Megane 4 Ani Kalkış Sorunu

HakanVar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,
2021 20000km'de 1.3 Tce EDC Megane sahibiyim. Araçla kalkış yapacağım zaman frenden ayağımı çekip gaza bastığımda araç fırlayıp gidiyor, böyle usul usul kalkış yapmak cidden zor ve beklemek gerekiyor. Özellikle İstanbul gibi yerde özellikle aracı park ederken ya da yola çıkış yapacaksam usul usul yapamıyorum. Yıllardır Ford/Opel kullanıyordum onlarda hiç böyle bir şeye denk gelmemiştim, frenden çekip gaza usulca basınca normal kalkış yapıyordum. Megane'da ise bir seviye var o seviyede basarsanız ( ki o seviye ok çok usul, araç gidip gitmemekte karar veremiyor) kalkışı yavaş yapıyor ama o seviyeyi geçince sanki drag yarışına kalkmışım gibi fırlayıp gidiyor.
Böyle bir problemle karşılaşan oldu mu, problem ne olabilir?
Teşekkürler.

YücelT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim 2017 otomatik Meganımı 2019 yılında ikinci el olarak almıştım. Arabayı ilk kullanmaya başladığımda bahsettiğiniz sorunla karşılaştım. Gaza dokunduğum gibi fırlayıp gidiyordu, gaza basmaksızın ayağımı frenden çekince 3-5 km. ile ileriye doğru harekete de geçmiyordu. Daha önce otomatik vites kullanmadığım için ben bunu normal zannediyordum. Arabayı 2-3 ay kullandıktan sonra devir göstergesinde de ciddi oynamalar ve ses gelmesi üzerine aracı servise götürdüm ve garantiden komple vites kutusu değişimi yapıldı. Vites kutusu değişiminden sonra arabanın ileri fırlamaları kesildi, gaza basmaksızın ayağımı frenden çekince de ileriye ivmelenmesi normale döndü. Böylece gaza dokununca ani ileri fırlamaların normal olmadığını anlamış oldum. Umarım sizin aracınız sorunu benimki ile aynı değildir, mutlaka bir servise götürmenizde fayda olduğunu düşünüyorum.
İyi günler dilerim.