Motordaki fazla yağı almak

yaki

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar sizlere pratik ve etkili bir şekilde motordaki fazla yağ nasıl alınır onu göstereceğim.yanlışlıkla veya bilmeden motora konulan FAZLA yağ motora zarar verebilir ayrıntılı bilmiyorum ama her şeyin fazlası zarar olduğu kesindir. Ben yanlışlıkla reno 19 aracıma 2.çizginin yaklaşık 1.5-2 cm üstüne kadar yağ koymuştum .araştırdım fazla yağın iyi olmayacağı yönünde yazılar vardi.bende fazla yağı aldım size öncelikle 2 şey lazım olacak
1.......50 ml lik eczaneden alacağınız (şırınga)------1 tl
2..... Yine eczaneden alacağiniz ( lavman seti) veya serum hortu...
(yaklaşık 3-5 tl)

da serum hortumu olur mu bilmiyorum ama bende lavman setinin hortumu vardi onu kesip ondan yaptım şırınganın ucundan azıcık kesiyoruz.. Lavman seti hortumunu da kesip şırınganın ucuna tutturuyoruz. Sonra hortumu araba yağ seviyesi çubuğunun olduğu delikten motora gönderiyoruz .sonra şırıngayla motordaki yağı çekmeye başlıyoruz.bunu motordaki yağ fazlalığına göre 5-10 kez çekip çekip boşaltıyoruz.ben yaklaşık 1.5 litre motor yağı fazlasını çektim .arabanız düz zeminde olduğundan emin olunuz ki ayarlamanız tam olsun..

en son yağ çubuğuyla motordaki yağ seviyesi normal limitlere indiğine bakabilirsiniz.

Son düzenleme:

PauLord61

Mehmet İNCE,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Paylaşım için teşekkürler, Sizleri ayrıca daha yakından tanımak isteriz. http://www.renaultfanclub.com/renault-fan-club-uye-tanitimlari/.
Motor yağını koyarken ilk önce 3,5- 4lt koyup yağı ölçtükten sonrada tekrar eksiğe göre eklemede yapılabilir .Tabi ilk başta çok konmuşsa paylaştığınız yöntemle yağı çekmek pratik çözüm :eyv