Motor suyu nasıl konur

serkan0652

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:bant:bant:bant
Arabam renault 19 1,6 rt karbüratörlü ve lpg'li.Arkadaşlar kafam iyice karıştı araçta motor soğu az ise araç çalışır iken mi konur yoksa motor soğuyunca mı konur .Birde genleşme bidonunda su minumum düzeyinin altına düşüyor aracı stop edince hemen değil bu düşme bir süre sonra aracı çalıştırınca Minumum düzeye ve biraz üstüne çıkıyor bu arada arabayı stop edip genleşme bidonunun kapağını biraz açmaya çalışınca biraz hava geliyor sonra maximum düzeye yakalaşacak kadar bidon su doluyor

admiral

Barış KARA,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımdada aynı şekilde oluyor. Bende anlamadım neden öyle. Konu takibimde

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabam renault 19 1,6 rt karbüratörlü ve lpg'li.Arkadaşlar kafam iyice karıştı araçta motor soğu az ise araç çalışır iken mi konur yoksa motor soğuyunca mı konur .Birde genleşme bidonunda su minumum düzeyinin altına düşüyor aracı stop edince hemen değil bu düşme bir süre sonra aracı çalıştırınca Minumum düzeye ve biraz üstüne çıkıyor bu arada arabayı stop edip genleşme bidonunun kapağını biraz açmaya çalışınca biraz hava geliyor sonra maximum düzeye yakalaşacak kadar bidon su doluyor

Üstad benimki de Renault 19 1.6 RT Karbüratör Klima LPG 96 model. Bende de olmuştu bu durum. Su genleşme kavanozunda aşırı basınçtan dolayı su seviyesi çok değişirdi. Bazen bu basınç 2-3 kelepçe taktığım hortumlardan sızma yapardı. Sorunun sebebi motor kapak contası çıktı. Değiştirince düzeldi. Şimdi 1 parmak bile azalmıyor.

Su ekleme işini mümkün olduğunca araç soğuyunca yapmakta fayda var, sabah çalıştırmadan önce mesela.

doruk230

Doruk Anıl ALKAN, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ısınan su genleşir bundan dolayı motor çalıştıktan sonra su seviyesi yükselir... su takviye edecekseniz motor soğuk iken max noktasına kadar koymalısınız... sıcakken kapağı açtığınızda da su sıcak olduğu için yaptğı buhardır...

URAGAN

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
bi defa motora kesinlikle su koymayınız sadece antifiriz ekleyiniz.ve suyun neden eksildiği iyice araştırılmalı.ondan sonra ekleme yapılmalı.ve kesinlikle motor soğukken yapılmalı.su eklendikten sonra sistem içerisinde hava olup olmadığı kontrol edilmeli varsa alınmalı sonrasında fan açana kadar beklenmeli.ama dediğim gibi suyu neden eksiltiyor bu iyi araştırılmalı ve kesin sonuca ulaşılmalı.antifiriz mutlaka koyulmalı su olmamalı.antifirizn donmaya karşı faydaları olduğu gibi motor içindeki sıcaklığı optimal seviyede tutup aşırı ısınmayı engellediği gibi soğutma sistemi içerisinde kireçlenmelere karşı da çok iyi bir koruyucudur..

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soğukken yapılır tabi, zira sıcakken yaparsanız o kapağın kurşun hızıyla kaputa ve ardından size çarpma ihtimali var.Tabi fışkıran kaynar sudanda nasibinizi alırsınız

bi defa motora kesinlikle su koymayınız sadece antifiriz ekleyiniz.ve suyun neden eksildiği iyice araştırılmalı.ondan sonra ekleme yapılmalı.ve kesinlikle motor soğukken yapılmalı.su eklendikten sonra sistem içerisinde hava olup olmadığı kontrol edilmeli varsa alınmalı sonrasında fan açana kadar beklenmeli.ama dediğim gibi suyu neden eksiltiyor bu iyi araştırılmalı ve kesin sonuca ulaşılmalı.antifiriz mutlaka koyulmalı su olmamalı.antifirizn donmaya karşı faydaları olduğu gibi motor içindeki sıcaklığı optimal seviyede tutup aşırı ısınmayı engellediği gibi soğutma sistemi içerisinde kireçlenmelere karşı da çok iyi bir koruyucudur..
Araç su eksiltmiyor çalışma evrelerinde seviyesi değişiyormuş İhsan abi, bende yarı antifiriz yarı su en uygunu diye biliyorum..

