Megane 4 EDC - Duruş Anında Sallama

HakanVar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,
Forumda yeniyim kurallara uymada hata edersem affedin, konuyu aradım fakat bulamadığımdan yardımınıza ihtiyacım var.
2021 model Renault Megane 1.3 EDC aldım, araç henüz 15bin km'de. Araçta fren yaptığımda tam durma anında bir silkeme yapıyor - sanki araçta bir yay var ve son anda yaylanıyormuş hissi - . Daha önceden Ford Focus, C-Max gibi bir çok şirket aracı kullandım fakat onların duruşa geçişi çok daha sarsıntısız anlamıyorsunuz neredeyse, fakat Megane'de özellikle yoğun trafikte bu silkeleme çok rahatsız edici bir hal alıyor. Yan koltukta oturana baktığımda kafası ileri geri oynuyor, onlar dahi hissediyor bu yaylanmayı. Benzer problemle karşılaşan oldu mu? Nasıl çözdünüz?

gowlet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,
Forumda yeniyim kurallara uymada hata edersem affedin, konuyu aradım fakat bulamadığımdan yardımınıza ihtiyacım var.
2021 model Renault Megane 1.3 EDC aldım, araç henüz 15bin km'de. Araçta fren yaptığımda tam durma anında bir silkeme yapıyor - sanki araçta bir yay var ve son anda yaylanıyormuş hissi - . Daha önceden Ford Focus, C-Max gibi bir çok şirket aracı kullandım fakat onların duruşa geçişi çok daha sarsıntısız anlamıyorsunuz neredeyse, fakat Megane'de özellikle yoğun trafikte bu silkeleme çok rahatsız edici bir hal alıyor. Yan koltukta oturana baktığımda kafası ileri geri oynuyor, onlar dahi hissediyor bu yaylanmayı. Benzer problemle karşılaşan oldu mu? Nasıl çözdünüz?

Hayırlı olsun öncelikle. Daha önceki sahibi çok yıprattıysa aracı şanzıman ısınınca yapıyor olabilir. İlerlemeyen ve yoğun dur kalklarda aracı manuele almanızı ve dururken fren pedalına tam basmanızı tavsiye ederim. Benim aracım 74 binde, yoğun trafikte duruşlarda ben de az miktarda titreşim hissediyorum. DSG’de böyle bir durum yaşamamıştım ilk kez EDC kullanıyorum bu yüzden belki hepsinde böyledir diye düşündüm.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence normal değil.
İlk aklıma gelen EDC adaptasyonu,tabi 100 konudan çıkabilir, frenden de çıkar, motor kulağından da... İyi bir usta hemen anlayacaktır.
Garantisi vardır araıcnızın bence direkt bir yetkili servise götürünüz.

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Eğer doğru anladıysam sanırım belirtmek istediğiniz o sarsıntı, motoru stop ederkenki aracın hafif şekilde sarsılmasına.benzeyen bir durum... Bu şekilde bir silkememe yapmaması lazım. Bence servise gösterin.

HakanVar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Silkeleme motor kaynaklı değil onu hissedebiliyorum. Hani ani fren yaparsınız araba ileri yığılır sonra geri gelir ya , ben frene çok hafif basmama rağmen bunu her duruş anında yaşıyorum. 5 km ile youğun trafikte boşta bile durduğumda frene basarsam arabadaki herkesin kafası ileri geri yapıyor. Sanki durmaya ramak kala fren benim pedala basmamdan bağımsız çat diye dipliyor.