Megane III spor modu

selcukyilmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 2009 model Megane 3, 1.6 110Bg benzinli, normalde 2000-2500 devir arasında vites yükseltmemi isteyen ışık yanıyor ama orada vites değiştirmezsem bu sefer 3000-3500 devir arası istiyor. Bu durumu ben şöyle anlıyorum, şehir içi normal kullanım için 2000-2500 devir arası kullan ama spor kullanmak istiyorsan 3000-3500 devir arası kullan... Bu arada başka bir tespitim de araç yüksek devirli kullanırsam daha az yakıyor... Belki de 1250kg olmasından dolayıdır...

Bu konularda fikirlerinizi/tecrübelerinizi duymak isterim...

Baki Cali

,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çoğu kişi arabayı devirli kullanmayın diye tavsiyede bulunuyor siz yüksek devirde daha az yakıyor demişsiniz :D kilodan kaynaklı olabilir dediğiniz gibi arabayı belkide anca taşıyordur denemek lazım zaten arabanın 2000 2500 devirde gitmesini hiç hissetmiyorum taaki 2500 ü geçene dek :) 2500 den sonra birden atak yapıyor oğlan maşallah :eyv

BOGA

Güray BOĞA-İZMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çoğu kişi arabayı devirli kullanmayın diye tavsiyede bulunuyor siz yüksek devirde daha az yakıyor demişsiniz :D kilodan kaynaklı olabilir dediğiniz gibi arabayı belkide anca taşıyordur denemek lazım zaten arabanın 2000 2500 devirde gitmesini hiç hissetmiyorum taaki 2500 ü geçene dek :) 2500 den sonra birden atak yapıyor oğlan maşallah :eyv

Yalnız sizin aracınız dizel ve 2000-2500 devirden sonra turbo devreye girdiği için haliyle birden ivme kazanıyor. Yani devir aralıkları benzinli bir araç ile bir tutulamaz...

Selçuk abi senin soruna gelince yani dediğin gibi ilk ışık yandığında en ekonomik olan aralık için yanıyor olabilir ama araçlarımızda öyle spor modu diye bir şey olduğu yok öyle olsa 3000-3500 değil daha yüksek devirlerde vites değiştirmeni isterdi malum benzinli araç ve 7000 devir çeviriyordu sanırım 1.6'lar en azından 5000-6000 devir arasına kadar yolu var her vitesin performans açısından baktığımızda öyle bir mod olsa bu aralıklarda isterdi vites değiştirmeni diye düşünüyorum.

selcukyilmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@Güray, Gösterge 7bin devir gösterse de maksimum deviri 6binmiş... Maksimum torku da (151nm) 4250 devirde veriyormuş... Buna göre 2000-2500 devir ekonomik kullanım olması gerekirken maalesef o devirlerde aracın kendini taşımak için yorulduğunu hissediyorum... 3000 devirin üzerinde araç daha atik ve rahat gidiyor... Bu da benim tespitlerime göre daha düzgün yakıyor ama bu devirlerde kullanmak mümkün değil şehir içinde maalesef...

@Baki, eskiden söylenenlerin hepsi bugün değişti; yokuş aşağı boşa alın az yakarsınız denirdi şimdi aracı viteste tutarsak yakış düşüyor, eskiden frene basarken debriyaja basmayın denirdi şimdi debriyaja basın ki araç gücü kessin deniyor, eskiden devirli kullanırsak çok yakardı şimdi -benim tespitime göre- daha doğru yakıyor... Teknoloji gelişiyor/değişiyor sürekli... :)

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
vites değiştirmeni söyleyen lamba aynen tespit ettiğin gibi abi ford fiestalardada bu şekilde gösteriyor.
yeni nesil motorlar yüksek devirden güç üretiyor.
megane2 dizelde yaptığım tespite göre 5. vites 90 km/h ile giderken 6.5 lt gösterirken hız 120 km/h çıktığında 5.5 lt altına iniyor.

hsynsef

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim aracım dizel kitapçığınıda okuduğumda sakin kullanımda düşük maliyet olduğunu yani tatlı kullanmada yakıt tüketiminin az olduğunu belirtmiş şu an şehir içi sakin bir kullanış sergiliyorum zaten biraz bastınmı şahlanıyor ortalama 5.4 gösteriyo aynen devam ..