Megane 3 Lastik Seçimi Hakkında

muzikadami

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Lastiklerimi değiştirme zamanı geldi ( yazlık , 4 mevsim ), şu an araştırma içerisindeyim. Sizin fikirlerinizi rica ediyorum.

Aracım gt line olduğu için 17 jant , bu yüzden lastik fiyatları çok pahalı.

205/50/17

1.seçenek ; Tanınmış markalar sıfır olarak çok pahalı ( Michelin, Pirelli, Bridgestone,Goodyear ) 600-800 TL arası tane fiyatları var.
Yani 2500 - 3000 TL arası bir masraf oluyor sıfır alınca.

Bunun yerine sahibinden de bu markaların çıkmaları var, 4lü takımlarda lastik durumlarına göre 750 TL ike 1600 TL arası.
Özellikle michelin yorumlardan almak istedim böyle fiyat mantıklı gibi oluyor.

Örnek link;
720 TL https://www.sahibinden.com/ilan/yed...michelin-yazlik-temiz-lastik-738188858/detay/
750 TL https://www.sahibinden.com/ilan/yed...ldi-kusursuz-6mm-dis-hatasiz-748040571/detay/
1050 TL https://www.sahibinden.com/ilan/yed...-michelin-primacy-3-sontakim-674726984/detay/
1300 TL https://www.sahibinden.com/ilan/yed...50-17-michelin-lastik-takimi-748271514/detay/
1650 TL https://www.sahibinden.com/ilan/yed...rksiz-8-mm-takim-yaz-lastigi-692809418/detay/

2.Seçenek ise ;
Orta segment denilen bir daha hesaplı lastikleri sıfır olarak almak.
Petlas modelleri 390 TL ile başlıyor, yani takımı 1560 TL oluyor. Debica var 400 TL civarı, Dublop, hankook markaları 500 TL civarı takımı 2000 TL oluyor.
Biraz daha fiyat çıkınca 600 civarları işte daha bilindik markaların modelleri seçenek olarak çıkıyor.

Şimdi bu 2.seçenekte kararsız kalıyorum, markası düşük sıfır lastik garantili ve daha uzun ömürlü olur tahminimce.
Diğer yani çıkma lastik seçeneği ise iyi markalar kaliteli lastikler ancak çıkma olduğu için biraz riskli gibi.
Ama şunu da görüyorum petlas sıfır lastiklerde daha kısa kullanımlarda hatalar ve yarılmalar da olabiliyor.
Lastikler sonuçta güvenlik açısından çok önemli.

Birde benim için öncelik arabalarımız biraz sert olduğu için yumuşak lastiklerden yana. Hem biraz sessiz hemde yumuşak olursa iyi olur.
İşin içine yakıt da girince sanırım en iyi seçenek michelin oluyor ancak işte sıfırı gerçekten çok pahalı, çıkması ise riskli olur mu bilemedim.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çıkma lastik için yorum yapamıyorum o kısım tamamen risk. Diğer taraftan Petlas ozelinde konusacak olursam yazlık lastiğini kullanmadım fakat kislik lastiginden oldukca memnunum. Ben İstanbul’da yasiyorum öyle aman aman bir kis gecmiyor biliyorsunuz fakat hava sicakligi 7 derecenin altına indiginde güzel iş yapıyor ve bu sene gecis yapinca 3. Senesinde olacak lastikler ve hala diş var. Ayrıca yarilma catlama vs olmadı ki ben birde ideal kosullarda saklamiyorum evin bodrumunda muhafaza ediyorum. Hankook markasini kullanmadım ama vw araçlarda sıklıkla geliyor sıfır araçlarda kötü olsa takilmazdi diye düşünüyorum. Yazlik lastik bakarken dunlop ile conti arasinda epey gittim geldim ama conti aldım. Nasildir bilemiyorum. Eğer gozunuzu karartip adam akıllı bir lastik alayım derseniz ya continental premium contact 6 ( islak yol performansı muazzam ve yumuşak hamurlu bir lastik bilinenin aksine erken erime olmuyor benim aracimda premium5 var 86.000 km yapti hala kullanıyorum ) daha da iyisine cikmak isterseniz sport contact 6 tavsiye ederim. Fiyat ucuk elbette ama lastikte lastik.

