Motor zor dönüyor gibi ilk marş ta

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,
Clio 2008, 1.4 LPG.
İlk zamanlarda bujilerde yağ birikmeye ateşlemeyince, cekmemeye başladı. Yeni buji takınca, 200-300 km sonra yine yağ yakıp kirleniyordu. 2-3 defa tekrarladı bu durum.
Sonra yağ yakma duman atma katkısı koydum. Bir süre sonra bujiler kirlenmemeye araba artık eskisi gibi teklemeden gitmeye başladı. Fakat motoru ilk çalıştırırken, motoru birşey tutuyor gibi zor marş alıyor.
Genelde bir süre bekledikten sonra ve soğukken. Sizce neresine ney olmuştur.
Teyp aküyü bitiriyor diye düşündüm, teybi boşa aldım, biraz düzelir gibi oldu. Hatta marş alırken, kısa devre olur gibi marş durdu, motor dönmedi, hemen kontak kapattım.
Son gözlemimde, akü yeşil ışık yoktu,
Bu durumun ilk başlangıcı araç 1 ay yattı, sonra bu durum başladı.
Hani ilk başta motor zor dönüyor ya, bunun yağ yakma ile ilgisi varmı.
İnşallah aküden dir, elimde durumun videolarda var, nasıl yüklerim, video. Hayırlı günler.

2. Etap, iki ustaya sordum, akü zayıf dedi,
Bunun üzerine eve gelince ölçü aleti ile aracı çalıştırmadan aküyü ölçtüm, malesef 10.3v, bitik.
Bir kişi itekledi, çalıştı, evin önüne aldım.
Aküyü eve çıkardım, şu anda akü şarj oluyor.

3. Aküyü şarj ettim, gece 10 gibi taktım araca, 2 giygiy da çalıştı hemen. Biraz gezdim, gelince teybi çıkartıp, eve çıktım ...

4. İki gündür gece 1 saat gezip eve geliyorum, 2 giygiy marş ile çalışıyor, toparladı gibi.

5. Diğer gün arabaya indiğimde sadece 17 saat durmuştu, şarj ettiğim akü bitmiş.
Eve çıkardım, bu sefer tam şarj ettim.
Arabaya indirdim, arabanın boşta aküden yediği 90mA. Teyp ile 210mA.
Şarj dinamosu park farlar ve teyp sesi açık halde 13.8v veriyor, yani araca ve aküye yeterli.
Aküyü en az amper çekene kadar, full şarj ettim ama yeşilini göremedim.
Yine takip edecez bakalım neler olacak.

6. Aradan 6-7 saat geçti, akü kendini bitirmiş, ittik çalıştı, önceden çalışınca akü dolu kalıyordu, eve geldim far lar pır pır ediyor gibi, park ettim, stop ettim ve ...
Akü bu sefer gezerken bitti :'( , eve geldim marş basmadı

Son düzenleme:

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
7.
Akü ölmüş, ikinci el yeni akü taktım, herşey düzene bindi, tek marş ta, çalışıyor artık, çekişte arttı,

8. ve son aşama,, Arabayı sattım.

Son düzenleme:

tokyo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Başka bir akü ile test edin derim. Gerçi aküyü de ölçünce anlıyorlar bitmiş mi bitmemiş mi.

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sattım aracı ,

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
300 km sonra buji yağlaması direk yağ yakmayla alakalıdır. yağlanmış kurum yapmış buji, marşı geciktirir. motoru bitikmiş. aküyü değişip satmışsınız umarım yeni sahibine yağ yaktığını söylemişsinizdir.

tokyo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
300 km sonra buji yağlaması direk yağ yakmayla alakalıdır. yağlanmış kurum yapmış buji, marşı geciktirir. motoru bitikmiş. aküyü değişip satmışsınız umarım yeni sahibine yağ yaktığını söylemişsinizdir.

"umarım yeni sahibine yağ yaktığını söylemişsinizdir." Umarım :(