Megane 3 1.5 DCİ Çalışmama sorunu motor hasar riski lütfen yardım.

msco

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar benim başıma gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir.

Yaklaşık bundan 4 ay önce yazlıktan Megane 3 1.5 DCİ (2012) model aracımla (250km) İstanbula gittüm. Aracımı park ettim ve sabah STARTA bastıgımda arac calısmadı enjektor kontrol ettırınzı yokus kalkıs kontrol ettırınız gıbı hatalar verdı. Bende hemen ıstanbulda tanıdıgım bır ustaya aracı cektırdım. Araç 2 gün incelendınkten sonra Enjektorlerde ve bır müsürde sorun oldugu degısmesı gerektıgı soylendı. Malıyet 6500 TL. Ok dedım enjektörler degıstı arac bana ISINMIŞ vaziyette teslim edild, (evıme) ive yine 250 km yola çıktım. Aracımı yazlıkta park ettim-. Sabh kalktım Starta bastım yıne aynı sorun, araç çalısmadı ve Enjektörleri kontrol ettiniz yazısı cıktı. Bende ustayı aradım. ve Usta Bana Elcik pompasını birirsinin sısırmesını ve baska bırınınde gaz vererek arabayı calıstırmasını soyledı. Aynen o sekılde yaparak arabayı calıstırdım. Hata yazısı gıttı ve araba calıstı. Ayrıva Mazot filtresinide degıstırmemı soyledı. Bende filtreyı orjınal ıle degıstırdım ve hata yazısıda, calısmama sorunu da ortadan kalktı. Aracı bu sekılde 3-4 bın km (3-4 ay) kullandım.

Bu olaydan 3 ay sonra yıne yazlıktan Istanbula geldım (aracın cekısınde hıcbır sorun yoktu) Yıne aracı park ettım. Sabah Starta bastım yıne aynı sorun gelmıstı. Şaka gibi Enjektörü kontrol ettınız Yokus kalkıs kontrol ettrınız vs. Bu sefer ustaya gıttım DIZEL POMPACIYA daha dogrusu. Yıne aynı kısıler aracı 2 gun ınceledıler en son benı cagırdılar abı gel sende vazıyetı gor dıye. Bı baktım cocuklar butun herseyı sokmusler yerıne test ıcın elınde olan uyumlu parcaları takmıslar.
Enjektorler,müşürler,Hava akıs metre,Mazot pompası, Ayrıca hortumlarda gerıye kacıs delık vs... fakat sorunu bır turlu cozemedıler.Bana egr ve partıkul fıltremın tek kaldıgını ve bırde elektrık tesısatını kaldıgını soyledıler. Bende bunun uzerıne egr ıptal ve partıkul temızle yaptırdım fakat yıne cozume ulasamadık.

O sekılde istanbuldan ayrılıp. 260 km Renault Edırne servısıne gıttım (araba bır cekıs sorunu hıcbırsey yok) durumu anlattım. Arac 1 gun Reno servıste kaldı ve bana aracın motorunun acılması gerektıgını ve cok malıyetlı olacagını soyledıler. Bende sanayıde kı Renaulttan ayrılma ustama aracı goturdum Motoru actı ve motorda hıcbır sorun olmadıgı hatta silindirlerde çizik bile olmadığını belirtti. Contayı degıstırerek aracı topladı. Su an arac hala sanayıde kı ustada fakat sabah soguk calısırken araba elcıkle pompalamadan ve gaz vermeden ısınmadan calısmıyor. ISININCA hıcbır cekıs problemı vs.. yok sadece Motor hasar rıskı yokus kalkıs gıbı hatalar verıyor. Yanı özetle aracta sogukken calısmama sorunu var. Bu ustada ek olarak enjektorlere baktırmıs enjektorler cok ıyı super durumda degıl demıs. Fakat bu sorunu yapacak kadar da kotu degıl demıs.

Sımdı bu usta Mazot pomasından ya da rampasından suphelenıyor. fAKAT elınde parca olmadıgı ıcın ne yapacagını bılemıyor. Ben ne yapıcam acaba bana bırısı yardımcı olabılır mı? Ayrıca arac bılgısayara baglanınca veren hata commonrail hatası ımıs fakat bunun altına bır cok parca olabılırdeyıp dırek tespıt edemıyor.. Yardımcı olabılecek bırısı varsa sevınırım.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba geçmiş olsun mazot pompası üzerinde yakıt basıncını ölçen müşür var onu değişip kontrol edin. Ustanız da vardır belki müşür den Resmini paylaştığım müşür gibi e874c8e3859e22414c9cd9fb447e7124.jpg

msco

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba onu degıstırdıler zaten. Olmadı.

Ovalı63

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun kardeşim, yaptığın masraflar hep boşa gitmiş, ben motor ustası değilim. Ama sorun yakıt borularından hava alma yada yakıtı geri kaçırma gibi basit birey de olabilir ,kamyon kamyonet traktör gibi birçok araçta benim başıma geldi sizinde buna benzer birşey olabilir doğru ustayı bulmak lazım.