Megane 4 Ayna Kaplama, Göçük/Ezik Tamiri, Anten Değişikliği

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Megane 4'ümün dış kusurlarıyla bu hafta ilgileneceğim. Grupta tecrübesi veya yorumları olanlar paylaşırsa sevinirim. Diğer sorusu olan kişiler için de faydası olabilir. Arabam HB, Sedef Beyaz Sunroof'lu Icon model.

1) Sol Arka Çamurlukta 5cm sürtme kaynaklı göçük var. Boyada sorun yok. Tam lastik tarafında köşesinde arkası boş. Arka davlumbazı sökerek yaparlar diye düşünüyorum. Basit bir şekilde de yaptırsam yeter. Az göze batsa da olur. İstanbul Anadolu yakasında önereceğiniz yer var mı? Bostancı, Maltepe civarı daha rahat olur.

Güncelleme (22 Ocak 2020) Sanayide bir kaporta servisinde yaptırdım. Ortalama bir şey oldu. Boyasız göçük tamiri yapan bir yer 300 TL demişti. Zaman ve maddi olarak bana uymadığından. Kaportacıda yaklaşık 4 te 1 fiyatına yaptırdım. Öncelikle tam içeri kadar erişemiyorlar. Lastik davlumbaz söküldü. Usta bu kadar oluyor dedi. Sonuç fena değil. Eskiye göre daha iyi oldu. Küçük bir kısmında boya atmıştı zaten orası 1 cm kadar döküldü. Astar boya attık. Ben 2 katmanlı Sedefli boyayı da yaptırdım. Akşam evde bunu yapacağım. 2. maddedeki rotüşları da yapacağım.

Fotolarda soldaki eski hali. Sağdaki yeni hali

2) Kaput ve ön sağ çamurlukta 2-3 cm kalın çizik var. Normal beyaz boyayla kötü rotüş olmuş. Sedef Boyayı araştırdım önce alt beyaz boya atılıp sonra sedefli üst kat boya atılıyormuş. Bu şekilde rotüş boyası hazırlatacağım. Aşağıdaki küçük işlemler normal boya gibi olur mu? Yoksa profesyonel yere mi götüreyim.

Güncelleme (22 Ocak 2020) QNC kodlu 2 farklı boya yaptırdım. 2000 ve 1500 su zımparası aldım. 2 çeşit rotüş kalemim var. Maskeleme bandı da kullanarak akşam bu rotüş işlemlerini yapacağım. Mesajı düzenleyemezsem aşağıda paylaşırım. Bu arada kaportacıda eski rotüş boyasını da çıkarttık selülozik tiner kullandı sanırım. Çok rahat oldu. O boşluğu tam olarak doldurup. fazlasını zımparalayıp son sedefli boyayı kullanacağım.

Güncelleme (23 Ocak 2020) Rotüş işlemi bitti aşama aşama yazıyorum. Bu kadar oldu

Bu ilk aşamasa eski sahibinden kalan rotüş işlemi. Boya doldurulmamıştı düz beyaz renkle atılmıştı

Eski rotüş boyasını temizledik.

İlk kat beyaz boyayı sürdüm. Bu boyada sim yok. 3 kat olarak yaklaşık 15 dk bekledim. amacım boşlukları en iyi şekilde doldurmak.

Boyanın tam kuruması için 10 saat kadar bekledim. Zımpara öncesi yanlarını bantladım. Zımpara çok riskli bir işlem. Kaputta çok az yan tarafa da gitti. Cilayla toplandı gibi ama akşam az vernik de süreceğim.

Son kat simli boya sonrası.

3) Dikiz aynaları güzel ama siyah ayna kapağı da hoşuma gidiyor. Elimde eskiden kullandığım internetten aldığım karbon kaplama var. Kalitesi iyi bence. Ayna kapakları söküp karbon kaplasam kötü mü olur? Bunu ben evde yapsam saç kurutma vb. sizce olur mu? Deneyip de atanlar varsa hiç uğraşmayayım

Güncelleme (22 Ocak 2020) Tavsiyelerinize ve araştırmalarıma göre Siyaha karar verdim. 2 tane uygun fiyata kapak buldum orjinalmiş. Onları Piano Black boyatacağım. Bendeki Sedef Beyaz kapaklar da duracak. 2-3 güne biter işlem buradan paylaşırım.

4) Köpekbalığı anten. Bunu mecburiyetten yapacağım otoparkta sürtüyor anten. Yorumları iyi olan Megane 4 uyumlu anten alacağım fakat dikiz aynları kaplarsam karbon renk alırım yoksa beyaz söylerim.

Güncelleme (22 Ocak 2020) Cam Tavan ve Ayna kapaklarından dolayı büyük ihtimal Siyah anten alacağım. Belki beyaz alırım. Alırken bir deneyeceğim. Paylaşırım son durumu

Son düzenleme:

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba,

Megane 4'ümün dış kusurlarıyla bu hafta ilgileneceğim. Grupta tecrübesi veya yorumları olanlar paylaşırsa sevinirim. Diğer sorusu olan kişiler için de faydası olabilir. Arabam HB, Sedef Beyaz Sunroof'lu Icon model.

