Megane 2 Sağ Ön Cam sorunu

cyberdyne

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese Merhaba

Megane 2 HB 1.4 16v 2005 aracımın ön sağ camı aşağı normal iniyor yukarı doğru zorlanıyordu ve geçen haftadan bu yana birden kesildi fakat sadece yukarı kalkıyor ama inmiyordu.

Kapı kartonunu söktüm ve motora çakmak girişinden 12 volt verdiğimde iniyor ve tersine çevirdiğimde kaldırıyor yani cam ve motor normal çalışıyor.

Düğmeden olabilir diye (sıfır yan sanayi) aldım bişe değişmedi orjinalde aynı.Sol Şoför tarafının camı normal çalışıyor.Şoför tarafından da sağ cam aynı çalışmıyor.

1-Ölçü aleti ile ölçtüğümde düğmeye bastığım zaman aşağı ve yukarı 12 volt ve -12 volt ikiside geliyor.Fakat motor bağlı iken tek taraf elektrik geliyor.
2-Motora kablo ile 12 volt verdiğimde sorunsuz iniyor kalkıyor.
3-Şoför kapısındaki motoru sağ tarafa taktım yine aynı değişmedi.
Fakat:
4-Sonradan kendiliğinden ters moda döndü yani bu seferde kaldırmıyor sadece indiriyor
5-Bu ara da eskiden şoför tarafı da cam düğmesine tek basıp bırakmayla aşağı yukarı otomatik iniyor kalkıyordu oda gitti artık tamamen elle basmam gerekiyor

biraz uzun oldu kusura bakmayın.sorun yazılımsal olabilir mi tavsiyeniz nedir

Ahmet DEMİRELİ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde sağ ön camda otomatiğinden bi sorun var yukarı kalkerken birden duruyor aşağıya iniyor tekrar basıyorum basılı tutuyorum hatta biraz kalkıp tekrar biraz aşağıya iniyor 3-4 denemeden sonra kapatabiliyorum. Arkadaşın 2015 arabasında otomatik cam yok diye dalga geçmiştim heralde sorun ordan kaynaklanıyor 😊

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
İnip kalkmaması motorun kömürü ile alakalı olabilir.
Diğer şöför tarafının tamamen kalkmaması aracınızın bir özelliği , tek tuş dedikleri olay. Camı tam kapatınca düğmesini 5-6 saniye yukarıya doğru indirmeden bekleyin düzelir.

ecaliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba aynı sorun bende de vardı şoför tarafındaki düğmeleri değiştirdim düzeldi.

cyberdyne

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tekrardan merhaba

Sorunu geçen hafta çözdüm fakat yazmaya fırsatım olmadı.ecaliskanın da dediği gibi sorun şoför tarafındaki düğmelerden kaynaklanıyor fakat ben düğmeyi değiştirmedim.Renault bu tuşların elektronik kart tarafını lehimli değil geçmeli yapmış düğmeler
köprü olarak çalışıyor birisinde iletimsizlik varsa diğerini de etkiliyor.Devre bakırları oksitlenip artık kararmaya ve iletimsizlik yapmaya başlamıştı.Bende devreyi söküp pis kısımları maket bıçağıyla kazıyıp geçmeli olan bacaklara lehim yaptım sistem düzelti sorunsuz çalışıyor.

İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim