Motorda Hasar Riski

ayhan5252

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2015 model 1.5 dci 90 hp Manuel megane 3 aldım. Araçta 70-80 km'nin üzerine çıkınca ve genellikle hafif yokuş yukarı giderken bazen motorda hasar riski uyarısı alıyorum. Yağ bakımı yaptırdım. Tüm Filtreler değişti. Hatta trigeri bile değiştirttim. Sorunun kaynağı ne olabilir?

Falcon_tries

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ayni sorun bendede var halledebildin mi acaba

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2015 model 1.5 dci 90 hp Manuel megane 3 aldım. Araçta 70-80 km'nin üzerine çıkınca ve genellikle hafif yokuş yukarı giderken bazen motorda hasar riski uyarısı alıyorum. Yağ bakımı yaptırdım. Tüm Filtreler değişti. Hatta trigeri bile değiştirttim. Sorunun kaynağı ne olabilir?
İyi geceler. Benzer bir hatayı farklı bir araçta yaşamıştım. Genellikle seyir halinde iken zorlanmaya bağlı olarak (hızlanma yada yokuş çıkma gibi) hasar riski arızasını, o an için avans hatası görüyorsa yapıyor. egzantirik sensörü yada enjektörlerde yer alan bir sorun bunun tetikleyicisi. İlk olarak (ekonomik olandan başlamak gerekirse) kaliteli bir markanın enjektör temizleyicisini deponuza atın. Sonrasında egzantirik konum sensörünü temizleyin. akabinde sensör kontrolü yada enjektör bakımını kontrol ettirmelisiniz.

Falcon_tries

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Direk enjektorleri temizletsem mi katki atmak istemiyorum sorun cikabilir diyorlar. Sizin sorun nasil duzeldi enjektorleri temizleyince mi

Son düzenleme:

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim sorunum egzantrik sensörü temizliği ile enjektör için katkı koymam (ikisi de aynı anda oldu) sonunda düzeldi. Kaliteli bir yakıt katkısı kullanırsanız sorun olmaz sanırım. enjektörleri temizlemek için pompacıya gittiğinizde olası arızalara karşı pahalı bir bakımla karşılaşabilirsiniz. O açıdan katkıyı önermiştim.

Falcon_tries

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cok tesekkurler sizce faydasi olurmu

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslında buradan net bir çözüm üretmek oldukça zor. Ancak herhangi bir servis yada ustaya giderseniz...muhtemelen en zor arızadan başlamak suretiyle onarıma gitmeye çalışacaktır. İyi bir marka olmak koşuluyla enjektör katkısı yada egzantirik konum sensörü temizliği yapmak, olası arıza ihtimaline karşı en ekonomik çözümdür. Fayda sağlar mı...eğe arıza orada ise...zararı olur mu? muhtemelen olmaz

ayhan5252

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bunun için aracı yetkili renault servisine bıraktım. Araç üç gün kaldı. İncelendiğini söylediler ve inceleyen usta mazot pompası kaynaklı olduğunu söylemiş. Ama gerçekten detaylı inceledi mi bilmiyorum. Ücret ödemedim. Bakımları ve kaza hasar onarımını orada yaptırdığım için ücretsiz baktılar Fakat dediğim gibi ücretsiz ne kadar ciddiye almış olabilirler bilmiyorum. Bütün soketleri temizlemişler, bir aydır kullanıyorum, uyarı ile karşılaşmadım. Fakat arabayı da yüksek devirde zorlamadım. Muhtemelen yine uyarı verecek. Sonuç olarak servis ustasının, araçla ilgilenen temsilciye söylediği bu: Mazot pompası

ayhan5252

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi geceler. Benzer bir hatayı farklı bir araçta yaşamıştım. Genellikle seyir halinde iken zorlanmaya bağlı olarak (hızlanma yada yokuş çıkma gibi) hasar riski arızasını, o an için avans hatası görüyorsa yapıyor. egzantirik sensörü yada enjektörlerde yer alan bir sorun bunun tetikleyicisi. İlk olarak (ekonomik olandan başlamak gerekirse) kaliteli bir markanın enjektör temizleyicisini deponuza atın. Sonrasında egzantirik konum sensörünü temizleyin. akabinde sensör kontrolü yada enjektör bakımını kontrol ettirmelisiniz.
Enjektör temizleyici nasıl kullanılıyor? Direk olduğu gibi yakıt deposuna mı atılıyor?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Bildiğim kadarıyla bende cevap yazayım enjektör temizleyici katkılar 40 --60 lt kadar yakıta katılır. Otoyol kullanımı ( uzun yol) yapılacağı zaman depo fullenmeden önce depoya boşaltılır ve ardından depo fullenir. Araç motor devri benzinli için 3ile 4 bin civarında dizelde 2500ile 3000 civarında kullanılır . Ara ara dip gaz yapılarak motor ve egzoz ısısı yükseltilir . Şehir içi kullanımda yeterli etki görünmeye bilir