Megane 2 uzun far, selektör kolu sorunu

TayfunInce

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar forumun yeni üyesiyim şöyle bir problemim var.

Megane 2 aracimda selektör yapabiliyorum ancak uzun far açmak istediğimde yapamıyorum. Yani uzunlari açmak için kolu 1.2cm kendime çekince sadece selektor yapıyor ancak uzun farlarimi uzun süreli açmak istediğimde açamiyorum sanki temas problemi var gibi

Çözüm üretecek arkadaşlara ihtiyacım var elim tornavida tutabiliyor. Ama sizlere sormadan açıp bakmak istemedim belkide sorunu çok basittir.

Bu arada git yenisini al diyecek arkadaşlarım nefesini tüketmesin lütfen bana tamir çözümü lazim.

Ürün sinyal, zemberek, silecek kolu olmak üzere 550tl ile 1750 tlden satılıyor. 5 tl lik sorun için o fiyatı vermek istemiyorum...

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba selektör atıyor fakat uzun konumda kalmıyor ise kol içinde kırılan görevini yerine getiremeyen parça var demekki açıp bakmalı olursa oldu olmaz ise geçmiş olsun

TayfunInce

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet bende sizin gibi düşünüyorum ama daha önceden açıp yapan bir arkadaş varsa nokta atışı tespit yaparım diye düşünmüştüm ama artık şans işi.
Aslinda pek gerek duymuyorum uzunlara ancak muayenem yaklaştı. Ağır kusur geçer diye önceden yapayım dedim. Teşekkür ederim ilginiz için.
@coskun34

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Evet bende sizin gibi düşünüyorum ama daha önceden açıp yapan bir arkadaş varsa nokta atışı tespit yaparım diye düşünmüştüm ama artık şans işi.
Aslinda pek gerek duymuyorum uzunlara ancak muayenem yaklaştı. Ağır kusur geçer diye önceden yapayım dedim. Teşekkür ederim ilginiz için.
@coskun34
Ağır kusur olabilir. Telefonda sorup ona göre hareket edebilirsiniz

TayfunInce

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kesinlikle ağır kusurdur. Diye düşünüyorum ancak bi şansımı denerim geçerse geçer.
Geçmezse 1ay fazladan muayenem olur. 13 ay kullanırım o ay icinde de yapar forumda paylaşirim insanların işine yarasın :)

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
oksit yapmış olabilir içini açıp bakın derim bende de selektör problemi vardı uzunlara zor atıyordu ve selektör yapmıyor gibi birşeydi açmıştım içini balata spreyi ile temizlemiştim oksitten dolayı oynar zemberek temas etmiyordu sizinde böyle birşey olabilir ve daha rahat çalışmaya başlamıştı şuan biraz sertleşme var kolda ama çalıştığı için ellemiyorum

TayfunInce

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emrebali05 teşekkür ederim verdiğin bilgi icin dediğin gibiyse çok basit şekilde hallederim.

TayfunInce

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar konu çözüm buldu. Sizinde sellektor kolunu tam çekip uzunlarda kalmiyorsa çözümü çok basit. Resim atip anlatmak isterdim ama vaktim olmadi.

Direksiyon simidini soktukten sonra doner kontaktor denen seyi aliyoruz zaten tek bir ünite sinyal kolu silecek kolu radyo kontrol kolu bunlarin hepsi tek bir unitede toplanmış. Bu uniteyi almak için direksiyon milinde bir vida var onu sokuyorsunuz ve kendinize çekince unite geliyor. Daha sonra eve çıkıp sinyal kolunun 4 adet vidasini söküp icini açıyorsunuz aman dikkat dağıtırken ayni sekilde yerine takin

Daha sonra kontrol ünitesinin tirnaklarini gevşetip sinyal kolunun arasindan peçete yardımı ile entegreyi bi güzel silin ..
Ve beyaz bir kol var küçük entegrede sag sol yapan iste bu küçük kolda 3 adet pim var bu pimler zamanla özelliğini yitirip görevini yerine getiremiyor.
Bu 3 adet pimi silip tornavida yardimi ile kaldırıyoruz hafif kaldirin 3ü de ayni hizada olsun tekrar yerine takip uniteyi topluyoruz...
Olay bu kadar o 3 adet tırnak yüzünden 1500 tl gibi fiyatlar verip komple sinyal grubu almayin arkadaşlar.. eli tornavida tutan her arkadaş bu sorunu halledecektir.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar konu çözüm buldu. Sizinde sellektor kolunu tam çekip uzunlarda kalmiyorsa çözümü çok basit. Resim atip anlatmak isterdim ama vaktim olmadi.

Direksiyon simidini soktukten sonra doner kontaktor denen seyi aliyoruz zaten tek bir ünite sinyal kolu silecek kolu radyo kontrol kolu bunlarin hepsi tek bir unitede toplanmış. Bu uniteyi almak için direksiyon milinde bir vida var onu sokuyorsunuz ve kendinize çekince unite geliyor. Daha sonra eve çıkıp sinyal kolunun 4 adet vidasini söküp icini açıyorsunuz aman dikkat dağıtırken ayni sekilde yerine takin

Daha sonra kontrol ünitesinin tirnaklarini gevşetip sinyal kolunun arasindan peçete yardımı ile entegreyi bi güzel silin ..
Ve beyaz bir kol var küçük entegrede sag sol yapan iste bu küçük kolda 3 adet pim var bu pimler zamanla özelliğini yitirip görevini yerine getiremiyor.
Bu 3 adet pimi silip tornavida yardimi ile kaldırıyoruz hafif kaldirin 3ü de ayni hizada olsun tekrar yerine takip uniteyi topluyoruz...
Olay bu kadar o 3 adet tırnak yüzünden 1500 tl gibi fiyatlar verip komple sinyal grubu almayin arkadaşlar.. eli tornavida tutan her arkadaş bu sorunu halledecektir.

Bilgilendirme için teşekkürler. Gerek yetkili gerek özel servis bu işlemi yapmaz doğrudan parcayi degistirir fakat sizin anlattiginiz yontemde oldukça kolay dikkatli davrandiktan sonra.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

iMessage : tanseler@me.com
 iPhone'umdan gönderildi.

TayfunInce

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Inanın o kadar basit bir işlem ki 1 tl para harcamadan halledebilirler.
Inşallah kimsenin başına gelmez böyle bir durum ama yardımcı olduysa konu nr mutlu bana.