Megane 3 / 1.6 dci 130 BG. gaz yememe sorunu ( hafif bir yiğilma )

r_spect

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhabalar,

İsmim Çağdaş ,

İzmirden aranıza katıldım . 2012 model megane 3 gt line Sport tourer 1.6 dci 130 bg aracımı Ocak ayı içerisinde 96.000 km deyken aldım . O günden beri büyük bir keyifle kullanıyordum ( daha önceden 1.5 dci 2010 model megane 3 SW ye sahiptim ) fakat son dönemde aracım üst viteslerde ( 4 - 5 - 6 ) vites değişikliğinin ardından orta veya dip gazda 2.000 devir civarlarında çok hafif bir gazı kesip bırakmış gibi bir his yaşatıp ardından toparlıyor . Toparlarken de sanki sırtından biri tutuyormuş gibi tam performans değil gibi hissettiriyor. Aracımı yetkili servis olan Çiğli Ermat 'a götürdüm orda ustalığı bence iyi olan İbrahim usta araç ile ilgilendi , teste çıktığında yanda oturuken farketmedi, fakat direksiyona geçince oda kısa süreli gaz kesmeyi ( veya yakıt kesilmesini ) hissetti, yokuş yukarı daha rahat hissedilebiliyor. Pazartesi aracı servise bıraktım gün boyunca bakıldı , cevap ise en korktuğum olan aracınızda herhangi bir sıkıntı yok oldu, servis sıkıntının yazılımsal olduğunu düşünüyor ve mevcut versiyon üzerinde sürüm olmadığı için yapacak bir şey yok a bağlanıyor. Ama ben bu arabayı ilk aldığımdan beri en azından 170 km'ye kadar soluksuz çıkan tabir yerindeyse koltuğa sırtını yapıştıran bir sürüş deneyimi yaşadım , haliyle hiç bir şey değişmeden yazılımdan denmesi mantıksız geldi . Servise de bildirdiğim , ben aracın yakıtını 2 sefer çok çok az kalasıya kadar bitirdim eğimli bıraktığım yerde start butonuna bastığımda 5-7 san. civarında marş motoru boş çevirdi ardından marş aldı . Nacizane , önerilerinize veya usta tavsiyelerinize açığım

Saygılar

İyi Günler

Son düzenleme:

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Önerim aracınıza carbon clean yaptırmak, enjektörlerinizi temizleyerek fakir karışıma düşüyor ise aracın bu sorununundan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. 50-60 bin km i geçmiş dizel araçlarda yakıt kalitesinden ve kullanım kaynaklı kurum olabiliyor buda hızlanma esnasında yeteri kadar yakıt verilememesi nedeniyle hava boşluğuna düşmüş gibi anlık kesinti yapabiliyor.. Ama net çözümü cihaza bağlayıp yol testi yapılarak bulabilirsiniz.

r_spect

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tavsiyeniz için teşekkürler , peki bu testi izmirde kime yaptırabilirim ?

Yetkili servisin yol testine 2-3 kere çıktığını biliyorum ama sanırım uyarı veya hata vermedi o anda

Önerim aracınıza carbon clean yaptırmak, enjektörlerinizi temizleyerek fakir karışıma düşüyor ise aracın bu sorununundan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. 50-60 bin km i geçmiş dizel araçlarda yakıt kalitesinden ve kullanım kaynaklı kurum olabiliyor buda hızlanma esnasında yeteri kadar yakıt verilememesi nedeniyle hava boşluğuna düşmüş gibi anlık kesinti yapabiliyor.. Ama net çözümü cihaza bağlayıp yol testi yapılarak bulabilirsiniz.

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İzmirde renault yetkili servislerinde sorabilirsiniz olmazsa bosch car service ler bu hizmeti veriyorlar.

r_spect

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Başına gelen olursa diye özet geçeyim . Başka bir servise ( Özel ) daha götürdüm aracı , oradaki arkadaşlar arıza tespitini dahi maalesef yapamadılar .Bu araçlar böyle daha az yaksın diye gaz tepkime süreler yavaş denildi , İçimin rahat etmesi için Mazot ve Hava flitreleri değiştirildi aracın. Hava flitrem kötü durumdaymış mazot kapalı kutu olduğu için içini göremedim . ilk yapılacak şey en son yapıldı ama şükürler olsun sıkıntım sonlandı .

Herkese İyi Forumlar

Harun GÖKTÜRK

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhabalar,

İsmim Çağdaş ,

İzmirden aranıza katıldım . 2012 model megane 3 gt line Sport tourer 1.6 dci 130 bg aracımı Ocak ayı içerisinde 96.000 km deyken aldım . O günden beri büyük bir keyifle kullanıyordum ( daha önceden 1.5 dci 2010 model megane 3 SW ye sahiptim ) fakat son dönemde aracım üst viteslerde ( 4 - 5 - 6 ) vites değişikliğinin ardından orta veya dip gazda 2.000 devir civarlarında çok hafif bir gazı kesip bırakmış gibi bir his yaşatıp ardından toparlıyor . Toparlarken de sanki sırtından biri tutuyormuş gibi tam performans değil gibi hissettiriyor. Aracımı yetkili servis olan Çiğli Ermat 'a götürdüm orda ustalığı bence iyi olan İbrahim usta araç ile ilgilendi , teste çıktığında yanda oturuken farketmedi, fakat direksiyona geçince oda kısa süreli gaz kesmeyi ( veya yakıt kesilmesini ) hissetti, yokuş yukarı daha rahat hissedilebiliyor. Pazartesi aracı servise bıraktım gün boyunca bakıldı , cevap ise en korktuğum olan aracınızda herhangi bir sıkıntı yok oldu, servis sıkıntının yazılımsal olduğunu düşünüyor ve mevcut versiyon üzerinde sürüm olmadığı için yapacak bir şey yok a bağlanıyor. Ama ben bu arabayı ilk aldığımdan beri en azından 170 km'ye kadar soluksuz çıkan tabir yerindeyse koltuğa sırtını yapıştıran bir sürüş deneyimi yaşadım , haliyle hiç bir şey değişmeden yazılımdan denmesi mantıksız geldi . Servise de bildirdiğim , ben aracın yakıtını 2 sefer çok çok az kalasıya kadar bitirdim eğimli bıraktığım yerde start butonuna bastığımda 5-7 san. civarında marş motoru boş çevirdi ardından marş aldı . Nacizane , önerilerinize veya usta tavsiyelerinize açığım

Saygılar

İyi Günler

mrb arkadasım bu bahsettiğin konu bende de mevcut benımde arabam 1.6 dci gtline sorunun tamamen cozuldu mu yardımını rica ediyorum. saygılar..

Harun GÖKTÜRK

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sayın form üyeleri,

daha önceden bu konu hakkında cevap beklemiştim ama sorunu kendim çözdüm :)

gelelim soruna yolda giderken arabanın gazına bastığımda araba gaz yemiyor gibi dalgalanma yapıyordu normal rolantide filan böyle bir durum yoktu sürüş esnasında bunu yapıyor beni çıldırtıyordu

turbo elektrovanayı değiştirdim sorunum çözülmedi

araştırırken (4-5 ay sonra)

map sensörü veya basınç sensörü ile alakalı olduğunu buldum

parça kodu: 227 702 184 R

sipariş ettim montaj yeri turbo altında zor bir yerde ustama yaptırdım.

1 aydırda gerek uzunyol gerekse şehir içi gazlamalardaki dalgalanma vs tamamen çözüldü.

umarım formdaki arkadaşlarıma yardımcı olabilmişimdir. :)