Megane 3 Dynamique 105 Edc Ağır Bakım Hakkında

mkarahanli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar, aranıza yeni katıldım. İlk defa araç aldım. Bebeğimiz olunca şart oldu. Aracı çarşamba(12/07/2018) günü aldım.
Araç 2011 Megane 3 otomatik 154 bin Km de.5 Bin hasar kaydı. 46500 e aldım. 3 gündür 110 km yaptım sorun çıkmadı çok şükür. Allah kazadan beladan korusun.
Expertize(oto rapor) götürdüm aracı almak için engel olacak bir sorun çıkmadı. Bütçeme göre araç aldım.
Expertiz raporunda aşağıdaki uyarıları eklendi.

Acil yağ değişimi gerekli diyor. Buna benzer triger kayışı gibi değişimleri nerede yaptırmalıyım.
Bu parçaları internetten sipariş edip ustaya işcilik ücreti ödeyerek olur mu?
Bunun dışında motor yağ filtresi, hava filtresi gibi periyodik bakımlarıda yaptırmak isterim.

Bana bir yol gösterirseniz sevinirim. Sevgiler.

h953Bo
h953Bo
arac.png

arac2.png

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı olsun öncelikle
Burada en önemlisi triger kayışıdır. Kranktan aldığı devir ile subap açma kapanmalarını zamanlar. Eğer koparsa pistonlar subaplara çarpabilir ve komple motor yapmaya kadar iş gidebilir. Bu motorlar için 80 km yada 4 yıl hangisi önce dolarsa değişimi gerekiyor. Ayrıca trigere bağlı olan devir daim pompası da kontrol edilerek değişmesi tavsiye edilir çünkü devir daim bozulursa bir daha triger işçiliği verilir ki bu miktar yüksektir. V kayışı da bu işlemle birlikte değişir zaten. Eğer araç önceki bakımları yetkili serviste yapılmışsa sürekli olarak, indirimli olarak işlem yaparlar yaklaşık 1000-1300 lira alır sormak lazım kampanya süreleri olabiliyor. dışarıda bundan bayağı bir az fiyata yapabilirler ama kesinlikle işi bilen birine yaptırmak lazım yoksa ciddi sıkıntı oluşturabilir. Ben geçen yıl yetkili serviste yaptırmıştım yıllık bakım triger v kayışı devir daim pompası antifiriz krank kasnağı dahil 1950 lira tutmuştu indirimli olarak. Yetkili servis dışında sadece renaulta bakan özel servisler olabilir. Öncelikle arabanın geçmişi hakkında detaylı bilgi edinin bakımı ne zaman yapılmış triger değişmiş olması lazım eğer değişmediyse acilen değiştirin eğer değişmisze yıl ve km ye göre tekrar değişmesi gerekir. Filtre ve yağ bakımı ise 20 000 km veya 1 yıldır hangisi önce dolarsa şeklinde.Ayrıca forumda bu konularla ilgili iyi miktarda paylaşımlar mevcuttur arama yaparak bu konulara ulaşabilir daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Yaşadığınız ile göre servis ve usta tavsiyesi verebilirler forumdaşlar.
Kazasız belasız sürüşler...

mkarahanli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@srdr87 teşekkür ederim. İstanbul Alibeyköy'de yaşıyorum. Maslak - Seyrantepe yakın oluyor.
Aracın sahibi bir bayan avukat ama dayısı bakımları sanayide ustaya yaptırmış.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@srdr87 teşekkür ederim. İstanbul Alibeyköy'de yaşıyorum. Maslak - Seyrantepe yakın oluyor.
Aracın sahibi bir bayan avukat ama dayısı bakımları sanayide ustaya yaptırmış.
Bakımların sanayide yapılması o emli değil. Siz eğer yetkili servis ile devam etmek istiyorsanız ve bakımları aksatmadan yetkili üzerinden yaparsanız aracınız yine iyi niyet garantisine dahil olur. Bütçe ve tercih sebebi tabiki yetkili ve sanayi arasında bazen fark olmadığı gibi bazen 3-4 kata varan fiyat farkları olabiliyor. Size triger sonrası tavsiyem balatanizi mutlaka yetkili servisten alın. Dışarıdan alınan balatalarda genel olarak ötme ve ses sorunu oluyor.

Hızlı yanıt alabilmek için alıntı yaparak cevaplayınız.