Uzun lafin kisasi petlas yazlik deneyen arkadaslarin yorumları olacaktır elbet fakat ben sorun yasayacaginizi ve en azından diğer markalardan daha kötü olduğunu dusunmuyorum ve fiyat performans olarak alabileceginiz en iyi seçenek gibi duruyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

muzikadami

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çıkma lastik için yorum yapamıyorum o kısım tamamen risk. Diğer taraftan Petlas ozelinde konusacak olursam yazlık lastiğini kullanmadım fakat kislik lastiginden oldukca memnunum. Ben İstanbul’da yasiyorum öyle aman aman bir kis gecmiyor biliyorsunuz fakat hava sicakligi 7 derecenin altına indiginde güzel iş yapıyor ve bu sene gecis yapinca 3. Senesinde olacak lastikler ve hala diş var. Ayrıca yarilma catlama vs olmadı ki ben birde ideal kosullarda saklamiyorum evin bodrumunda muhafaza ediyorum. Hankook markasini kullanmadım ama vw araçlarda sıklıkla geliyor sıfır araçlarda kötü olsa takilmazdi diye düşünüyorum. Yazlik lastik bakarken dunlop ile conti arasinda epey gittim geldim ama conti aldım. Nasildir bilemiyorum. Eğer gozunuzu karartip adam akıllı bir lastik alayım derseniz ya continental premium contact 6 ( islak yol performansı muazzam ve yumuşak hamurlu bir lastik bilinenin aksine erken erime olmuyor benim aracimda premium5 var 86.000 km yapti hala kullanıyorum ) daha da iyisine cikmak isterseniz sport contact 6 tavsiye ederim. Fiyat ucuk elbette ama lastikte lastik.

Uzun lafin kisasi petlas yazlik deneyen arkadaslarin yorumları olacaktır elbet fakat ben sorun yasayacaginizi ve en azından diğer markalardan daha kötü olduğunu dusunmuyorum ve fiyat performans olarak alabileceginiz en iyi seçenek gibi duruyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Merhaba Tekrar,
continental markasına bakmıştım ama çok pahalı, sizin aldığınız modelde benim ebatlar internette tane fiyatı 700 TL, bir bayiden alınca daha da pahalı oluyor, ama o zamanda sök tak ücretsiz oluyor.
İşim gereği zaten sadece hafta sonları kullanıyorum neredeyse arabayı, bazen çok nadir hafta içi akşam kullanıyorum ama dediğim gibi daha çok hafta sonu kullanıyorum.
Bütçem şu an bu rakamlara pek elvermiyor :(

Şu an aracımda petlasın ürettiği mileston blaster var, aracı aldığımda üzerınde vardı ve daha sıfır gibiydı, tarih olarak 2018 ve km olarakda çok az kullanılmıştı, bundan 4,5 ay önce iç kısımdan ufakta olsa yarılmalar gördüm, yanak durumu bu kadar iyi bir lastikte pek normal gelmedi.
Hem etraftaki yorumlar hemde bu olunca petlasa karşı biraz negatif düşüncem var.
Yani sıfır petlas almak yerine michelin az kullanılmış lastiği kalite olarak daha iyi olabilir, çünkü lastik sıfır ama ilk kullanımdan itibaren oda kullanılmış oluyor :)
Birde falken markasını çok önerdiler f/p olarak ama benim ölçülerde doğru dürüst bir modelini bulamadım.

Dediğim gibi daha çok kafamı karıştıran orta segment bir lastik mı, yoksa kaliteli bir çıkma almak mı bilemedim.

muzikadami

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,
Konu hakkında çok fazla yorum gelmedi ancak tavsiye üzerine alacağım ölçüyü değiştirdim ciddi anlamda fiyat farkı oldu :)
Bu şekilde lastik alacak arkadaşlara fikir olması açısından paylaşmak istedim.

Kapıda 17 jant ıcın 2 ölçü vardı ;
205/50/17
225/45/17

Benim baktığım seçenek (
205/50/17) çok ebat olarak piyasada olmadığı için fiyatı pahalıymış, diğer ebat zaten araç ile uyumlu ve seçenek baya var.
800 TL'den aşağıya bulamadığım michelin pramcy 4 , bu ölçüde 500 TL ye var. Pirelli Cinturato P7 430 TL ye var, orta segment lastikler de 300 TL'ye kadar düşmüş oldu.

Sonuç olarak bu ölçü kullanınca diğer ölçüdeki çıkma lastik fiyatına sıfır alınabiliyor.

emrebostan2001

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio 2 aracım var. 2000 model 1.4 benzin LPG. Dün Ayaz oto buca İzmir'de tanesi 375tl 2020 model debica navigator2 marka 175/65R14 ölçülerinde 4 mevsim lastik taktırdım. Yol Tutuşu guzel. Fiyat uygun. Daha önce çıkma kullandım Michelin markaydı çatlaklar oluşmuştu endişelendim 8 yıllık olmuşlardı. Bu defa sıfır aldım şimdilik memnunum. 2 yıl garantisi var. 5 yıl rahatım.