Merhaba Arkadaşlar. Aranıza bir R5 alarak katılmak istiyorum ama çok çekinceliyim.

Mustaphalanx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar. İsmim Mustafa 25 yaşındayım İstanbul Kartalda yaşıyorum. Aranıza katılmayı gerçekten istiyorum fakat oldukça fazla çekincelerim var. Bi tane oldukça orjinal 1.1 motor 90 model R 5 buldum. fiyatı da bana uygun geldi ve satın almak niyetindeyim fakat açıkçası korkuyorum. Bu araçların gördüğüm kadarıyla kaporta olarak parçası yok. Far sinyal vs aramaya kalktığımızda baya sıkıntı yaşayacak gibi duruyoruz. Anlatılanlara göre 1.1 motorun da çoğu parçasını uydurarak yapabiliyoruz sanırım piston gömlek üstkapak conta vs falan çıkma bulabilirsek ne mutlu. Rabbim göstermesin ama ufak bir kaza yapsak parça bulma konusunda sanırım halim harap. Bulduğum araba benzinli ve sanırım benzin hortumu delik (doldurma yerinden) araç sahibi samimi konuştu sağolsun yakıtının 40 kuruş olduğunu bana söyledi. Bu yakıt sizce normal mi? Hortumu yaptırsam düşer mi? Depo giriş hortumu ya da benzin deposu bulabilirmiyim? :D LPG kullanmak gerçekten istemiyorum. Yakıt düşse düşse sakin kullanımda ne kadar düşer? Arka cam krikoları boşa dönüyormuş bi de el freni teli sanırım kopuk. İncik boncuk parçaları bulmak ne kadar zor? En kötü ihtimalle nasıl temin edebiliriz? Yoksa hiç bulaşmayıp bi tane spring alıp yola devam mı etmeliyim? Daha önce Lagunam ve 1303 vosvosum vardı onlara da bi ton saydırıyorlardı son sahibi olursun parçasını bulamazsın sen ayvayı yedin vs diye valla hiç de öyle olmadı. Satmak için almıyorum evin ikinci aracı olarak kullanmak niyetindeyim. Yardımcı olursanız cidden çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

selim_ugur

Selim Uğur ŞAHİNTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ailemize hoşgeldiniz, keyifli forumlar dilerimmmm. ... :eyv

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustaphalanx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim. :) Şu kafamdaki sorulara biran önce cevap bulsam ve alsam keyfim daha da yerinde olacak :)

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ailemize hoşgeldiniz. Renault 5 model kulübümüzde sabit konular var onları bir karıştırın. Spring alırsanız parça sıkıntısı çekmezsiniz. Linki yazıyorum aşağıya bi bakın derim. Cam krikoları r9-r11 ile uyar diye düşünüyorum ki hortumda öyle:eyv

Renault 5 Kulübü

gemsazr9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
işini bilen her türlü bulur . ebaydan yurtdışından getirir . bazı ithalatçılar bunların parçalarını getiriyor .otostop aksaray da bazı parçaları var . çesitli internet sitelerinde var . motor sorun olursa 1.4 e çevrilebilir . hortumu parça katologlarından bakıp referans no ile araştırmak lazım . ne hortumu tam anlamadım . bir sürü hortum var . sevimli bir araç . bu kesin . bu link size yardımcı olur
http://www.renaultfanclub.com/renault-5-kulubu/7870-r5e-uydurulabilen-baska-araclarin-parcalari.html

