Megane 2, Sürtünme sesi

hocaozden

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu açıldığı için bende sormak isterim ve bilen bir arkadaş cevaplarsa sevinirim. Aracım megan2 1.6 dinamik. Aracı çalıştırıp hareket ettirdikten sonra sağ ön teker civarından geldiğini sandığım üç kez tekrar eden tok bir ''lap lap lap'' sesi geliyor ve kesiliyor.sebebi ne olaki? Aracı defalarca kontrol ettirmeme rağmen ses yapacak bir şeyde bulamadılar. aks körüklerinden şüphelendim ama sapasağlam.

Son düzenleme:

o6plaka

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi bende de buna benzer bi ses var ama araba soğukken çalıştırdığım da 3-5 dk kadar çukurlardan geçerken ön taraftan gacur gucur ses geliyor. ben amortisör olduğunu tahmin ediyorum. bakıma götürdüğümde baktıracam. senin ki de amortisör olabilir mi yani böyle yay sesi gibi mi

osmnszr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hemen ilk çalıştırmada olmuyor, 25-50 metre gittikten sonra ve tümsek veya çukurdan geçtikten hemen sonra oluyor. Ama her tümsek veya çukurda olmuyor, eğer çukura veya tümseğe biraz hızlı girersem oluyor. Sesi de garrrç diye değil de, iki tenekenin birbirine sürtünmesiyle çıkan ses gibi bir ses. İnşallah basit bir şeydir.
Merhaba kardeşim;
sağ ön lastik taraftan iki demirin birbirine sürtmesi gibi bir ses geliyor sanırım...
bunun nedeni sağ ön lastiğin tarafta klimanın çarkları bulunmaktadır..
bunlardan biri balans ayarı bozulduğunda ilk çalıştığı esnada böyle sesler duyabilirsiniz.....

osmnszr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi bende de buna benzer bi ses var ama araba soğukken çalıştırdığım da 3-5 dk kadar çukurlardan geçerken ön taraftan gacur gucur ses geliyor. ben amortisör olduğunu tahmin ediyorum. bakıma götürdüğümde baktıracam. senin ki de amortisör olabilir mi yani böyle yay sesi gibi mi
Merhaba Karedeşim;
aynı sorun bendede var..
bu dediğin gibi amortisör değiştirmen gerek ama şimdi kış olduğundan havaların ısınmasını beklemeni tavsiye ederim
serviste değişirsen 300 lira + işcilik
dışarda değişirsen 120 lira + işcilik verirsin

mrt20

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba kardeşim;
sağ ön lastik taraftan iki demirin birbirine sürtmesi gibi bir ses geliyor sanırım...
bunun nedeni sağ ön lastiğin tarafta klimanın çarkları bulunmaktadır..
bunlardan biri balans ayarı bozulduğunda ilk çalıştığı esnada böyle sesler duyabilirsiniz.....
Teşekkürler sayın osmanszr
Peki bu arızayı kim giderebilir, klimacı mı yoksa sanayide bir usta mı ?

osmnszr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim bunu sadece klimacı yapıyor fiyat bilgim yok ben kış diye yaptırmadım öyle biniyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Tek tek her tekerlegi havaya kaldirip elinizle cevirin hangisinden surtunme sesi geliyorsa ondadir sorun. Bu araclarda el freni soguk havalarda cektiginiz zaman arka frenler disk oldugu icin yada telin icine pislik gittigi icin donabiliyor. Ses sonradan kesiliyorsa el freni teli frenleri yavas yavas birakiyordur ve ses kesiliyordur.

cannas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bizim arabalarda hareketten sonra özellikle soğuk havalarda kasislerde vs sürtünme sesi geliyorsa bunu amortisörden yapıyor. başka birşeyi değiştirtmeyin boşa