Motor soğutma sıvısı

CAN33

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar benim aracım 2016 model 1.2 icon 120 EDC aracı üç ay önce aldım km 3000 km de ben pek anlamıyorum ancak motor soğutma sıvısı mak.ile minimum arasında olması gerek deniliyor benim aracıma baktığımda sıvı tam minimum yazısının bulunduğu çizgide, ayrıca aracın termometre sinde ilk çalıştığında mavi sonra kırmızıya dönüyor herhangi bir sıkıntı yok sizce bu normalmi bu sıvıyı ben ekleyebilir miyim yoksa servis yetkisindemi?

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soğutma sıvısı genleşme kavanozunda minimum ve maksimum olmak üzere iki çizgi mevcuttur. Sıvı seviyesi minimumun altına inmemeli, maksimumu da geçmemelidir. O halde en ideali iki çizgi arasındaki orta noktadır. Eksik sıvıyı, motor soğukken genleşme kavanozuna saf su ilave ederek tamamlamanız uygun olacaktır. Termometre resmiyle simgelenen ikaz lambası, soğutma sıvısı sıcaklığını gösterir. Araç ilk çalıştırıldığında mavidir. Yaz aylarında birkaç saniye, kış aylarında ise birkaç dakikada söner. Kırmızı yanması ise soğutma sıvısı sıcaklığının yaklaşık 90 dereceyi aşmış olduğunu, yani motorun hararet yaptığını gösterir. Aracı derhal sağa yanaştırmak, birkaç dakika rölantide çalıştırmak, yine de sönmüyorsa, bir hasar oluşmaması için motoru durdurmak gerekmektedir. Sizin ikaz lambanızın ilk çalıştırmada mavi, sıvının normal sıcaklığa gelmesinden sonra sönmeyerek doğrudan kırmızı yanması, ikaz sisteminde veya sensörlerde bir arıza olduğunu gösterir. En kısa zamanda servise giderek sorunun kaynağını tespit ettirin ve onarımını sağlayın. İyi günler.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Arkadaşlar benim aracım 2016 model 1.2 icon 120 EDC aracı üç ay önce aldım km 3000 km de ben pek anlamıyorum ancak motor soğutma sıvısı mak.ile minimum arasında olması gerek deniliyor benim aracıma baktığımda sıvı tam minimum yazısının bulunduğu çizgide, ayrıca aracın termometre sinde ilk çalıştığında mavi sonra kırmızıya dönüyor herhangi bir sıkıntı yok sizce bu normalmi bu sıvıyı ben ekleyebilir miyim yoksa servis yetkisindemi?

Öncelikle soğutma sıvısı organikmi onu öğrenmelisin ( renginden internette araştırırsan bulabilirsin ) normal antifiriz alıp katarsan organiği bozar bozduğu gibi motor üst kapak contasını ve üst kapak yüzeyinide bozuyor. En garantisi Sanayide donma derecesi ölçüm aletleri var genleşme kabına sokup ölçülebiliyor donma derecesi yüksek çıkar ise HAZIR su ekleyebilirsiniz, ki zaten sizin araba sıfırmış yarım LT yi geçmeyecek şekilde su ekleyebilirsiniz.

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle soğutma sıvısı organikmi onu öğrenmelisin ( renginden internette araştırırsan bulabilirsin ) normal antifiriz alıp katarsan organiği bozar bozduğu gibi motor üst kapak contasını ve üst kapak yüzeyinide bozuyor. En garantisi Sanayide donma derecesi ölçüm aletleri var genleşme kabına sokup ölçülebiliyor donma derecesi yüksek çıkar ise HAZIR su ekleyebilirsiniz, ki zaten sizin araba sıfırmış yarım LT yi geçmeyecek şekilde su ekleyebilirsiniz.

Donma derecesi yüksekse su eklemek donma derecesini daha da yükseltmez mi ?

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu

CAN33

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda ilk çaluştırdığımda önce mavi sonra kırmızıya dönüyor normalde de böyle olması gerekiyor araç garantili sıfır su eklemek garantiyi bozmazmı servistemi ekletmeliyim sıvıyı?

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda ilk çaluştırdığımda önce mavi sonra kırmızıya dönüyor normalde de böyle olması gerekiyor araç garantili sıfır su eklemek garantiyi bozmazmı servistemi ekletmeliyim sıvıyı?

Yukarıdaki ilk açıklamamda anlattığım üzere, soğutma sıvısı ikaz lambası ilk çalıştırmada mavi yanar, müteakiben söner. Normal seyir halinde bir problem yoksa kesinlikle kırmızı yanmaz. Yani maviden hemen kırmızıya dönmesi normal değildir ve arızanın giderilmesi gerekmektedir. Clio 4 Kullanım Kitabının 1.58 sayfasına bakarsanız, aracınızdaki bu durumun normal olmadığını görürsünüz. Kitabın ilgili bölümünü aşağıya ekliyorum. Sıvıyı tamamlama konusuna gelince: Minimum çizgisinden orta noktaya yükseltebilmeniz için genleşme kavanozuna 300 ml. saf su ilavesi gerekmektedir. Su ilavesi için servise gitmeye gerek yoktur, aracı garanti kapsamı dışına da çıkarmaz. İkaz lambası arızası için zaten servise gideceksiniz. Bu arada saf su ilavesini serviste yaptırabilirsiniz. İyi günler.

vZg4gA.jpg
[/URL][/IMG]

dunkof

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende aynı aracı haziranda aldım mt senin tek yapacağın Şu eklemek Başka şeye karışma dedi , Sonra hatta ben ekliyim dedi ve abartısız yada abartılı ibrikle 2-3 litre su ekledi içinde hiç su yokmuş aracın demek ki bende geçenlerde uzun yola çıkacağım için eklemek istedim Yarım litre kadar daha aldı.