Mesleklerimizin bilinmeyen/anlaşılmayan yönleri

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Her işin, mesleğin kendine göre iyi/kötü yanları vardır. Zorlukları fazladır, ne demişler zaten zorlukları olmasa üzerine para vermezlerdi :aytuğ Çok farklı mesleklerden arkadaşlarımız var, gelin paylaşalım; hem meslek, hem de eşlerini seçecek arkadaşlara yardımcı olalım:) Unutmayın evlendiğiniz kişinin ailesiyle evlenme sözü eskide kaldı, cadı bir kayınvalideniz olabilir, ama bu devirde en çok baş etmeniz gereken eşinizin mesleği olabilir :aytuğ Bir de mesleğinizde araç ihtiyacı ne durumda, evlendiğinizde aracı eşinize kaptırma riskiniz var mı?

Mesela, öğretmenlik. Yakınlarında öğretmen olmayanların tamamen yatma işi sandığı bir konu. Bilmezler ki evde mesaisi olan tek tük meslekten biri. Okul öğretmeniyse gündüz ve az saat çalışır görünür, ancak sizin evde 2 tanesine söz geçiremediğiniz nice öğrenciyle uğraşması gerekir, evde ders-sınav hazırlaması, ödev-sınav kontrolleri vb bitmeyen mesai süresi gerektirir. Tabii alana göre değişiklik gösterebilir bu ve tabii ki işi gereği gibi yapıp yapmamasıyla ...

Eğer ki bendeniz gibi kurs öğretmeniyse, normal insanların tersine bir hayat demektir. Akşam-hafta sonu fark etmez... Ha sadece 10 saatlik dilimlerde çalışabilseniz yine sesiniz çıkmaz da, ofiste 10 saati zor dolduran ilk 2 saat gerine gerine gezen sevgili arkadaşlarınız aynı gün sabah 7:30 da ve akşam 10'da ders anlatabiliyor olmanızı bekleyerek size program yapar, dengeniz alt üst olur. Ya da Kurtköy'deki dersten 12 de çıkıp Ümraniye'de 12:15'de derse başlamanızı hayal eden akıllı! insanlarla da çalışıyor olabilirsiniz ki, en tehlikelileri budur! :deli

Evde çalışmak zorunda olduğunuzda habersiz misafir gelmesi, arkası kesilmeyen telefonlar vb rahatsız edici unsurlarla baş etmeniz gerekir ve "eee, evdesin" gibi söylemleri fazlaca duymak içinizdeki şiddet duygusunu kamçılayabilir:) Dersiniz olduğu için kabul edemediğiniz bir program, daha sonra dersiniz iptal olduğundan evde olmanıza, ya da başka bir yerde olmanıza yol açar, anlayışsız insanlara bu durumu anlatamadınız diye ilk seneler kendinizi yersiniz, sonra boş verirsiniz, anlamak istemeyenlere laf anlatmaya çalışmanın boşuna harcanan enerji olduğunu zamanla öğrenmişsinizdir.

Araç... Gerek kolej, gerekse farklı şube ve ofislerde bulunması gereken kurs öğretmenleri için araç büyük ihtiyaç. Bunca yıl çektiğim sıkıntılara yanıyorum şu son 1 yılımı düşününce, resmen kendime eziyet çektirmişim. İyi ki varsın pasaklım 12 3

Ve evlilik... Normal insanların boş olduğu yani büyük ihtimalle evleneceğiniz insan da o normal sınıfa giriyorsa, ortak saatleriniz çok kısıtlı olacağından iyi düşünmenizde fayda var, ya da kendiniz gibi garip saatlerde çalışan biri olmalı, yoksa gerçekten çok zor.

