Megane 4 İcon Benzinli mi Megane 4 Touch Dizel mi ?

Mette S

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese selam...İyi akşamlar...Ben 2013 Megane Privilege Benzinli Otomatik kullanıcısıyım...Renault web sayfasındaki fiyat listesinde bulunan araç fiyatları şöyle : Megane 4 Touch Manuel Dizel 85.850 TL.
Megane 4 İcon Manuel Benzinli 81.430 TL.
Sorum şu : Donanımları belli olan dizel Touch mı veya daha dolu donanıma sahip ama 4.420 TL. daha ucuz olan benzinli İcon mu alınmalı...
Yıllık ortalama tüketim , tamamı şehir dışı olmak üzere 6.000-8.000 km. arası olacak.Hatta şu an kullandığım araç bile sene 2017 oldu hala 14.000 km.'de.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sunu söyleyebilirim ki artık dizel ve benzinli motor arasında yakıt sarfiyatı konusunda neredeyse pek fark kalmadı. Sadece alırken biraz daha pahalı yakıt alacaksınız. Ama uzun vadede bakım maliyeti benzinli de daha dusuk olacak. Yıllık 20.000 km üzeri yol yapmıyorsanız zaten dizel araç almanın hiç bir mantısı yok. Yıllık 20.000 km altı km icin dizel araç uzun vadede daha pahalıya gelir. İyi bir matematik hesabı yapmak gerekiyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mette S

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Üstadım , mevcut aracım 1.6 benzinli...Geçen hafta Sakarya'ya gittim.Ortlama 9 Lt. gösterdi...Ama İcon benzinli alırsam 1.2 Lt.
Sarfiyatın düşeceğini tahmin ediyorum..En azından 9 Lt.'yi görmem herhalde.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2014 sonrası neredeyse tüm benzinli motorlar bizim gibi standart kullanıcılar icin tabi ki sarfiyatı ciddi ölçüde dusuk. Örneğin 2013 passat cc ile uzun yolda doblodan daha dusuk değer yakalanıyor. Performanslı kullanırsanız değerler fırlıyor ama şakın kullanımlar icin artık benzinli motorlar da tercih edilebilir. Alırken de dizel ile arasında hatırı sayılır fiyat farkı var. O farka verilecek para ile aracın üzerine opsiyon almak bence daha mantıklı.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mette S

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şunu da ilave edeyim...Araçta 3 yetişkin ve 1 çocuk vardı...Bagaj boş durumdaydı...Anlık tüketime bakıyorum 3 - 4 Lt. arası gidip geliyor.Cruise Control sürekli 90 km.'de...yol bilgisayarı ortlaması 9 Lt. gösterdi....Bir ara düşündüm , acaba yol bilgisayarı mı hatalı diye ...
Eğer 1.2 TCE motorda da aynı verileri alırsam , arabamı hiç değiştirmem daha iyi...Forumda yapılan sohbetlere bakarak şu hesabı yapıyorum : 1.2 TCE uzun yolda ortalama 6 Lt. yakar mı ? Aynı yolda 1.5 DCİ 4 Lt. yakar mı ?

Son düzenleme:

Mette S

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Genelde Shell'den benzin alıyorum.Şu an benzin 5.21 TL.
Dizel 4.64 TL.
Aradaki fark yaklaşık 0,60 kuruş...
1.2 TCE 100 Km.'de 6 Lt. yaksa , 500 Km.'de 30 Lt. yakar... TL karşılığı 156,30 TL.
1.5 DCİ 100 Km.'de 4 Lt. yaksa , 500 Km.'de 20 Lt. yakar...TL karşılığı 92,80 TL.
Neredeyse fark % 50.

z_atropin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence icon donanımı almalısın çünkü çok fark var özellik olarak ...tavsiyem icon

ekenemre02

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ne olursa olsun dizelden şaşma derim.

ercan_kocak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şunu da ilave edeyim...Araçta 3 yetişkin ve 1 çocuk vardı...Bagaj boş durumdaydı...Anlık tüketime bakıyorum 3 - 4 Lt. arası gidip geliyor.Cruise Control sürekli 90 km.'de...yol bilgisayarı ortlaması 9 Lt. gösterdi....Bir ara düşündüm , acaba yol bilgisayarımı hatlı diye ...
Eğer 1.2 TCE motorda da aynı verileri alırsam , arabamı hiç değiştirmem daha iyi...Forumda yapılan sohbetlere bakarak şu hesabı yapıyorum : 1.2 TCE uzun yolda ortalama 6 Lt. yakar mı ? Aynı yolda 1.5 DCİ 4 Lt. yakar mı ?

Bende dizel icon otomatik var, 90 km sabit hızda 3.7 - 4.2 arası bir tüketim var, bu değerlerin üzerini görmedim en olumsuz koşullarda bile. İstanbul - Ankara arası 120 km sabit hızla 4.5 ortalama yaptı geçen hafta, bu ortalamayı görürken 750 km nin ortalaması vardı ekranda, bunun 200 km si istanbul şehir içi tüketim.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dizel al ,benzinli alıpta ibreye baka baka şaş olma derim.Ben 1.2 benzinli clio kullanıyordum ve ne kadar az yakarsa yaksın anlık tüketime bakmaktan yola odaklanamıyordum.:))
Şimdi dizel aldım nasılsa yakacağı belli diyerek artık ortalamaya bile bakmıyorum.