megane 4 hb bir takım sorunlar

chuckisdeath

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese iyi haftalar. yaklaşık 1 ay önce ikinci el bir 2016 otomatik dizel megane icon hb aldım. bundan önce kullandığım araba 2007 civic idi. tabi o araçtan sonra bu araç konfor ve sürüş olarak gerçekten iyi hissettirdi. iç mekan tasarımı ve dış tasarımı gerçekten çok güzel. lakin ilk defa megane sürdüğüm için araçlar ilgili bir kaç ufak sorunum var. bu konular hakkında beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

1)yokuş kalkış desteği tam olarak çalışmıyor

yani bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. birkaç megane kullanıcısına sordum frene tam olarak basman gerek dediler. frene tam olarak bassam bile hafif bir yokuşta araç bir anda geri kaçıyor. genelde sıkışık trafikte yapıyor bunu. bazen o kadar hızlı kaçıyor ki artık sıkışık trafikte yokuşta kaldığımda el frenini çekerek kalkıyorum. 2007 model otomatik civic aracımda yokuş kalkış desteği yoktu. o da bazen geri kaçıyordu lakin bu araba kadar sık yapmıyordu. bu teknik bir problem midir? yoksa genelde böyle midir bu araçlar bilemiyorum.

2) edc şanzıman kararsızlığı

edc gerçekten vites geçişlerini hissettirmeyen konforlu bir şanzıman. özellikle 3-4 vitesten sonra düz yolda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. düz yolda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. lakin yine sıkışık istanbul trafiğinde durkalk sırasında ilk kalkışlarda ve yokuş aşağı inerken kendi kendine devir yükseltiyor. hangi vitese geçeceğine karar veremiyor. o kararsızlıktan ötürü benim vereceğim gaz tepkisi de değişmeye başladı. bu da beni tedirgin ediyor. bazen bir anda kendini ileri atıyor aynı gaz tepkisini versem de. bu da teknik bir problem mi yoksa şanzımanın bir özelliği midir öğrenmek istiyorum. özellikle gaz tepkisini kestirmekte çok zorlanıyorum. auto hold da olmadığı için ayağımı frenden çektiğimde bazen normal kalkıyor bazen birden ileri atıyor. neutral modda kullanıyorum.

3)yağmur sensörü

benden önceki sahibi ön tarafa cam filmi taktırken yağmur sensörüne zarar vermiş sanırım. kutu zaten gevşek duruyor. far sensörü normal çalışıyor ama yağmur sensörü çalışmıyor. yani yağmur sensörüne de ihtiyacım yok lakin araçta manuel olarak zaman aralıklı silecek çalıştırma seçeneği yok. auto var 1 kademesi var 2 kademesi var. 1 kademesi zaten seri çalışıyor. arasına zaman koyamıyorum. autoya aldığım zaman da hiç çalışmıyor silecekler. yağmur sensörünü iptal etme şansımız var mıdır? yani auto seçeneğine aldığımda standart bir zaman aralığında çalışsa mesela silecekler. yani yağmur sensörü jelini nerde kime değiştirtebilirim? araç yağmur sensörü arızası vermediği için muhtemelen jel özelliğini kaybetmiştir dedi yetkili servis.

4) sararan c led

bu araçlarda c ledlerinin belli zaman sonra sararması kronikmiş. ama bunun çözümüyle ilgili kimseden bir bilgi alamıyorum. bazı facebook gruplarında beyin değişecek diyorlar. yetkili servise sorduğumda komple far değişmesi lazım diyor. yani sağ far zamanında kazadan ötürü değişmiş. ikisi de sarı olsa sorun değil ama sağ far oldukça beyazken sol far kozmetik olarak kötü bir görüntü yaratıyor. bununla ilgili bana önerebileceğiniz bir elektrikçi ya da özel servis var mıdır? tek bir far değişimi 4-5 bin lira maliyeti olacak. bu kadar bütçe ayırabilceğimi sanmıyorum böyle küçük bir sorun için.

