Megane2 kalorifer sorun

musa-kalkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba aracımı alalı çok olmadı kalorifer motor ısısı normal seviyeye gelsede sadece ılık bir hava veriyor yardımcı olurmusunuz.
teşekkürler...

megane2_2004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kalorifer peteği tıkalı olabilir:
Gaz pedalinin sağ tarafında kapak var. O kapağı çıkardığında kalorifer peteğine bağlanan iki alüminyum boru göreceksin (alttaki giriş üstteki dönüş diye hatırlıyorum). Motor sıcaklığına ulaştıktan sonra bu boruların her ikisinin de elini yakacak derecede sıcak olması gerekir. Eğer kalorifer tıkalıysa iki boru arasındaki sıcaklık farkı çok belirgin olacaktır.

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cihaza bağlayıp temizleme yapıyorlar bildiğim kadarıyla 100-120 tl. Sorun kalmıyor sonrasında.

musa-kalkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler kontrol edip bilgi vereceğim

musa-kalkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kontrol ettim iki boruda el değmeyecek kadar sicak

megane2_2004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Üflemenin şiddeti iyiyse sıcaklık ayar düğmesinde sorun olabilir. Sıcak konuma çevirdiğiniz halde gerçekte sıcak konuma çevirmiyordur. Ya da sıcaklık yönlendirici (sanırım klape motoru diyorlar) arızalıdır. Benim aklıma gelenler bunlar.

musa-kalkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dinamik modeli dijital yani

megane2_2004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fark etmiyor. Digitalde de tuşlara basıp sıcaklığı arttırıyoruz. Aslında sıcaklığın arttığı yok. Peteğin sıcaklığı değişmiyor. Fakat petekteki sıcak havanın ne kadarının havalandırma kanallarına yöneleceğini muhtemelen bir yönlendirici ayarlıyor. Sistemde 3 yönlendirici var sanırım. 1. yönlendirici sıcaklığın ne kadarının kanallara gideceğini ayarlıyor (büyük klape motoru). 2. yönlendirme "ayak, konsol, ön cam" yönlendirmesi yapıyor (küçük klape motoru). 3. yönlendirmeyi de biz elle yapıyoruz. Yani ızgaraları sağa sola, yukarı aşağı çeviriyoruz ya da üzerindeki tekerlekten azaltıp çoğaltıyoruz. Muhtemelen 1. yönlendirici çalışmıyor. Daha önce aynı sorunu yaşamış olan arkadaşlar yardımcı olabilir (Peteğe giden borular farklı sıcaklıkta olsaydı çözümde yardımcı olabilirdim, çünkü o sorunu yaşamıştım). Son çare ise ustasını bulmak. O konuda da herhangi bir önerim yok.

bayka52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
böşuna uğraşmayınız arkadaşlar petek tıkalı benim başımada geldi aynısı sağ ılık sol soğuksa yapılacak birşey kalmamıştır petek değişecek