1 ve 2 için foto paylaşacağım.

1) Sol Arka Çamurlukta 5cm sürtme kaynaklı göçük var. Boyada sorun yok. Tam lastik tarafında köşesinde arkası boş. Arka davlumbazı sökerek yaparlar diye düşünüyorum. Basit bir şekilde de yaptırsam yeter. Az göze batsa da olur. İstanbul Anadolu yakasında önereceğiniz yer var mı? Bostancı, Maltepe civarı daha rahat olur.

2) Kaput ve ön sağ çamurlukta 2-3 cm kalın çizik var. Normal beyaz boyayla kötü rotüş olmuş. Sedef boya mı yaptırayım sanki yine resim kalemiyle yapsak pek iyi olmayacak. Bir öneriniz var mı? Profesyonel bir ekibime götüreyim onlar da küçük işlerde çok ciddi alabiliyorlar.

3) Dikiz aynaları güzel ama siyah ayna kapağı da hoşuma gidiyor. Elimde eskiden kullandığım internetten aldığım karbon kaplama var. Kalitesi iyi bence. Ayna kapakları söküp karbon kaplasam kötü mü olur? Bunu ben evde yapsam saç kurutma vb. sizce olur mu? Deneyip de atanlar varsa hiç uğraşmayayım

4) Köpekbalığı anten. Bunu mecburiyetten yapacağım otoparkta sürtüyor anten. Yorumları iyi olan Megane 4 uyumlu anten alacağım fakat dikiz aynları kaplarsam karbon renk alırım yoksa beyaz söylerim.

1-2) Kocaeli'ye yolunuz düşerse TACEM isimli bir boyasız göçük düzeltme merkezi var.Tavsiye edebilirim çünkü çok temiz iş yapıyorlar.İstanbul'dan birkaç arkadaş gelip düzelttirme yapıp memnun kalmışlardı.Fiyat olarak nasıldır şu anda bilmiyorum.Çizik konusunda da bildiğim kadarı ile iyiler.Ben sedefli beyaz boya ile olan rötuşu tavsiye ediyorum.

3)Karbon folyo ile logo,far içi vb. kaplamalar yaptım.Bir süre sonra kavlama yapıyor.Desen kayboluyor.Gri ya da kahverengiye çalmaya başlıyor.Onun yerine siyah ya da krom ayna kapağı tavsiye ederim.Beyaza siyah yakışıyor.
Linkteki gibi mesela: https://m.blog.naver.com/PostView.n...32752852&proxyReferer=https://www.google.com/

4)Köpekbalığı anteni iyi seçin.Çünkü çoğunda çekim kalitesi iyi değil.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1-2) Kocaeli'ye yolunuz düşerse TACEM isimli bir boyasız göçük düzeltme merkezi var.Tavsiye edebilirim çünkü çok temiz iş yapıyorlar.İstanbul'dan birkaç arkadaş gelip düzelttirme yapıp memnun kalmışlardı.Fiyat olarak nasıldır şu anda bilmiyorum.Çizik konusunda da bildiğim kadarı ile iyiler.Ben sedefli beyaz boya ile olan rötuşu tavsiye ediyorum.

3)Karbon folyo ile logo,far içi vb. kaplamalar yaptım.Bir süre sonra kavlama yapıyor.Desen kayboluyor.Gri ya da kahverengiye çalmaya başlıyor.Onun yerine siyah ya da krom ayna kapağı tavsiye ederim.Beyaza siyah yakışıyor.
Linkteki gibi mesela: https://m.blog.naver.com/PostView.n...32752852&proxyReferer=https://www.google.com/

4)Köpekbalığı anteni iyi seçin.Çünkü çoğunda çekim kalitesi iyi değil.

Cevap için teşekkür ederim. Fotoğrafları ekledim. Ciddi bir şey değil TACEM aklımda olsun ama bu tarafa yakın bir yerde basit bir şekilde yaptırırım. Yolumun üstünde iyi bir yer vardı oraya sordum. Yüksek bir şey söyledi. Yaptırmasam da olur ama basit bir şey yaptıracağım.

Sedefli Beyaz boyayı C.tesi yaptıracağım. Ben de araştırınca gördüm 2 tane boya almak gerekiyormuş. Onun için de fotoları ekledim.

Siyah kapak hakikaten daha iyi. Zaten karbon için karamsardım. Sorduğum iyi oldu. Profesyonel bir folyocuda direk kaplatayım.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4 maddeyi ana mesajda düzenledim. Gelişmeleri yazacağım...

Son düzenleme:

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Sedefli boya rotüş kısmını aşama aşama fotoğraflarla güncelledim. Yapmayı düşünenler için faydası olabilir.