5) amortisör ve yaylar

Whats-App-Image-2021-06-11-at-20-43-35-2.jpg

araçta 18 inç orjinal jantlar var. lakin araç olması gerekendan daha basık duruyor sanki. ya da bana mı öyle geliyor bilemiyorum. yani konfor olarak öyle aman aman bir rahatsızlık hissetmiyorum. gerçi önceki kullandığım araçtan sonra neye binersem bineyim konforlu gelecekti zaten. o yüzden anlayamıyor da olabilir. sizce araç basılmış mı? basılmış orjinal yaylar preslenmiş midir, kesilmiş midir? ya da spor yay ile mi değiştirilmiştir? orjinal yayları nerden bulabilirim veya bu durumu nasıl düzeltebilirim. derin çukurlara girerken bazen sürtüyor altı. ama yol tutuşu, görünümü ve frenlemesi de gayet iyi bu haliyle

6) multimedya ve gizli özellikler

aracın hemen hemen tüm gizli özellikleri açılmış. multimedya sürümüm 2.2.703. büyük ekran var.  bunu güncellemek istiyorum. çünkü navigasyon çok eski ve sistem yavaş çalışıyor. sanırım 7 sürümüne serviste güncelliyorlarmış. android autonun da tam ekran çalışmasını istiyorum. o yüzden belki 9 sürümüne alabilirim. lakin daha önce araca dd4 ile müdehale edildiği için güncellemeden sonra bir sıkıntı oluşur mu?

7) kör nokta uyarı sistemini kontrol ettirin

araçta konfor paketi var. yani kör nokta ve otomatik park mevcut. bugün ilk defa böyle bir uyarı aldım. aynaları açıp kapatınca ve aracı tekrar kapatıp açınca bu uyarı gitti. bu önemli bir uyarı mıdır? fonksiyon olarak kör noktada hiçbir sıkıntı yoktu bugün. gayet normal çalışıyordu.

8) geri görüş kamerası

geri görüş kamerasının sol tarafı baya bulanık gözüküyor. sildik ettik ama düzelmedi. bununla ilgili ne yapılabilir? kamera mı değişmek lazım? ya da bir ilaçla falan halledilebilir mi? nereye götürmem lazım.

biraz uzun oldu kusura bakmayın. lakin bu sorularımı reno yetkili servisinde cevaplamadılar. baya ilgisiz davrandılar. o yüzden ben de burdan bilgi almak istedim. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Herkese iyi haftalar. yaklaşık 1 ay önce ikinci el bir 2016 otomatik dizel megane icon hb aldım. bundan önce kullandığım araba 2007 civic idi. tabi o araçtan sonra bu araç konfor ve sürüş olarak gerçekten iyi hissettirdi. iç mekan tasarımı ve dış tasarımı gerçekten çok güzel. lakin ilk defa megane sürdüğüm için araçlar ilgili bir kaç ufak sorunum var. bu konular hakkında beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

1)yokuş kalkış desteği tam olarak çalışmıyor

yani bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. birkaç megane kullanıcısına sordum frene tam olarak basman gerek dediler. frene tam olarak bassam bile hafif bir yokuşta araç bir anda geri kaçıyor. genelde sıkışık trafikte yapıyor bunu. bazen o kadar hızlı kaçıyor ki artık sıkışık trafikte yokuşta kaldığımda el frenini çekerek kalkıyorum. 2007 model otomatik civic aracımda yokuş kalkış desteği yoktu. o da bazen geri kaçıyordu lakin bu araba kadar sık yapmıyordu. bu teknik bir problem midir? yoksa genelde böyle midir bu araçlar bilemiyorum.

2) edc şanzıman kararsızlığı

edc gerçekten vites geçişlerini hissettirmeyen konforlu bir şanzıman. özellikle 3-4 vitesten sonra düz yolda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. düz yolda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. lakin yine sıkışık istanbul trafiğinde durkalk sırasında ilk kalkışlarda ve yokuş aşağı inerken kendi kendine devir yükseltiyor. hangi vitese geçeceğine karar veremiyor. o kararsızlıktan ötürü benim vereceğim gaz tepkisi de değişmeye başladı. bu da beni tedirgin ediyor. bazen bir anda kendini ileri atıyor aynı gaz tepkisini versem de. bu da teknik bir problem mi yoksa şanzımanın bir özelliği midir öğrenmek istiyorum. özellikle gaz tepkisini kestirmekte çok zorlanıyorum. auto hold da olmadığı için ayağımı frenden çektiğimde bazen normal kalkıyor bazen birden ileri atıyor. neutral modda kullanıyorum.