URAGAN

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soğukken yapılır tabi, zira sıcakken yaparsanız o kapağın kurşun hızıyla kaputa ve ardından size çarpma ihtimali var.Tabi fışkıran kaynar sudanda nasibinizi alırsınız

Araç su eksiltmiyor çalışma evrelerinde seviyesi değişiyormuş İhsan abi, bende yarı antifiriz yarı su en uygunu diye biliyorum..

tamamı antifiriz olacak furkan türkiyede hep yanlış yapılan bir uygulama bu.su seviyesi değişir elbette ancak su deposu boşalacak kadar değil tabiki.sebebi hava olması yada su seviyesinin eksik olması yada bi yerden hava yapıyor sistem..

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir araba neden su eksiltir ?
- Hortum deliktir .
- Bağlantı noktaları gevşektir .
- Genleşme kavanozu kapağı bozuktur .
- Genleşme kavanozu çatlaktır .
- Devir daim bozuktur .
- Devir daim borusu ( Silindir kapağına giden ) çatlaktır i
- Termostat arızalıdır .
- Radyatör deliktir .
- Conta yanmış / çürümüştür .
- Silindir kapağı yamuktur .
- Silindir kapağı çatlaktır .

Bunların bir tanesi yada bir kaçı yüzünden eksiltir .

Renault 19 1.6e arabamız eksiltiyordu şu listedekilerin hepsini yaptım .
Şimdi megane 2 arabamız eksiltiyor daha tespit edemedim .

serkan0652

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
vallahi bilmiyorum ankarada 5-6 ustaya gittim hepsi normal diyor bu işe ama bence anormal bu 3-4 hafta öncesine kadar yoktu.Bir gün aracı çalıştırmadan kaputu açıp bakayım dedim içime doğdu demek ki kaputu açınca baktım ki lpg beynine giden sıcak su hortumu su kaçırıyor.Bidona antifiriz ilave ettim usta ya gittim hortum değişti bu arada bayağı bir antifiriz eksildi değişirken neyse orda usta araç çalışır durumda iken su koydu genleşme bidonuna hava mava almadı araya bayram girdi ama bu arada su eksilmesi yapıyor ben de dedim ki herhalde motor 1 gün falan çalışmadı ogün koyulan su yetmedi de eksik geldi dedim suyu tamamladım.Bayram ziyareti için bir yere gittik çok da sıcaktı hararet 90-92 arası gitti geldi rampaydı gidilen yer orada ziyaretten çıktım arabanın bidonunun oradan su atmış dışarı neyse bir daha tamam la derken bu zaman'a kadar ustaya gidiyorum 5-6 oldu usta bunlar hepsi de aynı değil ama hepsi bana dediği conta değil yağda su yok diyorlar,fan açıyor diyorlar bir de hortumlarda sertleşme(tabiri caiz se kaya gibi sert olması gerekiyormuş) yok diyorlar.ustaların hepsi genleşme kapağını değiştir dediler onu yaptım.bir arda bu kalorifer peteğinin oradan sızdırdı onunda kelepçesi gevşemiş onuda sıkıştırdılar ama bir sıkıntı var gez dolaş gel su maximum da ama gezmeye başlamadan önce arabanın kaputunu açıp da bakınca su minumumum altında marş'a basıp çalışınca su bidonu dolmaya başlıyor önceden ben 3-4 ayda bir su koyardım hayır olsun diyorum.