Motorun içine az da olsa sabote için yağ çubuğunun borusundan kum atılırsa.

moğol

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben çakal birinden şüpheleniyorum motorun kaputu açıktı 1 dak başından ayrıldım benimmotorun orda dolaştığını gördüm yağ çubuğunun oralara sonradan baktım ancak şüphelendim motoru benzinle yada mazotla yıkamak nasıl olur ki motoru indirmek mi gerekiyor.Hem kum bir tutam da olsa bir ses yada zorlanma yaptırmaz mı nasıl yapıcaz.

pinusnigra01

İbrahim DUYULER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence birşey olmaz.. yola devam..

zaten 200 km yapmışsın.. olacak olsa olurdu..

yinede her ihtimale karşı yağı ve filtreyi deiştir kafanda soru işaretleri kalmasın...

moğol

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben uzun yola çıkacaktım 5 dk motorun kaputunu açayım bir şöyle yağına suyuna bakayım dedim motor çalışıyordu o sırada çakal bir tanıdığım var lavuk o geldi yanıma ben motor yağına bakmak için aracı stop ettim motor yağ çubuğu elimde 1 dk kadar olomadı bez aldım geldim motor yağına baktık yağ var neyse ancak sonradan elaman gidince baktım ki geceydi işte el fenerinle bakıyorum motor yağ çubuğunun etrafında sanki pislik var gibi geldi sildim falan ancak böyle bişey aklıma geldi ben o 20 30 sn başından ayrıldığımda bir tutam dahi bişey attıysa ki şüphem var araca ne kadar zarar verir ki bu olaydan hemen sonra 180 km falan yol yaptım dostlar soruyorum sizlere bir yardımcı fikir bekliyorum.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Boşuna evham yapıyorsun,insan evladı o kötülüğü yapmaz...

moğol

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
inşallah hocam motor eterafına baktım kalıntı varmı diye ama biraz kum zerrecikleri vardı

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağ pompası dişliden ibarettir. Senin bu kum o dişlileri mahfeder. Sonuç olarak filtrede kum parçacıkları takılır. Ancak kum parçacıklarının boyutu önemli. Takılmayanlar da muhakkak olacaktır. Acilen motorun içini temizlet. Ne sibop,ne egzantirik mil, ne de yağ pompası kalır araçta. Silindirlerde çizilecektir.Yağı acil indir. Çıkan yağ sana konu hakkında bilgi verecektir.

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer çıkan yağ da ve filtrede bu tür bir şey görürsen, usta gerekeni yapacaktır.

moğol

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
nasıl bişey hocam açıklarmısınız biraz

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
nasıl bişey hocam açıklarmısınız biraz
Aracının yağını değiştirdiğin yere git ve yağı motordan çıkarmalarını iste. Bazı yerler vakum kullanıyor. Sen karter tapasını açarak çıkarılmasını iste. Yağ filtresini de söktür. Yağ çıkarıldıktan sonra yağ içerisinde, kum parçacıkları yoksa sorun yok. Çıkan Filtreyi de ters çevirip sert bir yere vur. İçinden kum ve benzeri çıkacak mı? bak. Sorun yoksa, filtreyi mutlaka yeni taktır. Yağı tekrar kullanabilirsin. İstersen de değiştirebilirsin. Eğer kum her yerde mevcutsa motoru temizlettirmekten başka çaren maalesef yok.

moğol

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Allah razı olsun Solenza bilader peki karter tapasından yağı boşalttır dedin zaten bildiğim karter tapasından yağ boşalır başka bir yerdende boşalıyor mu ve motoru mazotla yıkamak masrafla ve zormudur. Bu 1996 2.0 rxe F3R motor hangi yağ konulur buna yağı ve filtreyi değiştirecem de bu sorumada yardımcı olursanız sevinirim.