Megane 3 Elektronik Sorun

Diablohydr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba değerli Renault kullanıcıları,

Dün akşam yaşadığım problemi sizlerle paylaşmak isterim. Öncelikle 2013 model megane 3 icon araca sahibim. Cvt şanzıman elektronik el freni mevcuttur. Sahilde otururken radyoyu açtım ve bluetooth ile araca vererek müzik dinliyorduk. Yaklaşık yarım saat civarı açık kalmıştır. Tekrar hareket etmek istediğimde aşağıda yazdığım sorunlar dizisiyle karşılaşmaya başladım :)

- Aracı çalıştırmaya çalıştığımda park frenini kontrol ettirin uyarısıyla karşılaştım. Elektronik el frenindeki ışık yanıp sönüyordu.
- 3 dk içerisinde birkaç denemeden sonra diğer uyarının yanında bir de airbag kontrol ettiriniz uyarısı almaya başladım. Aracı kilitleyip bıraktım ve 10 15 dk hiçbirşey yapmadım.
- Ardından tekrar denediğimde, yine ayrı uyarıları almaya başladım. Şöför kapısını açtığımızda da aracı durdurun uyarısı vermeye başladı. 2 saat kadar bu şekilde bıraktık (kapı kilidinde de sorun olduğunu farkettim açıklayacağım)
- 2 saat sonra tekrar döndüğümde yukarıdaki uyarılarla beraber, diğer uyarılar da bizim eksiğimiz ne dercesine birbiri ardına gelmeye başladı. Direksiyon kilidi problemi, fren arızası, vs. son olarak ta enjeksiyon sorunu uyarısıyla beraber aracı servise götürün mesajını da görünce bıraktım artık :)
- Kapıları kilitledim ve ayrılmak üzereyken elimle kontrol ettim. (Eller serbest zaten tepki vermiyor) Tüm kapılar ve bagaj kilitliyken şöför kapısı kilitlenmiyordu. O şekilde de bırakamayacağımdan da son çare olarak kartın kenarındaki anahtarla kapı kolunun plastiğini kaldırarak kilitledim ve olay yerinden ayrıldım.

Bugün (pazar) servisler kapalı olduğundan pazartesi sabah çektireceğim. Hikayemi paylaşmak istedim belki benzer sorunlar yaşayan vardır. Yorumlarınızı beklerim :)

Saygılarımla

EKE86

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsun. araçlarda elektronik teçhizat arttıkça böyle garip problemlerin çıkma ihtimalide artıyor. belli ki aracın elektronik aksamı "belki" bluetooth bağlantısındaki sinyallerden etkilenmiş. aracı bir süre kendi haline bırakmak bazen sorunu çözebiliyor. bir de kutup başını çıkarıp 10 -15 dakika bekleyip beyni sıfırlamak da sorunu çözebiliyor. gerçi ben bunu eski araçlarımda yapardım. yeni sistemlerde bu yöntem de sıkıntı çıkarabilir, emin değilim :)

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Akü gibi geldi..

Emin072

Emin TURAN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
akü. aynı sorun eski aracım astra j de başıma geldi sırasıyla bütün elektronik arızaları verdi. aküyü değiştirin yada takviyeyle çalıştırın düzelicek kendisi.

Yavuz_0051

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Virüs bulaşmış 😃
araçta set varsa aküyü zayıflatmış olabilir

Diablohydr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Ancak yazabilme fırsatı bulabildim. Cevaplarınız için teşekkür ederim sorun aküymüş :) Aktarmayla çalıştırabildim ama servis ışığı sönmemişti. Serviste onu da hallettiler sağolsunlar.
Tekrar çok teşekkürler herkese :)