3)yağmur sensörü

benden önceki sahibi ön tarafa cam filmi taktırken yağmur sensörüne zarar vermiş sanırım. kutu zaten gevşek duruyor. far sensörü normal çalışıyor ama yağmur sensörü çalışmıyor. yani yağmur sensörüne de ihtiyacım yok lakin araçta manuel olarak zaman aralıklı silecek çalıştırma seçeneği yok. auto var 1 kademesi var 2 kademesi var. 1 kademesi zaten seri çalışıyor. arasına zaman koyamıyorum. autoya aldığım zaman da hiç çalışmıyor silecekler. yağmur sensörünü iptal etme şansımız var mıdır? yani auto seçeneğine aldığımda standart bir zaman aralığında çalışsa mesela silecekler. yani yağmur sensörü jelini nerde kime değiştirtebilirim? araç yağmur sensörü arızası vermediği için muhtemelen jel özelliğini kaybetmiştir dedi yetkili servis.

4) sararan c led

bu araçlarda c ledlerinin belli zaman sonra sararması kronikmiş. ama bunun çözümüyle ilgili kimseden bir bilgi alamıyorum. bazı facebook gruplarında beyin değişecek diyorlar. yetkili servise sorduğumda komple far değişmesi lazım diyor. yani sağ far zamanında kazadan ötürü değişmiş. ikisi de sarı olsa sorun değil ama sağ far oldukça beyazken sol far kozmetik olarak kötü bir görüntü yaratıyor. bununla ilgili bana önerebileceğiniz bir elektrikçi ya da özel servis var mıdır? tek bir far değişimi 4-5 bin lira maliyeti olacak. bu kadar bütçe ayırabilceğimi sanmıyorum böyle küçük bir sorun için.

5) amortisör ve yaylar

Whats-App-Image-2021-06-11-at-20-43-35-2.jpg

araçta 18 inç orjinal jantlar var. lakin araç olması gerekendan daha basık duruyor sanki. ya da bana mı öyle geliyor bilemiyorum. yani konfor olarak öyle aman aman bir rahatsızlık hissetmiyorum. gerçi önceki kullandığım araçtan sonra neye binersem bineyim konforlu gelecekti zaten. o yüzden anlayamıyor da olabilir. sizce araç basılmış mı? basılmış orjinal yaylar preslenmiş midir, kesilmiş midir? ya da spor yay ile mi değiştirilmiştir? orjinal yayları nerden bulabilirim veya bu durumu nasıl düzeltebilirim. derin çukurlara girerken bazen sürtüyor altı. ama yol tutuşu, görünümü ve frenlemesi de gayet iyi bu haliyle

6) multimedya ve gizli özellikler

aracın hemen hemen tüm gizli özellikleri açılmış. multimedya sürümüm 2.2.703. büyük ekran var.  bunu güncellemek istiyorum. çünkü navigasyon çok eski ve sistem yavaş çalışıyor. sanırım 7 sürümüne serviste güncelliyorlarmış. android autonun da tam ekran çalışmasını istiyorum. o yüzden belki 9 sürümüne alabilirim. lakin daha önce araca dd4 ile müdehale edildiği için güncellemeden sonra bir sıkıntı oluşur mu?

7) kör nokta uyarı sistemini kontrol ettirin

araçta konfor paketi var. yani kör nokta ve otomatik park mevcut. bugün ilk defa böyle bir uyarı aldım. aynaları açıp kapatınca ve aracı tekrar kapatıp açınca bu uyarı gitti. bu önemli bir uyarı mıdır? fonksiyon olarak kör noktada hiçbir sıkıntı yoktu bugün. gayet normal çalışıyordu.

