Megane 4 lastik ebatı değiştirme..

IIKEYII

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba..
Megane 4 sedan aracımın kapısındaki lastik ebat ve basınç değerleri resimde görüldüğü şekilde verilmiş..Benim aracımda 18 jant var ama fotoğrafta sol alt köşede 15 ve 16 jant ebatları yazılı..Bu ebatları da kullanabiliyoruz anlamında mı bu tablo?

pX7zRa.jpg

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet eğer dilerseniz o ebatda jant alabilir o ölçüde lastik kullanabilirsiniz.

o ölçülerin yanısıra yine orijinal ekipmanda 205/50/17 ölçüsünde jant/lastiklerde mevcut.

şahsen bence 2015-2016 fluence icon paketlerindeki 17 jant ve 205/50/17 ebadında yumuşak hamurlu Michelin/goodyear gibi lastik hem daha konforlu hemde spor görünümlü olacaktır.

fikir vermesi açısından bahsetiğim jant megane 3de:

https://www.google.com.tr/imgres?im...t=8#h=1600&imgrc=_RTJBLSBuN45TM:&vet=1&w=1600

IIKEYII

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tşk ederim
18 Jant kullanıyorum görünüm olarak gerçekten çok farklı bir duruşu var ama fluence'de kullandığım 16" jant ve 55 mm yanak yüksekliğinin konforunu bulamıyorum açıkcası.Henüz 3 bin km kullandığım yokohama lastiklerim var fluence'den kalma.Yumuşaklığından ve konforundan çok memnundum.Ekonomik olarak da hesap edildiğinde ortalama 4 yıl kullandığım araçta 2 takım yazlık 2 takım kışlık lastik alındığını varsaydığımda 16 lastik için 16 jant ve 18 jant arasındaki fiyat farkı, 4 adet 16 jant satın alma bedelini çıkarır diye düşünüyorum.Satarken de yine orjinal lastik ve jantları takılabilir.

z_atropin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
megane 2 aracımızda aliminyum alaşımlı 16" janttı gayet hoş duruyordu ama megane 4 te 16" 17" jant çok kötü yapmışlar, şuan 18 " olarak kullandığımız modeli aynısını 17" olarak tasarlansaydı daha verimli olurdu en azından kendi açımdan...

IIKEYII

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
18" Jant model olarak tasarım olarak ve arabadaki estetik olarak gerçekten çok güzel duruyor.Lakin bu jantlara takılacak lastikler tüm bölgeler için uygun olmuyor.Asfalt kesiklerinin yada kış sonrası asfaltta meydana gelen çukurların lastikleri kesmesi işten bile değil..Özellikle yüksek hızlarda hem can hem mal güvenliği konusunda ciddi tereddütlerim var.O yüzden estetik olarak 18" jantları tutmasa da 16" ama daha yüksek yanak ölçüsü olan lastikleri tercih etmek gerekir diye düşünüyorum..

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
18" Jant model olarak tasarım olarak ve arabadaki estetik olarak gerçekten çok güzel duruyor.Lakin bu jantlara takılacak lastikler tüm bölgeler için uygun olmuyor.Asfalt kesiklerinin yada kış sonrası asfaltta meydana gelen çukurların lastikleri kesmesi işten bile değil..Özellikle yüksek hızlarda hem can hem mal güvenliği konusunda ciddi tereddütlerim var.O yüzden estetik olarak 18" jantları tutmasa da 16" ama daha yüksek yanak ölçüsü olan lastikleri tercih etmek gerekir diye düşünüyorum..

Kışlık lastikler için 16" yazlık lastikler için 17" kullanıyorum. Her ikisinden de memnunum. Fakat 17 konforu torpulerken yol tutuş ciddi anlamda iyileşiyor. Bahsettiğiniz gibi yoldaki çukurlar ciddi sıkıntı ben su an kışlıkları kullanıyorum 205/55/16 yanakları da makul seviyede. 17" nin ebatini hatırlamıyorum ama omunda yanakları yüksek çok ince değil.

Bunlar 16"
e1e6c6934c42222958d48ddcedc8fb9c.jpg

ccc1fd6a5b98e97095e27a07e3202b37.jpg

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Yanak genişledikçe konfor da artıyor . İnce yanak lastik ülkemiz şartlarındaki yollarda tehlikeli bence

34VR1415

IIKEYII

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Coşkun bey verdiğiniz linkteki hesaplama aracına göre er.tansel beyin göndermiş olduğu fotoğraftaki 205/55/16 (ki bu aynı zamanda fluence standart lastiği) değerlerini girdiğimizde değişim %-0,92 çıkıyor sonuç..Yani kullanılabilir sınırların içerisinde görünüyor..

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Coşkun bey verdiğiniz linkteki hesaplama aracına göre er.tansel beyin göndermiş olduğu fotoğraftaki 205/55/16 (ki bu aynı zamanda fluence standart lastiği) değerlerini girdiğimizde değişim %-0,92 çıkıyor sonuç..Yani kullanılabilir sınırların içerisinde görünüyor..
Evet kullanılabilir . Sadece km saati bir miktar fazla gösterir.

34VR1415