyen zamanda bi projede kullanabilirim :)

Burada elektrik vermem gereken yolları tespit ediyorum . 4 ayakdan baştan 3. artı , baştan ikinci ise eksi kutup :) Elektrik verirken dirençle giriniz mutlaka .

Eski hali bu

Gördüğünüz gibi ayakda eksi 1 tanesi artı normal smd led ile bunu yapmak pek mümkün değildi aslında . .

Gördüğünüz gibi bu şekilde yolları kazıyarak ayırıyoruz ve eksiyi bir bölüm yapıyoruz böylece normal smd ledi monte edebiliyoruz kısa devre yapmadan

Sonuç olumlu diğer 3 ledin yolundada aynı işlemi uyguluyoruz

Ve bittiii :) Arkadaşlar birde belirteyim ekran olmadığından burada belirli değil , önceden yaptığım bi iki araç vardı . Turuncu ekranı beyazada çevirseniz makyajlı tipteki gibi beyaz yanmıyor mavimsi turkuaz renginde oluyor . Çünkü ekran camının içinde mavimsi bir tabaka var dolayısıyla dediğim gibi turkuaz mavimsi bir renk oluyor bunu belirteyim . Birde bu uygulama modelden modele farklılık gösterebilir . Yaptığım işlemlerin riskini ben kendim göze alarak yapıyorum o yüzden sizlerde bir bilen tarafından yardım alarak yapın sorumluluk kesinlikle kabul etmiyorum doğal olarak :)

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zahmetli iş lehim bilgisi önemli .
Birde ben o tip ekranları hiç sevmem nazik olmayınca çabuk bozuluyor .

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emeklerine sağlık Emre yine güzel önemli bir iş çıkartmışsın ortaya hela olsun :eyv

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zahmetli iş lehim bilgisi önemli .
Birde ben o tip ekranları hiç sevmem nazik olmayınca çabuk bozuluyor .
Aslında aşırı zahmetli iş değil tahminimce 50 -70dk arası sürdü bu işlem . Fotoğraflama olmasa sıkıntı değil ama 1 saatte yapılan işe fotoğraf karışınca ciddi diyorum 1.5saati geçiyor :) Benim kullandığım havya 80w gücünde , iş için fazla ileri lehim telini eritmek bir kenara , 2 saniye kadar tutunca diğer lehimi çözmeye başlıyor buda sıkıntı benim için parça dahi tutulmuyor kolay kolay . Havyanın kalemide zaten kalın açıkcası bu işe pek uygun değildi o yüzden fazla zaman kaybettim :) Ayarlı havya alıcağım :) Dediğim gibi önceden 2 3 megane 2 araca daha uygulamıştım ortalama 2 seneyi geçiyor tahminimce bi sıkıntı çıkmadı ledlerin birinde sönme olsun başka bişey olsun . Ledleri önceden denemek gerekiyor renk farkı olabilir yoksa . .
Emeklerine sağlık Emre yine güzel önemli bir iş çıkartmışsın ortaya hela olsun :eyv
Teşekkür ediyorum Kubilay abi çok sağol :) Senin gönderdiğin malzeme bu :) :) Artık heralde aracı değişince direk eskiyi sök bunu tak yaparım ehehe :) İşin uğraşı bi yana maksat vakit öldürmek , denemek :)

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emeğine sağlık kardeşim güzel ve ustaca bi çalışma olmuş.:eyv