Mustaphalanx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Arzu ederdim ki yazımın altına bir tane de renault 5 kullanan birisi deneyimlerini yazmış olsun. :) Zaten renaultfanclub.com sitesini renault 5 forum yazarak bulmuş ve her konuyu konu başlıklarıyla okumuştum evet orada deneyimler aktarılmış fakat bazı konular biraz eski tarihli ve bazıları da cevapsız bırakılmış. Mesela http://www.renaultfanclub.com/renault-5-kulubu/7870-r5e-uydurulabilen-baska-araclarin-parcalari.html linkinde arkadaş en son temmuzda yazmış far olayıyla ilgili ama malesef çözüm yok. Ya da çözümü ne bilen yok sanırım. Renault 5ler hakkında güncel kullanıcı bilgilerine ve deneyimlerine ihtiyacım var açıkçası. Parça kodu iyi bir çözüm olabilir elbette fakat o kadar profesyonel değilim, kataloğum yok ve malesef bir yol göstericim de yok bu siteden başka. :) Cahilce ya da komik gelebilir fakat birkaç hafta içinde çözümsüz kalıp aklımı çelen o arabayı almayı iyice kafama koyarsam çözüm olarak forumda belirtilen parçacı dükkanını ciddi ciddi "renault 5 parçalarını bulmakta sıkıntı yaşarmıyım? hangi parçanın temini mümkün değil?" diye soru sormak için rahatsız edeceğim. Ebay tabiki de iyi bir alternatif olabilir fakat bazı ürünler fahiş fiyatlı olabiliyor. Sonuçta günlük olarak kullanabileceğim az masraflı bir araç bakıyorum aynı zamanda işletme maliyeti de yüksek olmamalı. Sonuçta bu araç evin ikinci aracı olacak ve bir amacım da bu araçla eşime araba öğretmek. :) İlginiz için yine de teşekkür ederim. İlgili forum sakinlerinin yorum ve deneyimlerini bekliyorum, saygılar... :)

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu konuda sana Yiğit kardeşim yardımcı olur ancak. Yada Murat Karahan kardeşim. Ama 400 kr çok fazla bunu belirtmeliyim. Hortumu değiştirsen bile yakıtın değişeceğini zannetmiyorum çünkü depo doldurma hortumunun motora giden kısmı ile alakası yok. Bence iyi düşünün ve parçalarını kolaylıkla bulabileceğin ve ucuz olan bir araba seçin ki, eşinizde gönül rahatlığıyla kullanıp öğrenimini tamamlasın.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Ailemize hoş geldin Mustafa kardeşim, 3 sene önce oğluma 93 model tek kapı 1.4i R5 almıştık ve halen kullanıyor, aracını çok seviyor.
Geçen sene motordaki şıkırtıyı çözmek için motoru rektifiye yaptırdık, R9 1.4i motor ile aynı yapıya sahip olduğundan piston ve gömlekleri orjinal alıp taktık.
1993 Model R5'de Fren sistemi Clio 1 ile aynı, ön takım ve amortisörler Clio 1 ile aynı kullanılmış bu yüzden yedek parça sıkıntısı çekmedik lakin 1.1 motorların teknolojisi daha eski olduğundan bazı parçalarda sıkıntı çekebilirsin, Aksaray'da yedek parçaları bulunabiliyor, çok keyifli bir araç.
Yakıt deposuna giden hortumda delik varsa depodaki benzin buharlaşıp uçabilir, depo hortumunu çıkmacılardan temin edebilirsin...

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
KArdeşim niyetlendiysen al ve bin. Ben bir renault megane rs kullanıcısıyım ve benim durumum daha vahim dir ki parça bulmak zor ama bunun için zevkimden ve istediğimden vazgeçmedim. Çok ince eleyen sık dokuyan bir karaktere sahip olduğun belli o yüzden benim tavsiyem en güzeli al bir broadway spring kafan rahat birşekilde bin aracına hiç girme R5 e çünkü bu aracı kullandım ve çok keyif aldım ama hiç düşünmedim yedek parcayı nerden bulurum v.s. e hamdolsun ihtiyacımda olmadı yedek parcaya. Diyeceğim şu ki eğer aracı beğendiysen parçasını da aksarayda sana bulabileceğini söyleyen kaç kişi olduğunu göre karar senin burdan kimse sana etki etmez :eyv

PauLord61

Mehmet İNCE,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ailemize hoş geldiniz, keyifli forumlar dilerim :eyv