8) geri görüş kamerası

geri görüş kamerasının sol tarafı baya bulanık gözüküyor. sildik ettik ama düzelmedi. bununla ilgili ne yapılabilir? kamera mı değişmek lazım? ya da bir ilaçla falan halledilebilir mi? nereye götürmem lazım.

biraz uzun oldu kusura bakmayın. lakin bu sorularımı reno yetkili servisinde cevaplamadılar. baya ilgisiz davrandılar. o yüzden ben de burdan bilgi almak istedim. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba.
Arabanız hayırlı olsun.

1)Frene biraz kuvvetli basmak gerekiyor.Ama eğimin fazla olmadığı yerde çok hassas olarak çalışmıyor sistem.Frene ayağınızı tam çekmeden 2 kez kuvvetli basarsanız daha kararlı çalıştığını göreceksiniz.

2)Yazdıklarınızda biraz edc kuru kavrama özellikleri de var.Ancak özellikle rampa inerken devrin yükselmesi ve hemen vites yükselmemesi karakteristiği diyebilirim.Tabi sizin araçtaki olayı bizzat görmeden de birşey söylemek zor.Serviste kavrama noktası tanıtımı isterseniz daha konforlu ve kararlı bir şanzımana sahip olursunuz. Bunun yanında sıkışık trafikte ve hafif rampada manuele alırsanız şanzıman çok daha kararlı olacaktır. Almak zorunda da değilsiniz tabiki. Ben kararsızlığın önüne geçmeniz için sadece öneride bulunuyorum.

3)Servis harici de uygun fiyata yağmur sensörü ve kapağını bulabilirsiniz.Fasılalı sileceği ddt4all ile bağımsız hale getirmek mümkün değil. Ben ce uygun fiyata sensör satın alıp değiştirtmek işinizi görecektir.

4)Gündüz farı beynini değiştirmeniz yeterli.Komple far değişimi bu problem için mantıklı bir çözüm önerisi değil. Örnek bir far beyni (Sizin aracınıza uyumlu mudur bilemiyorum.Sadece örnek olsun diye koydum.) https://urun.n11.com/led-far/megane-4-gunduz-led-far-beyni-285753299r-285759447r-P484539517

5)Özellikle ön taraf bana da basık gibi geldi.Sahibinden aldıysanız yayları kestirmiş ya da bastırmış mı öğrenebilirsiniz.Yine orjinal parça satan yerlerden orjinal yayları bulabilirsiniz.

6) Versiyon 2'den 7'ye sadece serviste yükseltilebilir.Daha sonra v8 ve 9'a güncelleyebilirsiniz.Ama belirtmek isterim ki v2'den v7 ve üzerine kendiniz güncellemeyi denerseniz, cihazınızı yenisi ile değiştirmek zorunda kalırsınız. Servisler gizli özellik r-link 2 güncellemesi esnasında sistemin çökmesine neden olur diyerek güncelleme yapmayı reddediyorlar.Benim aracımda gizli özellikler açıkken v7'ye güncellediler. Aracım garantideydi. Ben de birşey olmadı.O yüzden güncelleme öncesi gizli özellikleri kapatırsanız servislerin bu savlarını boşa çıkarmış olursunuz. Tüm yazılım güncellemeleri ki serviste yapılanlar dahil büyük risk taşır. O yüzden kararınızı iyi vermeniz lazım.Cihaz yanarsa 10 bin TL üzeri fiyatlar istiyorlar yeni cihaz için.Cihazı da komple tüm göğüs kısmını sökerek yapıyorlar. Dışarıdan daha uygun fiyata ucuz ana cihaz bulmanız mümkün. Ama montaj ve ilk aktivasyon için yine servise gitmek gerekiyor.

7) Sensör kirlenince yapar genelde bunu. Aynalardaki ledlerin sensör anlamında bir fonksiyonu yok.

