Megane III ESP olup olmadığı nasıl anlaşılır ve EDC şanzıman tavsiye eder misiniz?

emretrg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar Opel Astra J 2011 sahibiyim. Aracımın yerine Megane III almayı düşünüyorum. (dizel 55-60 bin arasında) Ancak otomatik vites olursa benim için daha iyi olur. EDC şanzıman genel olarak arıza vs. yapar mı yaparsa bir şekilde çok masraf ettirir mi bana artı ve eksi yönleriyle tercih edilebilir mi sizce?

Ayrıca ESP konusuna takıldım. Sanırım Megane III Dynamice ve Prevelige modellerinin sadece extreme paketlerinde ESP geliyormuş. Ancak bazı otomatik vites Megane III'lerde sol tarafta ESP kapatma tuşu var. Bu tuş varsa ESP kesinlikle vardır diyebilir miyiz. Bu işten anlayan arkadaşlardan ustalardan fikir bekliyorum.

https://i.ytimg.com/vi/CIfeSfD9C-8/maxresdefault.jpg

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ESP özelliği, tescil tarihi 1 Kasım 2014 ve üzeri tüm binek ve 1.3 ton altı ticari araçlarda mecburi oldu. Megane/Fluence serisinde ESP kapatma tuşu yok(en azından otomatiklerde). ASR (patinaj koruma) tuşu mevcut sol tarafta.
Megane III 1.6 CVT

Şanzıman olarak hiçbir yarı-otomatik mekanizmayı(EDC, DSG vb.) tavsiye etmem. Tam otomatik (klasik gezegen dişli veya CVT) şanzıman tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Tavsiyem 50k altındaki bir araca bakmanız olacaktır çünkü ülkemizde otomatik şanzıman bakımını kimse yaptırmıyor(servisler dahil).

Son düzenleme:

emretrg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ESP özelliği, tescil tarihi 1 Kasım 2014 ve üzeri tüm binek ve 1.3 ton altı ticari araçlarda mecburi oldu. Megane/Fluence serisinde ESP kapatma tuşu yok(en azından otomatiklerde). ASR (patinaj koruma) tuşu mevcut sol tarafta.
Megane III 1.6 CVT

Şanzıman olarak hiçbir yarı-otomatik mekanizmayı(EDC, DSG vb.) tavsiye etmem. Tam otomatik (klasik gezegen dişli veya CVT) şanzıman tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Tavsiyem 50k altındaki bir araca bakmanız olacaktır çünkü ülkemizde otomatik şanzıman bakımını kimse yaptırmıyor(servisler dahil).

cevap için teşekkürler. şu an için otomatikten vazgeçtim zaten. megane III bakıyorum dizel manuel 1.5. peki 2010 veya 2011 megane'ların bazılarında çekiş kapatma var bazılarında yok. ben 2010-11-12 bakıyorum. ilanlarda bakarken espli mi espsiz mi nasıl anlarım? sanırım dynamice ve prevelige paketlerde sadece esp varmış o da extreme paket alınırsa (yani zenon far esp bu paket ile geliyor bu da zenon farlı modellerde esp de vardır diyebilir miyiz?) ayrıca kayan araba simgesi de var bunlarda yani sanırım asr kapatma tuşu asr kapatması varsa esp de kesin olarak var mıdır?

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cevap için teşekkürler. şu an için otomatikten vazgeçtim zaten. megane III bakıyorum dizel manuel 1.5. peki 2010 veya 2011 megane'ların bazılarında çekiş kapatma var bazılarında yok. ben 2010-11-12 bakıyorum. ilanlarda bakarken espli mi espsiz mi nasıl anlarım? sanırım dynamice ve prevelige paketlerde sadece esp varmış o da extreme paket alınırsa (yani zenon far esp bu paket ile geliyor bu da zenon farlı modellerde esp de vardır diyebilir miyiz?) ayrıca kayan araba simgesi de var bunlarda yani sanırım asr kapatma tuşu asr kapatması varsa esp de kesin olarak var mıdır?
Bende 2011 privilige dci manuel var esp yok. Yerli üretimlerde 2012 ye kadar esp yok bildiğim kadarıyla. 2012 öncesi avrupa üretim ve 2012 sonrası makyajlı kasalarda var benim bildiğim.

Pathfinder1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 2010 model vardı ve şu anda tam hatırlayamadığım (teknoloji paketi olabilir) bir opsiyon paketi ile esp ve xenon far ekletmiştim.

emretrg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 2010 model vardı ve şu anda tam hatırlayamadığım (teknoloji paketi olabilir) bir opsiyon paketi ile esp ve xenon far ekletmiştim.

aracınız yerli üretim mi peki. yani yerli üretimlerde de esp olabiliyor mu.

emretrg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 2011 privilige dci manuel var esp yok. Yerli üretimlerde 2012 ye kadar esp yok bildiğim kadarıyla. 2012 öncesi avrupa üretim ve 2012 sonrası makyajlı kasalarda var benim bildiğim.

evet ama zenon farla bilrikte gelen extra paketinde de yok mu olması lazım zenonlu olanlarda tuş var çünkü kapatma tuşu var.

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane III 1.6 CVT

doğru düzgün adam gibi kullanırsan EDC gayet iyidir 2014 model kullanıyorum 5 sene olacak aracım 70 bini devirdi gayet memnunum CVT gibide yakıt düşmanı değil

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2014 dizel otomatik fluence sahibiyim aracım 140.000 de ve sanzimanla ilgili arıza gibi bir durum yaşamadım. Bu tabi benim kullanimimdan da kaynaklaniyor olabilir. Duracagim zaman yuku el frenine bırakırım aracı dogrudan P ye almam. Asiri zorlamam. Ayrıca bu gune kadar aracı ne manuel modda kullandim ne de 1-2 dakikalik ışık beklemelerinde bosa aldım. Araç hareket veya duragan haldeyken her zaman D konumunda kaldı ve sadece frene bastim ki kullanma klavuzunda da uzun beklemelerde bosa alinsin diye bir ibare yok ozellikle frende tutabilirsiniz frende olduğu surece araç zaten kendini bosa alıp baski ile ısı olmaz yaziyor. Her neyse diyeceğim o ki edc ile ilgili en ufak supheniz olmasın. Tabi ki abuk sabuk sacmaliklari olabiliyor fakat ben dsg yi bedava verseler yine edc kullanirim. Su an bile vw de calisan servis muhendisi arkadasim her gün onlarca mekatronik sorunuyla ugrasiyoruz sakin dag alma manuel al vw alacaksan diyor. Ayrıca bu şanzıman kuru kavramadir ve yag degisimine yag ilavesine asiri uc bir durum olamdigi surece ihtiyac duymaz ko ben iki bucuk saat dur kalk trafikte kalmama rağmen ısı uyarisi vermedi. Uzun lafin kisasi siz maliniza bakarsanız o da size bakar basinizi agritmaz. Cogu arkadaş kafası rahat olması acisindan şanzıman yagi degisikligi yapıyor fakat servis 350-400.000 den önce ( normal kullanimda ) ve sadece baski balata degisiminde yagin degisecegini söylüyor. Bu şanzıman her ne kadar çift kavrama diye hayatimiza girmis olsa da temel de robotize sanzimanlar. Dolayisi ile narin yapilar. Dikkat ederseniz hiç bir sorun yasamazsiniz.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi