Meslek etiği ile ilgili bir soru!

terasus60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi forumlar arkadaşlar. Konuyu doğru yerde mi açtım bilmiyorum ama hem kullanıcılara hem de aramızda olup bizi engin bilgilerinden yararlandıran ustalarıma meslek etiği veya ahlakı ile ilgili bir soru sormak istiyorum.

Bu yaz klimamla ilgili bir sorun yaşadım. Kompresör değişimi yapıldı sanayide. Ustam referansla gittiğim bir usta. Komple sistem elden geçirildi ve 1500 tl param gitti. Değişimden sonra bir müddet şehir içinde kullandım. Sonra da uzun yola çıktım. Sıkıntı yoktu. Yaz tatilinin bir kısmını daha önce görev yaptığım şehirde geçirdim. Çok sıcak bir günde klimanın devreye girmediğini farkettim. Orada çok güvendiğim yıllarca arabamı emanet ettiğim elektrikçi ustam ölçüm yaptı ve sistemde gaz kalmadığını, kaçak olduğunu söyledi.

Değişimi yapan ustayı aradım. Hocam, gelince bakalım sisteme nerden kaynaklı bulalım dedi. Yola çıkmadan gazını doldur ücretini ben karşılayacağım dedi. Yola çıkmadan önce ölçüm yapan ustama gaz doldurtmak için gittim. Sisteme hava basıp kaçağın boyutunu görelim dedi. Basınç çok hızlı düştüğü için gaz basmadı. Sana da ustana da yazık boş yere parasını almayalım dedi. Ben de bu hareketi takdir edip gece yolculuğu yaptım.

Esas ikamet yerime dönünce ustama gittim. Gün verdi gel bakalım dedi. Sonra sağlık problemi akabinde de cenaze sıkıntıları oldu ustamın, randevuyu iptal ettik. Bu süreçte arayıp ne olacak araba demeyi uygun bulmadığım için ondan haber bekledim. Ancak aradan 3 ay geçmesine rağmen hiçbir haber çıkmadı.

Bu durumda aklınıza ne gelir merak ediyorum. Kimsenin günahını almak istemiyorum. Bu zamana kadar bir kazığını yemiş değilim ustamın. Referanslı gitmem de güvenimi arttırıyor. Kendi yaptığı değişimden kaynaklanmamış olabilir de hata. Ancak 1500 tl verip sorun çözülmeyince insan biraz keriz yerine konulmuş gibi hissediyor kendisini. Bir de ölçüm yapan diğer usta kompresör dışında başka değişim yapılmış gibi görünmediğini söyledi. Yine de söküp dağıtmadan kesin konuşulmaz da dedi. Değişimi yapan ustam da klima borularını da değiştirdiğinden bahsetti. Kompresör dağılmışsa tüm sistemi elden geçirip sistemde dağılan parça olup olmadığı, kontrol vs. gibi şeyler söyledi.

Uzun oldu farkındayım ama, şu noktaya kadar sabredip okuyan herkese teşekkür ederim. Yorumlarınızı gerçekten merak ediyorum.

İyi forumlar.

Son düzenleme:

Y_nokta_T

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3 ay gibi bi zaman geçmiş. bence en fazla yas tutanı bile 1 hafta sonrasında hayatına ve işine dönüyor. sanayi esnafının büyük çoğunluğu yaptığı işin arıza çıkması durumunda erteliyor. sizde benim yaptığım gibi yapın direkt gidin arabayı çekin dükkanın önüne bekleyin. sabrederseniz emin olun bi an önce gitmeniz için elindeki işi bırakıp sizle ilgilenicektir :)

poseidon999

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Neden o kadar bekledin ki??

Ölüm dersen hayatın gerçeği ve hayatın bir parçası. Kimse aylarca yas tutmaz ki inancımız açısından da aylarca yas tutmak iyi bir durum değil. Burası tabi bizi ilgilendirmez
ama en çok 1 hafta aramazdın sonra hem taziye hem de araba için arayabilirdin.

Yine de ara bir baş sağlığı dile neden aramadığını söyle anlat durumu madem çakal biri değil hiçbir şey olmasa hatalı işlem mi yoksa eski aşınmış parça falan mı onu bulur.

Bu arada cevap yazarken kendi imzama gözüm takıldı.
İstisna yok. Herkes.

albaykadir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Siz dusunceli bir hirey olarak haraket etmissiniz. Sanayi esnafi bu tarz unutkanlik lar gösterebilir ki bunu yetkili servisler dahi yapabiliyor kendi görüşüm aramayin direk gidin hem ziyaret hemde aradaki gecen süreyi yuz yuze gorusun eger gercek esnafsa yardimci olacaktir

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer iyi bir insan ve ustaysa gittiğinizde sizi yüz üstü bırakmayacak ve daha önceki verdiği sözü tutacaktır.