Megane2 1.5dci k9 garip bir enjeksiyon sorunj

heycilik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese iyi geceler dilerim,
başımdan çok garip bir olay geçti ve hala da geçiyor
aracim 2007 faz2 1.5dci euro4 k9 kodlu 100 beygirlik megane2,
arkadaşlar her şey yakıtı farklı bir yerden almamla başladı ve enjeksiyon arizasi yakti. wurth temizleyici attıktan sonra düzeldi 2 3 ay sonra 110 140 arasında gaza yüklendiğinde enjeksiyon arızası yakıp gazdan çekince sönerdi.

daha sonra rolantide dalgalanmalar vitesi boşa alınca yani devir rolantiye düşünce enjeksiyon arizasi verip stop ederdi.
arıza tespite bağladığımızda ray basınç ve egzantirik arızası veriyordu. ustam egzantirikte sorun olsa hic çalışmaz sen direkt enjektörcüye git dedi ve enjektörcüye gittigimizde geri dönüş valflerinin sorunlu olduğunu tespit ettik. enjektör tamiri yapılalı 2 ay olacak ve 2 aydır benim kafam allak bullak oldu. arabanin neresini tamir ettirsem daha cok enjeksiyon arızası yakıyordu Bu 2 ay içinde:

903 kodlu pompa müşürü değişti
ray basınç müşürü değişti
egzantirik mil sensörü değişti
elcik değişti
cekvalf atıldı
mazot filtresi 3 kez değişti
şamandıra komple temizlendi

arkadaşlar arac bu 2 ayda enjeksiyon arızası verdiğinde bazen şakır şakır ötüyor ve çekişten düşüyordu bazen de arıza verse bile çekişten hiç düşmezdi. bugün ray basınç, egzantirik sensörleri değişti ve şamandıra temizlendi.
akşama kadar arabayi hiç ellemedik sanayi içinde 2 3 tur attık sorun yoktu ANCAK akşam cevreyoluna çıktığımızda arabayla 170 e kadar kafa indirmeden çekiş soluksuz ilerlerken 170te arıza yaktı hemen orta şeride çektim 130 a düştüğüm an ara arıza yakmaya devam etti ve gaza ne kadar bassam da stop etmiş araba gibi devir yavaş yavaş düştü. araba gaz yemiyordu. Debriyaja bastığım an ise rolantiye düşüp kendiliğinden stop ediyordu. arkadaşlar daha ne yapabilirim 2 aydır kafayi yiyeceğim lütfen yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim. ekstra sorusu olan slrabilir.

Not: yakit geri kaçırıyordu elcik değişti olmadi cekvalf attik düzeldi. araç ariza yokken çekiyor gidiyor ama enjeksiyon arizasi verdiğinde gaza bastığım an bir çekiş var ama devamı yok. belli bir süre sonra da gaza ne kadar bassam da teplki yok devir düşe düşe 900 e geliyor debriyaja bastığım an stop ediyor ( bu olay şamandıra temizliği ve dedigim 2 sensör değişince oldu).