Megane 3 hb acemi sürücüler için devir saati kullanımı veya hıza göre vites değişimi?

Renault

Süper Moderator
34-İstanbul
motorun hissine göre vites değiştirceksin...her zaman aynı devirde değiştircen diye birşey yok..yokuş yukarı vitesi erken atarsan motor boğulur çekişte düşüş yaşarsın..Devrini yakalayıp atıcaksın zamanla hissedersin

ApSUVai

Bilgi Girilmemiş
Yazmayla Olcak İş Değil Bu Zamanla Edineceğin Tecrübeyle Olur Anca

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkesin dediği gibi zamanla olan tecrübelerle olur. Yani motorun sesinden bi üst vitese atınca gaz yiyip yada yemiyceğini daha cansız olucağını anlarsın zaman içinde . Vites değiştirmenin belirli bir devri yoktur mesela ben sakin sürerim 1.6 benzinli aracım yol düzse ani hızlanmam gerekmiyorsa gayet sakin 2000 devirde vites değişirim yokuş aşşağı eğimli yollarda öyle devirin yükselmesini beklemem rolantide giderek üst vitese geçerim değiştirceğim zaman . Yokuş yukarı eğimlii yolda motor sesine göre üst vitese geçerim motorun sesine göre alt vitese düşerim bu şekilde yani zamanla olucak şeyler :)

monin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
otomatil vites al bütün dertlerinden kurtul ben öyle yaptım.

01airforce

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arabayı hisset abilerimin dediği gibi zaten araba sana haber verir vites at diye tabi arabayla bütünleşmen gerek ben bazen yüksek devirde araba hala atmıyorum artık kangoom at lan şu vitesi yorma beni diyor :))

Megane-FU*

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
eski bilgilerin güncellenmesi

Nicegame!

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çocukluğunda babanın yanından ayrılmasaydın öğrenirdin :) Bu yaşta motor'dan anlıyorum çok şükür :) Her zaman şöfor yanı koltuguna oturur babamı takip ederdim.Vites değişimini gazını frenini aynaya bakışını :) Zamanla o yaşta bile anlıyor insan.Anluyacağın tecrübe lazım arkadaşım.

burakdemirel

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Önce arabayı tanı sonrası kolay zaten bırak bağırsın araba yakıtı fazla harcar en fazla başka bir şey olmaz. :)

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Devire bakıp değiştirme yöntemi hiç işe yaramamıştı bende. Hoca ise daha ilk günden aracın sesini dinle diyerek öğretmişti sağ olsun. Camları kapatınca daha rahat oluyor bu arada, ses mi titreşim mi ne denir artık anlıyor insan vitesin değişmesi gerektiğini.

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben araba kullanmayı ilk öğrendiğim zaman babamın söylediği ilk şeyler devir saatine ve vitese bakmayı bırak olmuştu...motoru dinlemeyi öğrenmeden trafiğe çıkamazsın demişti... sadece motoru dinle motor herşeyi söyleyecektir sana vites yükseltirken aracın fazla bağırmamasına özen göstermek iyidir. vites düşürmek daha kolaydır araba sana gitmicen ben artık demeye başlar baktın araba çekmiyo vites düşür...saate bakmak konsantre dağıtıp büyük kazalara neden olabiliyormuş... yaşım küçük farkındayım ama 15 yaşımdan beri arabanın üzerinden hiç inmedim...