Megane 4 “Stop-Start kontrol ettirin” uyarısı

gowlet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar aracım yaklaşık 4-5 aydır kapalı garajda yatıyordu geçenlerde yıkamaya götürdüm sadece dış yıkama yapıldı araca bindiğimde bu hatayı aldım. 1-2 gün öncesinde de 1000km yol yapmıştım bir hata vs çıkmamıştı. Bu problemin kaynağı neler olabilir?

gowlet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güncel..

Aristoteles

Kayıtlı Üye
34-İstanbul

Talisman aracımda da benzer bir sorun vardı. Aküyü değiştirince düzeldi. Akü zayıflayınca ilk çalıştırmada bu uyarıyı alıyordum. Uzun bir yol gidip arabayı tekrar çalıştırınca akü şarj olduğu için uyarı çıkmıyordu. Bence aküyü değiştirip bir de öyle deneyin.

gowlet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Talisman aracımda da benzer bir sorun vardı. Aküyü değiştirince düzeldi. Akü zayıflayınca ilk çalıştırmada bu uyarıyı alıyordum. Uzun bir yol gidip arabayı tekrar çalıştırınca akü şarj olduğu için uyarı çıkmıyordu. Bence aküyü değiştirip bir de öyle deneyin.

İşin garibi marşa ilk gün bastığımda bir problem yoktu. İkinci gün 1000km kadar yol yaptım o zaman da problem yoktu. 3. gün yıkamaya götürdüm yıkamadan sonra bu uyarı çıktı.

Thegodable

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yüksek ihtimal akü hocam. bence oto elektrikçi de seviye ölçtür.

falcon901

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Selamlar. Geçen ay 2017 model Megane 4 1.5dCi aracımı bir galeriden satın aldım. Galeride birkaç aydır yattığını söylediler. Yola çıktığımda aynı şekilde "start-stop kontrol ettirin" "enjektör arızası" gibi uyarılar alıyordum. Birkaç yere danıştım ve enjektör temizleyici katkısı kullanmamı önerdiler. Depoyu fulleyip enjektör temizleyicisi katkısının hepsini üzerine ekledim ve aynı gün uyarılar düzeldi. Usta özellikle Würth kullanmamı tavsiye etti. 200TL civarında bir sıvı. Yakıt temizleyici haricinde hiçbir işlem yapmadım. Yaklaşık 15 gündür kullanıyorum yarım depo kaldı ve bu süreçte hiçbir arıza ışığı yanmadı.

Normalde forumlarda aktif değilim ama gezinirken sorunun aynısını yaşadığınızı görünce yardımcı olmak istedim. Bu tarz durumlar can sıkıcı olabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: *USTA

latifozmen

Kayıtlı Üye
01-Adana
Aynı araç bende var 1-2 aydır start-stop kontrol ettirin uyarısı veriyordu araç 3-4 gün önce yolda kaldım akü bitmiş sıfır akü aldım taktırdım düzeldi. Aküyü ölçtürün muhtemelen zayıflamış yolda kalmadan değiştirin.