Megane 3 - 2010 1.5DCİ dynamique

Ysn1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba,

10 gün önce Antalya'dan 2010 Megane3 1.5DCİ dynamique model araç satın aldım ve şuanda yakıttan korkar oldum..

Uzun yolda; Araç ile yaklaşık 735KM yol yaparak İstanbul'a geldim. Ortalama Yakıt tüketimi yanlış hatırlamıyorsam 4,6lt gösteriyordu(net hatırlamıyorum). Araçta az derecede yakıt vardı ve depoyu fulledim. Geldiğimde tekrar full yaparak 140TL/735km= ortalama 20kuruş yaktı. Hız sabitleyici yol durumuna göre sürekli 128km'deydi,klima hep kapalı:)) Bu durumda ortalamada çok memnun kaldım.

Şehir içi : Yine depoyu full yaptım ve 200km'de 50TL yaktı. Bu da benim için iyi bir değerdi. Fakat şuan , yani bu testleri yaptıktan iki gün sonra;

Şehir içi gidilen mesafe: 100 km

Ortalama yakıt tüketimi: 8,1 lt / 100 km

Ortalama hız: 18,9 km / saat

Ev ve iş yeri çok kısa mesafe gidiş geliş 8km olduğundan bu yakıt tüketimini gördüğümü düşünüyorum? Mazot filtresini değiştirmek işime yarar mı? Önerisi olan arkadaşlarımız neler der?

iyi çalışmalar ..

tranko buskas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhabalar konuyla alakalı değil ama ne kadara aldınız kaç km de araba?

TC Barış Alkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence de bu ev iş arası mesafenin çok kısa olmasından kaynaklı. ben 1.6 benzinli kullanıcısıyım. uzun yolda 5,8 şehir içii 6,8-7 arasında değişiyor.

traffic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bilgisayarda yanılma olabilirmi ortama tüketimi sıfırlayıp tekrar denemekte fayda var gibi 8.1 çok yüksek değerler.

TC Barış Alkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynen ortalamada da sorun olabiliyor bazen. trafikte beklerken anormal derecede yükseliyor. aslında bunu şöyle ölçün: fulleyin depoyu 100 km yapın tekrar fulleyin. kaç lt yakmış ordan anlarsınız doğru veriyi.

sariyerli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şehir içi 19 km ortalama süratte bu değer çok normal. Dizel arabalar kısa mesafe arabası değildir. İlk çalıştığında ısınana kadar kadar hem çok yakar hem de daha fazla gürültü çıkarırlar. Dolayısıyla araba alırken ona göre tercih yapmak iyi olur. Eğer kısa mesafe kullanılacaksa benzinli daha uygun. Çünkü benzinli araba ile dizel araba arasında minumuM 4 bin TL. fark vardır.
Mazot filtresi değişimi 2 bakımda bir yapılmaktadır. Ancak hava filtresi önemlidir. Ben kendi arabamın hava filtesini 7500 Km. bir değiştiriyorum.