Modus yan ayna değişimi

electrician

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar arkadaşlar.

Dün kuzenimi kadıköye ziyarete gittim, arabamda Samsun plaka, fenerliler yenilince hıncını benim aynadan çıkarmışlar... ufak bir kırıgı var ama yerine takılır durumda. Ancak bir türlü aynayı demonte edemiyorum. Hani dönen kısmı var ya aynanın oradan çıkmış durumda ve sanırım içinde bulunan yaydan dolayı aynayı gövde parçasına bağlayan kısım ayna tarafına kaçmış durumda. Bana teknik olarak hangi adımlarla bu aynayı yerine takabilecegimi anlatabilir misiniz?

dvVneFg.jpg

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Öncelikle geçmiş olsun, umarım sorununuzu en kolay yoldan çözersiniz. Toplumsal içerine gelince olayın bunun insanlık ile yakından ilgilisi ve alakası yok, takımın yeniliyor ve sen Karadeniz Bölgesinin plakasını taşıyan bir arabaya zarar veriyorsun. O zarar verdiğin araba ya senin tuttuğun takımı tutan kişiye ait ise bu işin ince tarafı.....hımm.

abidig

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam arkadaşımda 600 lira ya değişmişti o aynaları siz en iyisi mi işinin ehli bir ustaya taktırın sağlam olsun bişey mişey olur çok bişey almaz bence

electrician

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sevgili arkadaşlar,

Ben aynayı tamir ettim. Prensip olarak elimden geliyorsa yaparım. Sizede anlatayım lazım olur.

İlk önce aynayı hafif kanırtarak çıkardım genelde modusların yan aynaları ısıtıcılı olduğu için aynaya baglı iki kablo var klipsli onu söktum. Sonra ayna arka kapağını tutan 4 tırnağı kanırttım (3 adet aynanın arkasında 1 adet altında)

Bu şekilde yukarıda resimde görülen şekli elde ettim. Buraya kadar sorun yok. Esas olay şimdi... Bu ayna gövdesini demonte etmek için kapının panelili sökmek gerekli paneli söktükten sonra ayna gövdesini tutan 1 adet sarı vida var. Oda söküldükten sonra çıkarmadan önce aynaya giden kablo grubunun klipsini kapıdan çıkartıyorsunuz ki takılmasın elinize.

Ayna gövdesi ile kafasını birleştirmek esas zorladı. Bu ikisini birbirine bağlayan pimde birde yay var. işte bu yay bayağı güçlü.. Ancak bunun içinde bir çözüm var tabiki renault servislerinde onlar için özel bir alet vardır ama ben o pimi sabit tutup bastırmak için bijon anahtarını kullandım. Bijin anahtarıyla dibine kadar ittirdikten sonra dibe doğru tırnak var onu geçiriyoruz. Bu şekilde yay kurulmuş oluyor. sonra alt gövdeyi geçirip çevirdiğimizde o alttaki dişler yerinden kurtulup ustteki dişlerin giğer taktığımız gövdeyi tutmasını sağlıyor. bu şekilde montaj tamamlanıyor. Sonra tek tek sökme sırasına göre ayna gövdesini kapıya monte, kapıyı monte ve en son aynayı yeine takıp üst kapağını kapatmak.

Herkeze kazasız sürüşler.

ugurcan52

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı benimde kırmışlardı 120 liraya yan sanayi komple aldım , 1 senedir kullanıyorum orjinalden farkı yok
yay falan vardı içinde bende çok uğraşmıştım ama yapamadım sinirden hep kırıp attım :)

electrician

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun, benim ayna hala aynı kırık kırık kullanıyorum. Geçende yine indirmişler sanırım bu kurye motorcular var ya onlar yapıyor... Sunroof için bir çözüm bulmam lazım sunroof'um bozuldu..