8) Değiştirmeniz gerek yok. Video işinize yarayabilir:

chuckisdeath

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam çok teşekkür ederim cevaplarınız için. bu youtube kanalını 2 gündür sürekli takip ediyorum. sizin kanalınız mı? özellikle talisman'a radar ekleyip aracı sürüş paketine geçirmek gerçekten yetkili servisin bile yapamayacağı birşeydi. muazzam.

yağmur sensörünü nerde değiştirirler? elektrikçi, oto aksesuarcı, özel servis vs. nereye gideceğimi tam kestiremedim. aynı şekilde araca uygun c led beynini öğrenip nerde değiştirebilirim?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Rica ederim. Evet kanal bana ait.
Teşekkür ederim. Radar montajı ve Adaptif hız sabitleyici gerçekten benim için de çok güzel ve tatmin edici bir çalışmaydı. Daha başka şeyler de yaptım.F1 direksiyondan vites değiştirme,direksiyon ısıtma, orjinal alarm,ön kamera, elektrikli bagaj açma kapama, vb.

Gündüz farı beyin değişimi için aslında elinizden geliyorsa siz de yapabilirsiniz.Yoksa özel servis ve ya iyi bir elektrikçi de yardımcı olabilir. Beynin üzerinde parça numarası yazar.O parça numarası ile aratmanız daha isabetli sonuç verir. Yağmur sensörü için özel servisi tavsiye edebilirim.

Forum sponsorumuz Oto Ahmet bildiğim kadarı ile forum üyelerine indirim yapıyor. Sayfa başında iletişim bilgileri ve kanal kısayolu var.Oradan fiyat alabilirsiniz.

Laguna16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun yıllar megane kullanmış biri olarak sizlere tek önerim :
Aracı satın gidin vw golf alın kafanız rahat binin.

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı fikirdeyim günlük aracım daha önce corolla idi sadece renginden ve düz vites olmasından ötürü değiştirip megane 4 aldım ama şuan o kadar pişmanım ki anlatamam. Benimde tavsiyem imkan dahilindeyse direk satıp kurtulmanız. Başlarda sorunlar ile ilgili şanssızlığıma verdim çünkü kullanan ve memnun olan çok tanıdığım var ama okuyup araştırdıkça gördüm ki sorunsuz ve tamamen memnun olan tamamen azınlıkta kalıyor.

Eğer edc şikayeti ile yetkili servise giderseniz görüceksiniz ki yetkili servislerin en iyi oldukları şey bahane çünkü ne şikayet ile giderseniz gidin hep bir bahaneleri var hele ki edc hakkında tamamen bahanelere sarılıyorlar.

chuckisdeath

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yani ben araçtan genel olarak memnunum. konfor olarak, donanım olarak bence golf'ten eksik kalır bir yanı yok. teknolojik olarak golften daha üstün. motor yeterli. yol tutuşu vs de iyi bence. ufak tefek sorunlar var işte yukarıda yazdığım. mesela yokuşta geri kaçırma olayını çözdüm. hakan hocanın yukarda dediği gibi 2 kere basınca hill holder devreye giriyor ya da sıkışık trafikte manuele almak lazım. manuelde geri kaçmıyor. ki sıkışık trafikte zaten genel olarak manuele geçmek daha sağlıklıymış şanzıman için.

yani tek alışamadığım alt devirlerdeki şanzıman kararsızlığı. ona da alışacağız artık yapacak birşey yok. en azından dsg'ye göre daha sorunsuz bir şanzıman. bu kilometrede dsgler hep genelde yenilenmiş oluyor. edc'nin 200 bine kadar yolu var.

sararan led için bugün yedek parçacıları gezdim davutpaşa sanayide ama bilen bir usta bulamadım. yedek parçacılarda bir parça buldum ama emin olamadığım için alamadım. acaba direkt yetkili servise gitsem gündüz ledi beynini değiştirmek istiyorum desem düzelir mi sararma? bundan emin olabilir miyiz? servis pek uğraşmak istemiyor çünkü. yetkili servisler gerçekten çok ilgisiz. anlatıyorum bak diyorum bu şanzımanda bi dengesizlik var, yokuşta kaçırıyor yağmur sensörü bozuk falan diyor ki "seramik kaplama yapalım kampanya var". dinlemiyor bile.