Motor kısmında ölü fare ve koku

yeppudaa57

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Başka bir başlıkta cevap gelmeyince ikinci kez aynı konuyu açmak zorunda kaldım kusuruma bakmayın öncelikle. Arkadaşlar aracım 2018 clio birkaç gündür aracımda klimayı açtığımda inanılmaz kötü bir koku geliyordu. 4-5 gün kadar oldu. Kaputu açtığımda görünürde bir şey yoktu ancak kaputta kapanma mekanizmasının kare çengel gibi olan kısmında bazı parçalar olduğunu fark ettim. Tam denk gelen kısma baktığımda iri bir fare olduğunu gördüm. Kardeşim kuyruğundan tutup çekti ancak farenin vücudunun ön kısmının olmadığını fark ettik. Görünürde herhangi bir parça da yoktu. Motor yıkatma yaptırdık. Meşhur koku spreylerinden aldık fareyi bulduğumuz kısma, aracın içerisine, hava çıkışlarına bolca sıktık ancak nafile. Eskisi gibi olmasa da kötü bir koku vardı yine. İnternetten araştırdığımda naftalinin fareleri kaçırdığını okudum. Hem toz olanından hem de yuvarlak tablet olanından aldım. Toz olanından fareyi çıkardığımız kısma döktüm çok fazla dökmedim ama. Kaputun altındaki o kare çengelin olduğu boşluğa da bir tane naftalin tablet attım. Sanırım burada hata ettim. Kaputu kaldırırken içeriden sesi geliyor tabletin. Nasıl çıkarırım bilmiyorum. Deliklerden düşme ihtimali yok mudur? Araba konusunda cahil olduğum için sonunu düşünmeden böyle bir şey yaptım ama servise gidip çıkarttırmalı mıyım o naftalini? Yangın çıkarma, ne bileyim herhangi bir mekanizmaya zarar verme ihtimali var mıdır? Yoksa buharlaşmasını umut edip bırakmalı mıyım? Ne önerirsiniz?

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun öncelikle. Açıkçası daha önce bu tarz bir durumla karşılaşmadım. Ben sizin yerinizde olsaydım aracı servise bırakıp detaylı hem iç hem de motor temizliği yapılmasını isterdim. Tabiki farenin kalan parçasının parçalandığı düşünülürse geniş kapsamlı bir temizlik olabilir. Servisle görüşmenizi tavsiye edebilirim. Geçmiş olsun tekrardan.

yeppudaa57

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun öncelikle. Açıkçası daha önce bu tarz bir durumla karşılaşmadım. Ben sizin yerinizde olsaydım aracı servise bırakıp detaylı hem iç hem de motor temizliği yapılmasını isterdim. Tabiki farenin kalan parçasının parçalandığı düşünülürse geniş kapsamlı bir temizlik olabilir. Servisle görüşmenizi tavsiye edebilirim. Geçmiş olsun tekrardan.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Fareyi çıkardıktan sonra servise gittik zaten. Ancak serviste motor yıkama yapılmadığını söylediler. Biz de sanayide bir yerde motor yıkama yaptırdık. Motor yıkandıktan sonra koku eskisi gibi ağır gelmiyordu ancak yine bir koku vardı. Kardeşim yaklaşık yarım saat önce aracı kontrol etti araç içerisinde koku yok ancak motor kısmındaki koku hala varmış.

Son düzenleme: