Micra için Proje. Kaporta, Temizlik, Göçük Düzeltme Detaylı

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

Arkadaşımda 2005 Model Micra var. Her ufak hasarda yok boya olur yok yapılmaz vs. dediklerinden dolayı bu işten de anlamadığından 10 senedir araca dokunulmamış. Ben de seve seve her işiyle ilgilenebileceğimi söyledim. Çoğu arabada benzer işlemler yapılabildiğinden incelemenizde fayda var.

Arabanın tampon hariç boyası yok. 2. sahibi arkadaşım ilk sahibi 4 sene binmiş sonra arkadaşımda duruyor.

Not (Kaporta ve Dikiz ayna tamiri tanıdığım yerlerde uygun fiyatlara iyi şekilde yapıldı.) Diğer tüm işlemleri ben yaptım.
Amaç kendimizin yapmasıydı. Orjinalliğin bozulmamasıydı. Dışarda yapılan işlemler için de pek bütçe olmadığı için uygun yollu çözümlere gittik.

Yapılan işlemler
1) Tüm kaporta iyi bir pasta, çizik giderici ve cilayla temizlik işlerini yaptım. Ustaya gitmesi gereken yerleri belirledim.
2) Tanıdığım Kaportacıda Arka Tampon tamiri (Tampon çok kötüydü), 2 ayna kapağı tamiri, boya işlemleri
3) Kapı kaporta sorunları düzeltme.
4) 1 far yeni 1 far eskiydi. Eski farı kaportacıda temizleme. Yeni gibi oldu.
5) Rotüş boyası da usta eliyle yapıldı. Aracı kaporta boya ustamdan aldık.
6) Dikiz aynasının biri bozuktu. Sorunları tamir edildi.
7) Cam fiskiyesi çalışmıyordu, yapıştırılmış her yerinden. Tamir edilebilecek gibi değildi. Yenisini bulmak zor ve pahalı bir yerden biraz daha uygun fiyata bulup eskisiyle değiştirdim.
8) Kaput ayağı tutucu kırıktı. Elimdeki plastiklerden oraya bir tutucu yaptım.
9) Benzin depo kapağının içi kurum bağlamıştı. Balata spreyi vs. uzun süre fırçayla temizlikle sıfır gibi oldu.
10) Koltuk, döşeme, tavan çok kötüydü. Temizledik çoğu çıktı. Bir daha halı şampuanıyla koltukları temizleyeceğiz.
11) Göçüklere benim usta girmeyeyim dedi. Boyanmalı dedi. Dışarda 2 göçük için 400-500 TL gibi isteniyor. Bu işleri severim takip ederim. Çok uygun fiyata internetten göçük düzeltme aldım. Sıcak silikon tabancam yoktu. Sonuç beklediğimden çok daha iyi. 2 büyük göçüğün bir tanesi %75 düzeldi. Diğeri %90 düzeldi. İkisi de köşede büyük ve 10 senelik göçükler...
12) Plaka düzeltilemeyecek gibiydi. Yeni plaka alındı şoförler odasından.

Bekleyen İşler
1) Koltuk temizleme ikinci fazı yapacağız. Sıfır gibi olacak koltuklar
2) Klima fan kontrollerinin çevresi kırık. Çıkması 400TL + işçlik. 3D printer da benzer masraf çıkıyor. Sticker vs ayarlayacağız.
3) 10 tane kadar küçük dolu vs göçüğü var. Öpücük denilen aparatlardan bol alıp onları da deneyeceğim.
4) Yaz lastiklerine geçirirken. Balans, Jant vs düzeltme işlerini yapacağız.
5) Direksiyona güzel kılıf veya kaplama yapacağız.

Öncesi ve sonrası şeklinde sırayla fotoğraflar.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Elinize sağlık heves olmazsa yapılamaz bunlar maşallah . Koltuk temizliğinde Amway lock güzel iş çıkartıyor . Öpücük dediğimiz plastik parça bol tırtıklı olmalı silikon iyi yapismali ve o tırtıklari iyi kavramalı

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Göçükleri silikon ile yapıştırıp düzeltemezsiniz çok zordur

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elinize sağlık heves olmazsa yapılamaz bunlar maşallah . Koltuk temizliğinde Amway lock güzel iş çıkartıyor . Öpücük dediğimiz plastik parça bol tırtıklı olmalı silikon iyi yapismali ve o tırtıklari iyi kavramalı
Teşekkürler. Amyway Lock denerim [emoji108] Öpücük konusunda ben de hemfikirim mumlu silikon dışındaki silikon hiç tutmadi. Delikli tırtıklı olan öpücükle cektirebildim. Diğerleri pek işe yaramadı. O yüzden o tipte seçenekler alacağım [emoji41]

Bu tarz iş yapanlar da paylaşırsa sevinirim

Pixel 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Göçükleri silikon ile yapıştırıp düzeltemezsiniz çok zordur
Cümleniz düşük. Tam anlamadim. Düzeltmeniz çok zor diyorsanız. %80 düzeldi diyebilirim. Yukarda aşama aşama fotoğrafları var.

Pixel 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi