😫MEGANE 3 (OYAK) 1.5 dCi Titreme ve İlk çalıştırma sorunu

azado7

Kayıtlı Üye
42-Konya
Merhaba arkadaşlar. Laguna 3 u sattik ve Megane gectim bende. Gecmekle beraber yeni sorunlar meydana geldi.

1...SORUN...Haftasonu araci kullanmadim. Pazartesi okula gitmek icin calistirdigim da::: Yaklasik 1 derece hava kosullarinda sabah ilk calistirmada 3.marşta almasi. Ve devaminda akü şarj oluyor yazisi cikti. Ayni gun ustaya aküyü ölçtürdüm normal dedi ki akü daha 1 yillik. Bunun tam sorunu nedir? Yardimci olursaniz.

2...SORUN... Stop ederken veya çalistiriken aracin titremesi. Bunun tam sorunu nedir? Yardimci olursaniz.

3...SORUN... Motor hasar riski yazisi cikti karsima ve oldugum yerde durup dip gaz yaptim gitmedi. Stop edip tekrar calistirdim gitmedi ve tekrardan dip gaz yaptim gitti ve 1 hafta oldu yazi cikmadi ama niye cikti bu yazi. Mazotu biraz kotu bi yerden almistim olabilirmi. Sonuc olarak wurth katkisini kullansam faydasi olur mu? Yardimlariniz icin simdiden cok cok tesekkurler...

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Enjektörlerde problem var gibi. Belirtiler uyuyor

azado7

Kayıtlı Üye
42-Konya

Teknisyen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Önce aldığınız kötü yakıttan şüphelenin bence.

azado7

Kayıtlı Üye
42-Konya

emrah kaan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam titreşim ile ilgili ilk şüphelenilen yer motor ve şanzuman takozu denilen parçalar. Birisi akünün hemen altında bulunan (şanzuman üst takozu olarak da geçiyor) motor takozu, diğeri ise aracın altında bulunan şanzuman takozu. Bu takozları değiştirdikten sonra düzelebilir. Fakat bu takozların kesinlikle ama kesinlikle orijinal kullanın. Yan sanayi takozlar maksimum 2 ay gidiyor.
Bu durumu takip edin. Eğer düzelme olmazsa, enjektörleri kontrol ettirmeniz gerekiyor. Bunun için gittiğiniz yerlerden hiç biri, emin olun enjektörleriniz sağlam demeyecek. Eğer anlıyorsanız test edilirken siz de ustanın yanında bulunun. Aracınızın motoru euro 4 mü euro 5 mi bilmiyorum. Sonuçta belli bir km'de olduğu için tabii ki mükemmel çıkmayacaktır. Burada da önemli olan, enjektörlerin belirli değerlerin altında basınçta çıkmaması gerekiyor. Benim aracım euro 4 motor ve enjektörlerim de continental marka. Continental enjektörlerde tamirin pek verimli olmadığı kanısına varınca, 4 enjektörü de değiştirdim. Siz enjektör durum ve markasına göre tamir takımı ile işinizi ucuza çözebilirsiniz. Eğer enjektör tamiri veya değişimi yaptırırsanız, yetkili serviste yazılımınızı güncellettirmenizi tavsiye ederim.
Bunların dışında yine de geçmezse, en son bakılan yer volant. Hareketli volant olduğu için çalışırken titreme yapıyor. Umarım faydalı olur.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Würth dizel CR katkisi kullansam fayda gorurmuyum ?
Deneyin.. kalıcı çözum olmayabilir ama sorunu çözebilirde..

emrah kaan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Würth dizel CR katkisi kullansam fayda gorurmuyum ?

Bu tip ürünler motordaki kurumları sökerek, katalitik ve varsa dpf filtrelerini tıkıyor. Ayrıca enjektörlerde de arızaya sebebiyet verebiliyor. Aracın km düşükse bir nebze de olsa kullanmakta sıkıntı olmuyor. Bu tür uygulamaları serviste ve uzman kişiler tarafından yapılması taraftarıyım. Depoya atılan şeyler pek etkili değil. Psikolojik rahatlama. Çoğu dizel de kullanmayın diye sıkı sıkı tembihliyor servisler. Tercih sizin tabii ki.

azado7

Kayıtlı Üye
42-Konya
Bilgilendirmeniz icin cok cok tesekkur ederim. Enjektorlerin size maliyeti ne kadara olmustu iscilik vs paylasirlasiniz en azindan ona gore ustalar ile goruseyim. Malum bulundugum yer ufak ve fiyatlar baya ucuk. Bu arada aracim 200 bin km de ve euro5 motor yanilmiyorsam DFP li. Onceki sahibinde bu titreme olmuyordu. Zaten bir hafta oldu alali acep dedim kotu yerden yakit aldik o yuzden midir diye? Tam olarak arastiracagim. İlk isctakozlari kontrol ettirmek. Tekrardan tesekkurler. Bide emrah hocam CR wurth katkisini euro5 motorda kullanmalimiyim? Laguna 3vum vardi 2009 onda kullanmistim sorun vermemisti. O da kotu yakit alinca 2.500 devri gecmez ve enjeksiyon hatasi verirdi. Bu katkiyi kullandiktan sonra duzelme olmustu.

emrah kaan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgilendirmeniz icin cok cok tesekkur ederim. Enjektorlerin size maliyeti ne kadara olmustu iscilik vs paylasirlasiniz en azindan ona gore ustalar ile goruseyim. Malum bulundugum yer ufak ve fiyatlar baya ucuk. Bu arada aracim 200 bin km de ve euro5 motor yanilmiyorsam DFP li. Onceki sahibinde bu titreme olmuyordu. Zaten bir hafta oldu alali acep dedim kotu yerden yakit aldik o yuzden midir diye? Tam olarak arastiracagim. İlk isctakozlari kontrol ettirmek. Tekrardan tesekkurler. Bide emrah hocam CR wurth katkisini euro5 motorda kullanmalimiyim? Laguna 3vum vardi 2009 onda kullanmistim sorun vermemisti. O da kotu yakit alinca 2.500 devri gecmez ve enjeksiyon hatasi verirdi. Bu katkiyi kullandiktan sonra duzelme olmustu.

Enjektörlerin bana maliyeti 2200 TL olmuştu bir sene önce. Orijinal servisten aldım. Bulunduğunuz yer küçük bir yer ise dizel kalitesinden dolayı da yapıyor olabilir. Enjektör temizleme katkısı değil de, dizelde setan arttırıcı kullanmanızı tavsiye ederim.