Megane III hoparlör değişimi önerisi.

ankay2

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

2011 model expression donanım paketine sahip megane III aracım var. Araçta standart teyp, 4 hoparlör + 2 tweeter bulunmakta. Ana üniteyi değiştirmeden ek birşey yapmadan sadece hoparlör değişimi ile daha kaliteli bir ses alabilir miyim?

- Önereceğiniz hoparlör marka ve modeli nedir.
- İst. Anadolu yakasında montaj için referans verebileceğiniz yer varmı

Teşekkürler.

Emre3444

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Açıkca söylemek gerekirse sadece hoparlör ile pek bişey alamazsınız

Öncelikle şunu söyliyim size her araçta orjinal teyibinde ses alamazsınız ses cıkışı azdır örneğin üzerindeki teyp de ses cıkış kat sayısı 10 ise bi pionner marka kaliteli iyi bi teyipte 40 dır.
O pionner teyipte harika ses alırsınız.
Ama bu sekılde orjinal teyp de hoparlorde taksanız bas mid de taksanız pek ses alamazsınız almanız imkansız gibi bişey

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Açıkca söylemek gerekirse sadece hoparlör ile pek bişey alamazsınız

Öncelikle şunu söyliyim size her araçta orjinal teyibinde ses alamazsınız ses cıkışı azdır örneğin üzerindeki teyp de ses cıkış kat sayısı 10 ise bi pionner marka kaliteli iyi bi teyipte 40 dır.
O pionner teyipte harika ses alırsınız.
Ama bu sekılde orjinal teyp de hoparlorde taksanız bas mid de taksanız pek ses alamazsınız almanız imkansız gibi bişey

amacım muhalefet olmak değil ama ben aracıma (clio4 ) 4 adet hoparlör taktım ve anfi kullanmadım direk 4x20w (büyük ihtimal peak değeridir 20w oda en fazla 10rms etsin) gittim alpine marka sxe-1325s hoparlör taktım önlere ve arka kapıları iptal ederek bagaj kapağına yada fabrika pandizotuna diyeyim altına sunta destek vererek yine alpine marka sxe-6925 model 6x9 ovaller taktım.

sonuç olarak arka kapılarda boşu boşuna yerlerde gezen ses kayıp olurken şimdi arka hoparlörlerin pandizotda olmasından dolayı daha duyulabilir daha verimli bir ses almaktayım.

yine alpine kalitesindenmidir bilmem ama anfi bile kullanmadan çok daha net ve berrak bir ses aldım diyebilirim.

önlerde 5.25 yada 13cm olarak bilinen hoparlörler çok güzel tiz ve netliğie sahip ama bass konusunda çok iyi değil bunuda arkadan gelen 6x9 ovaller hallediyor onlar oldukça güzel bass vermekteler.

özetle orijinal sete kıyasla uçuk kaçık bir fark olmasada hissedilir bir müzik rengi değişikliği var diyebilirim 10 üzerinden 6.5-7 gibi bir not verirdim diyebilirim.

bu hoparlörler 1mtde 92db verimliliğe sahip, coaxial tip ve 35rms ile çalışıyor o sebeble çok büyük bir güç gereksinimi yok bence büyük bir beklentisi olmayanlar için uygun sayılabilecek bir set.

Serkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, bende aracımda orjinal hoparlörleri yerine pionner aldım, orinal müzik sistemi ile %25-30 daha kaliteli bir ses aldım. Beklentin yüksek değilse, daha kaliteli ses alacağın kesin.

*Burak Yılmazer

Burak Yılmazer,
Başkan
34-İstanbul
Arkadaslar.. orjinal kolonlar ve teyp den gelen 20 watlik bie enerji gelir teypinizi guclendirerek en az 50 watlik kapi kolonlari ile bir miktar ses duzenlemesi yapabilirsiniz beklentinizin iyi ses olmasi ise bu cozumdur. Ama bass istiyorum derseniz anfisiz ve bass olmadan malesef sorununuza cozum bilamazsiniz

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar.. orjinal kolonlar ve teyp den gelen 20 watlik bie enerji gelir teypinizi guclendirerek en az 50 watlik kapi kolonlari ile bir miktar ses duzenlemesi yapabilirsiniz beklentinizin iyi ses olmasi ise bu cozumdur. Ama bass istiyorum derseniz anfisiz ve bass olmadan malesef sorununuza cozum bilamazsiniz

valla yanlış anlamayın ama bizzat bunun aksini yaşıyorum şu anda, keşke aynı ilde olsakta size aracımı gösterebilsem gayetde bass alıyorum , gayetde temiz bir ses ve gayetde memnunum, aracıma binen 4-5 kişinin 3ü vay be ne güzel ses dedi 2si araçta submı var dedi.

türkiyede herkesin ölçüm birimi watt ve rms harbuki en kritik olan verimliliktir, 1watt güç ile 1mt de 89db ses alabildiğiniz verimlilikteki bir hoparlör ile çalıştığınızı var sayın diyelimki o hoparlörler 50rms , ona kıyas ile 92db/1mt verimlilik ile çalışan hoparlörler aynı sesi yakalamak için 25rms ve hatta 95db/1mt verimlilik ile çalışan bir hoparlörde aynı sesi yakalamak için 12.5rms güce gerek duyacaktır.

özet ile her 3db verimlilik gereksinim olan rms gücüne %100 etki yapmaktadır.

bu durumda 35rms 92db verimlilik ve coaxial olan bir hoparlörlerle çalışmak gayet kolay olacaktır.

infinity 6500cx olsun, jbl gto508c olsun, alpine E serisi olsun gayet rahat bir şekilde ana üniteden besleme ile çalışmaktadır, ha anfi ile daha güzel olurmu olur tabikide ama ben şu an arkadaki Alpine E serisi ovallerden gayetde alamazsınız dediğiniz bassı gayetde temiz ve derin bir şekilde alabiliyorum hiçbir sıkıntıda yaşamadan.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tesadüfün bu kadarı olur, hepsiburada.comda infinity 6500cx buldumda lan şunun yorumlarına bir bakayım dedim adam tamda megane 3 için almış kullanmış, bakınız anfisiz kullanmış ve gayet tatmin etmiş.

http://www.hepsiburada.com/liste/in...ref6500cx&categoryId=26090&SKU=OTAYTREF6500CX

özetle herkes anfisiz ana üniteden verim alamazsınız desede gerçek şuki anfi ile daha güzel olur kabul ama yeterli verimlilikte hoparlörler tercih edilir ise ana ünitedende verim alırsınız.

bu yukarıdakiler birde kompenant ve 90rms, onun yerine coaxial ve 35rms gibi düşük watt ihtiyaçlı ama yüksek verimlilikli hoparlörler aldınızmı fazlasıyla doyuracaktır.

onu bunu bilmiyorum ben alpine sxe-1325 13cmlikleri öne, sxe-6925 ovalleri arkaya taktım ve gayetde memnunum

ankay2

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Durumları biraz düzeltince ses sistemi işine girişmeyi düşünüyorum. Anadolu yakasında referans olarak vereceğiniz iyi bir tesisatçı var mı? Amacım aslında belli; öyle sub filan istemiyorum. Daha kaliteli ses almak...

Sait ÇAKIROĞLU

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Normalde standartı pekte fena sayılmaz aslında bass'ta iyi tabi 10-20 kademe seste :) İlk işim elimde olan 2 takım 16 JBL midleri takmak amfide 5 kanal Edison iş görür diye düşünüyorum.