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
En iyi öğretmenlik Beden eğitimi öğretmenliği .

mandalina

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
bencede en iyi ögretmenlik beden ögretmenligi :)

hocam aslında erkek cogunluklu bu sitede erkeklerin bu yasama bu sartlara bakısını daha iyi analiz edebiliriz malum onların beyinlerinin calısmasıyla bayanların beyinlerinin calısması cok farklı :))

karpuz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eşim öğretmen olduğundan (anasınıfı öğretmeni) sizi çok iyi anlıyorum Çiğdem hocam :) Ben 1 saat duramıyorum ziyaretine gittiğimde. Kesinlikle benim yiyeceğim nane değil :D

Gelelim benim işimin bilinmeyen zorluklarına :) Ben Elektrik idaresinde (BEDAŞ) tekniker olarak görev yapıyorum. Genel kesintilerde eğer ki merkezi bir kesinti ise 2 düğmeye basarak elektrik vermemiz mümkün gibi görünüyor. Hatta dışarıdan işi bilmeyen (genelde hemcinslerim) sanki iş mi yapıyorsunuz 2 düğmeyle elektrik veriyor(muş)sunuz diyorlar. O merkezde 34500V gerilim altında olduğumuzu beslediğimiz kesicilerin veya akım trafolarının patlaması durumunda başımıza gelebilecekleri ya bilmiyorlar ya da bilmezden geliyorlar. Emin olun yanı başınızda patlayacak bir bomba kadar hatta daha fazla zararı olabilir size.

Sonra borç sebebiyle elektrik kesintilerinde hemen herkesin ezberlediği söz doğudaki elektrikleri gidin kesin bizim gibi garibanlarla uğraşmayın gibi. Derdimi anlatmaya çabalasam da vatandaş anlamıyor. Kesmeyip geri dönsem kestiklerimin günahı ne? Kessem benden adi aşağılık kimse olmuyor. Bazıları yenilir yutulur laflar etmiyorlar. Bazen kayışı koparıp "yüreğin varsa 4 ü 1 dakika geçe işletmenin önünde ol ve bu söylediklerini o anda tekrar et şu an görevdeyim bişey yapamıyor kendimi yiyorum" diyorum. Gelen olmadı bugüne kadar.

Sosyal hayatımız pek düzenli olmuyor. 3 lü vardiya sistemiyle çalışıyoruz. Nöbetlerimiz şöyle: (Her işletmede değişebilir silivri için konuşuyorum) 00.00-08.00 08.00-16.00 ve 16.00-00.00 şeklinde. Ay başından listeler bellidir genelde arada olmadık bir durum yok ise. Bu sebeple yanı başımdaki buluşmalara katılamadığım çok olmuştur. Her ay hafta tatilimiz farklıdır. Her ayın 15 inden diğer ayın 15 ine hafta tatili değişir. Cuma-Cumartesi-Pazar-Pazartesi ve sonra tekrar Cuma. Misafirin olur ne vakit geleceğini bilemez. Geleceği tarih sana uymaz vs. Güzel bir pazar günü sevdiklerinle geçirmen için nöbet saatinin veya hafta tatilinin uyması lazımdır. Nöbet değişimi yaparız lakin ona da sıcak bakmazlar. Ölüm kalım evlilik vs haricinde yılda 6 gün mazeret izin hakkımız vardır. Yıllık izin hakkımız 25 gündür lakin tabiki 10 günden fazlasını vermezler hele ki yaz dönemiyse. Ne kadar sorunlu problemli bir çalışan olursan o kadar az arar sorarlar rahat edersin. Aldığımız paranın helal olması için bir tarafımızı yırtınca da vurun abalıya hesabı üstümüze çullanırlar. Şanslıydım yaz dönemine denk gelmediğinden 20 gün izin alabildim bu kez :D

Araç ihtiyacımıza gelince binek tip araçlar bizim olduğumuz bölümde (arıza servisi) bir işe yaramıyor pek. Kovalı araç diye tabir ettiğimiz büyük araçlarla işe çıkıyoruz. Bildiğimiz kamyon işte :D

