Megane II HB motor yağ yakma sorunu

durgun43

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
95.000 de motor gitmesi normal değil yanlış yağ falanmı kullanıyorsunuz yoksa ? yağ eksilttiği kanısına nasıl vardınız çubuktanmı kontrol ediyorsun yoksa göstergedenmi ?

göstergeden yağ seviyesi az hatası veriyo hemen çubuktan kontrol ediyorum ve normalin altına düştüğünü görüyorum ama kaçak yok. Yani aracı park ettiğim yerlere sürekli bakıyorum arac uzun süre aynı yerde kaldığı oluyo altında bi damla yağ olmuyo.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
göstergeden yağ seviyesi az hatası veriyo hemen çubuktan kontrol ediyorum ve normalin altına düştüğünü görüyorum ama kaçak yok. Yani aracı park ettiğim yerlere sürekli bakıyorum arac uzun süre aynı yerde kaldığı oluyo altında bi damla yağ olmuyo.

Yanlış yağ koymadığınıza eminsiniz değil mi? Eğer koyduğunuz yağ doğruysa motorun yağ yaktığını bir tek egzoz dan anlayabilirsiniz. Egzozdan belirgin bir mavi ya da siyah duman çıkıyorsa yağ yakımı var demektir. Mavi duman genellikle motor yağının yandığı anlamına gelir. Ayrıca yağ seviyesinde düşme varsa bu da yağ yakımının olduğu anlamına gelir. Yalnız anlamadığım tek şey var aracınızın km si çok düşük bu km de yağ yakma sorunu olmaması lazım.

Motoru açtırmak istemiyorsanız yapılabileceğiniz tek şey var sanayiye uğrayın her pistona kompresyon testi yaptırın segmanlar da sorun olup olmadığı bu testle belli olur. Zaten size söylerler motorun rektefiye isteyip istemediğini. Tekrardan geçmiş olsun.

Şunu da ekleyeyim eğer araç yağ yakıyorsa yakıtınızda artacaktır.

TAŞKIN ÇITACI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
açıkçası arabadan çok anlamadığım için duman rengine çok diikat etmedim ama müsait zamanda bakıcam. Ayrıca o parayı verip arabamı yaptırmak banada çok mantıklı gelmiyo söylediğiniz katkı maddelerini kullanıp binersem ileride daha büyük sorunlarla karşılaşır mıyım yaklaşık 2 sene daha aracımı değiştirmeme imkan yok

turbo araçlarda katkı yağlarının koyulmasından yana deyilim birde aracınıza biliyorsunuzdur dci motorlu araçlarda ilk

90 bin klometreye kadar 10 30 veya 10 20 yağ kullanılır 90 binden sonra ise 10 40 kullanılır bence yağını bir kontrol et derim

oilch2.gif
f6b8cea6-ee91-4350-a84a-5bc814656ce4.gif

motor yağı inceldimi üfleme kaçınılmaz olur

Son düzenleme:

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ayrıca bu kilometrede aracın yağ yakması baya anormal bir durum benim dizel meganım 180 binde ve bakımdan bakıma zerre yağ eksiltmez ayrıca olarak aracı çok'da sıkıştırırım

emre kardeşimin dediklerine katılıyorum. Güzel tespitler emrecim