Megane 3 - 2010 ÇILGIN YAKIT TÜKETİMİ

mertozbulut

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar merhaba 2010 model otomatik vites bva sanziman megane 3 aracim var.

Sehir ici sakin kullanim (ortalama hiz 30km) 10.5L
Sehir disi sakin kullanim (ortalama hiz 90-100 arasi) 7.7L benzin tuketimim var.

Bu degerler bana 1.6 motorlu bir arac icin cok yuksek geliyor. Acaba benim bilmedigim bir problem mi var? Fikir berebilirseniz cok sevinirim.

Simdiden tesekkurler

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2014 Megane III 1.6 CVT aracım hız sabitleyici 110km ile ayarlıyken ortalama 6.5 LT civarı yakıyor. Hızı 80 küsürlere çekince de rahatlıkla 3-4 lt civarına düşüyor. Sadece yol bilgisayarı ile değil, depo doldur boşalt yöntemi ile de sağlaması yapılmıştır.
Gerçi bahsettiğim aracın motoru(H4MD7) ve şanzımanı(Jatco JF015E, CVT7) çok farklı olduğu için kıyaslama yapmak pek doğru değil ama yine de fikriniz olsun. Sizin aracın aynısından bulup karşılaştırma yapmak lazım. Bir de şu an kullandığınız lastik ebatları fabrika çıkışı ile farklı ise yakıt tüketiminizi etkileyecektir.

mertozbulut

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevap için teşekkürler.
Elbette fark edecektir fakat bu deli bir termal verim farkı olmamalı diye düşünüyorum.
Lastik ebatlarım fabrika standardında.
Maalesef azaltmanın bir yolunu bulamadım henüz.

2011FLUENCE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şehir İçi normal sayılır fakat uzun yolda 1lt fazla yakıyor bence.

aynen katılıyorum.
en iyi çare lpg gözüküyor.

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynen katılıyorum.
en iyi çare lpg gözüküyor.

lpg nin bir esprisi kalmadı 3,10 lara dayandı ve 3,50 ye kadar çok rahat ulaşacak benim benzinli aracım olsa bu saatten sonra lpg asla taktırmazdım zaten iyi bir lpg kiti 2000 tl yi buluyor ayrıca ruhsata işletme masrafları birde lgp nin benzine oranla daha fazla harcaması ( 100 km de enaz 1,5-2 lt) sadece litre fiyatının ucuz olması farkı korumuyor.Ayrıca aracın orjinalliğinin bozulması,motora zararı,performansı etkilemeside cabası

slayerbugs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar merhaba 2010 model otomatik vites bva sanziman megane 3 aracim var.

Sehir ici sakin kullanim (ortalama hiz 30km) 10.5L
Sehir disi sakin kullanim (ortalama hiz 90-100 arasi) 7.7L benzin tuketimim var.

Bu degerler bana 1.6 motorlu bir arac icin cok yuksek geliyor. Acaba benim bilmedigim bir problem mi var? Fikir berebilirseniz cok sevinirim.

Simdiden tesekkurler
Bana tuketimleriniz gayet makul geldi bva sanziman cok verimli bir sanziman degil ama saglam ve sorunsuz ayni zamanda konforlu bir sanziman cvt den bi tik fazla yakmasi normal.
Birde sehir disindan sehir disina cok fark var. Aracim laguna 3 2.0dci. 6 ileri jatco bva sanziman var benim aractada.
ankardan datcaya giderken yazin hiz limitlerine uyarak gittim muglaya kadar arac 6.2lt ortalama tuketim gosterirken mugla datca arasi 7.2lt ye cikti buda demek oluyorki dag yoluna gelince 8lt den fazla yakti 6.2 lt yakan arac. 1 lt lik farka takilmayin bence
90-100 ortalamayi yol bilgisayari gosteriyorsa siz zaten 120 ile gitmissiniz demektir. 1.6 motorunda 120 gibi hizlarda fazla yakmasi gayet normal. Yuksek hizlarda az yakit tuketimi istiyorsaniz buyuk hacimli motorlar tercih etmelisiniz. Sahsen benim araba 180-200bandinda giderken iddaa ediyorum 1.5 dci cliodan az yakar tabi clio o hizlarda gidebilirse.

Yakıt dediğin yakılır

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bana tuketimleriniz gayet makul geldi bva sanziman cok verimli bir sanziman degil ama saglam ve sorunsuz ayni zamanda konforlu bir sanziman cvt den bi tik fazla yakmasi normal.
Birde sehir disindan sehir disina cok fark var. Aracim laguna 3 2.0dci. 6 ileri jatco bva sanziman var benim aractada.
ankardan datcaya giderken yazin hiz limitlerine uyarak gittim muglaya kadar arac 6.2lt ortalama tuketim gosterirken mugla datca arasi 7.2lt ye cikti buda demek oluyorki dag yoluna gelince 8lt den fazla yakti 6.2 lt yakan arac. 1 lt lik farka takilmayin bence
90-100 ortalamayi yol bilgisayari gosteriyorsa siz zaten 120 ile gitmissiniz demektir. 1.6 motorunda 120 gibi hizlarda fazla yakmasi gayet normal. Yuksek hizlarda az yakit tuketimi istiyorsaniz buyuk hacimli motorlar tercih etmelisiniz. Sahsen benim araba 180-200bandinda giderken iddaa ediyorum 1.5 dci cliodan az yakar tabi clio o hizlarda gidebilirse.

Yakıt dediğin yakılır

kardeş kendini kandırma 1.5 lik megane desen hadi neysede rüyanda bile 1.5 clio dan az yakamazsın o araçla

slayerbugs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kardeş kendini kandırma 1.5 lik megane desen hadi neysede rüyanda bile 1.5 clio dan az yakamazsın o araçla
1.5 clio ile 180km/h uzerinde bir ortalama ile giderken kac lt yakiyorsunuz acaba hic denedinizmi?
Ben okadar kullanmadim clio ama daha onceden 2010 1.6hdi citroen c3 90hp sahibiydim araba zaten 170 i rampa asagi bile gecemiyor hatta goremiyordu son vites dip gazdaki c3 un yakit tuketimini paylasayim.
Sehir icinde 4.7lt ile gezinen araba basinca sehir disinda 9.3lt nasil yakiyor aha ispati 87fea73306679d4f996eaf4b3e11c943.jpg

Yakıt dediğin yakılır