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
erkeğin canı canda, kadının ki patlıcan mı.
tabiki kadınlarda çalışıyorsa arabası olmalı.
ama ben böyle anahtarlarını masaya koyan, araba sürmeyi öğrenipte arabadan inmeyen ,100m ötedeki bile işine arabayla giden kadınlara uyusum.
sonuçta depriyaj,gaz,fren,vites ..zeten üreticiler kolay sürülsün diye yapmıyorlar mı...2 araba çalıştırma kimse kendisini
pilot veya makine mühendisi sanmasın:)
bence bi aileye 1 araba yeter. eşe kaptırma olayına gelince: benim evlendiğim kadınının arabasını sürmek bana bir
huzursuzluk verir. ki ben zaten dengime göre birisiyle evlenmeye çalışırım.
meslek olayı ise kolay iş tabiki yoktur. öğretmenik basit diyorlar, sanayide ki adam 2 dakikada 2 tornavida ile en az 30tl istiyor.
öğretmen 1 saat derse 15tl
yani öğretmenlik ve parası zorluğuyla orantılı.

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben ihale ve sevkiyat işine bakıyorum
1. ve 2. hafta bir şey yok
3.hafta ofisteyim ihale haftası evraklar ile uğraşıyorum
4.hafta sevkıyat haftası
10 gün ile 7 gün sabah 8 den akşam 24:00 kadar rampadayım araçların başında duruyorum .
o gün yağmur yağmaması için dua edıyorum çünkü kamyonların üstü açık kışın kar yağdı o soğukta dışarıdaydım .
elim yüzüm çatladı.Yağmurda üstüm sırılsıklam oldu .
Ürünleri adet adet sayıp öyle araca yükletiyorum. Bir araç 15.000 ton kuru gıda temizlik 70 ile 120 kalemden oluşmakta 16 adet araç var
örnek piknik reçel 45428 adet ,tuz ruhu 45 adet vb .
Yanlış marka ve eksik ürün olmaması için dikkatli olmaya çalısıyorum .
Çünkü bu ürünler x ilde bulunan bütün ilçelere dağıtılıyor.
EKMEK ASLANIN MİDESİNDE !!!

Son düzenleme:

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben Renaultda servis danışmanıyım bildiğiniz gibi benim mesleğimin en anlamsız ve zor yönü kim ne yaparsa yapsın araca vida eksik takılmış müşteri ustadan şikayetçi arabasını iyi yapamamış bütünn bu şikayetlerin tek sorumlusu benim herşeyi görecekmişim her şey benim kontrolümde olacakmış (atölye şefinin görevi ne ise :) ) işin kısası ne olursa olsun bende bitiyor puanlar bana veriliyor olanda bana oluyor şamar oğlan gibisin hep ayar hep ayar iyi puanların en üstte olsun bir tane şikayet olsun hemen boynına çökerler işte bizim mesleğinde en pislik yönü....

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
bencede en iyi ögretmenlik beden ögretmenligi :)

hocam aslında erkek cogunluklu bu sitede erkeklerin bu yasama bu sartlara bakısını daha iyi analiz edebiliriz malum onların beyinlerinin calısmasıyla bayanların beyinlerinin calısması cok farklı :))
bir seyi de hemen anlama e mi :))) bakalim ne yorumlar cikacak:)
[MENTION=16019]meganne[/MENTION] dahA cok siz erkekler araclari kaptirabilirsiniz diye dusundum, benim ne bekleyecek vaktim ne de aracini kaptiracak nisAnlim oldugu icin ceyiz olarak yani bryaz esya niyetine beyaz clio aldim iste:)

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
[MENTION=5241]ufukaslan[/MENTION] o receller tek tek sayilmamistir umarim:)
[MENTION=13908]Onur GONULLU[/MENTION] dusunmekten aciz insan sayisi cok oldugu icin ve insanlarla muhattap olunan konumlarin en buyuk zorlugu:(

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
[MENTION=826]PULAT[/MENTION] hah vardiyalini birini buldum:) 3 3 haftada bir esin gibi gunduz calisiyosun yAni di mi diger gunler misafir gibi beni dusunduren ana konu:)