Multi Sense de ki Sport, Comfort, Neutral Motor Sesi Hakkında

midsummer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, Belki çok gerekli değildir ancak ICON ve GT line modellerde bulunan Multi Sense sisteminde ki modlar da elektronik olarak hoparlörlerden gelmesi beklenen motor sesleri benim aracımda gelmiyordu. Menülerde bu ses ile ilgili değişiklik yapabiliyorum. Arabam 2016 Megane HB ICON 1.5DCI + 8.7" ekran modeli. Şu anki yazılım sürümü 2.2.17.803 Trafiğe 2017 çıkışlı. internet bağlantısı mevcut.

Bu konu ile ilgili youtube da görüntüler de daha doğrusu arabayı ilk çıktığı zaman deneyen youtuber olarak tabir edilen kişiler test esnasında elektronik motor sesini var olarak bahsetmişlerdi. Forumlarda da bu sesin geldiğinden bahseden Megane 4 kullanıcıları vardı. Bunun üzerine Baştaş bayine gittim durumu anlattım servis elemanları bu sesin Megane 4 de olmadığını söylediler. Daha sonra Satış müdürüne sorduk, kendileri olması gerektiği ses helmiyorsa Rsound dosyası aracın sisteminde yoktur dedi. Bunun üzerine sedan ıcon otomatik deneme aracı ile de test ettik, ses onda da gelmeyince ve sadece clio ve capture modellerinin bazısında olduğu ancak Renault merkeze danışabileceklerini söylediler. Merkezi aradığımızda ise Meganlarda bu özelliğin olmadığını sadece Bose ses sistemine sahip capture ve clio modellerinde olduğunu söyledi.

Sizde durum nedir. Bu sesi veren Megane 4 var mı?

Kullanıcı klavuzunda şunlar yazılı:

Multi-Sense sistemi; seçili moda, araca,
sürüşe, ışık ortamına, konfora ve motor
sesine göre hareket eder:

– Comfort, Neutral, Eco ve Sport modları
ön ayarlıdır ve özelleştirilebilir ışık
ortamları ve motor ses seviyeleri ile
ilişkilendirilmiştir;
– Perso modu tem olarak özelleştirilebilir.
Sürüş modları şunları etkiler:
– takviyeli direksiyon;
– yönlendirmeli arka tekerlekler;
– motor ve dişli kutusu tepkisi:
– ısıtma.

Ayrıca şunları etkiler:
– ışık ortamı ve gösterge tablosu
aydınlatması;
– gösterge tablosu ve çok fonksiyonlu
ekrandaki bilgileri;
– motor ses seviyesi;
– masaj koltuğu.

z_atropin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2016 sedan İcon 1.5dci edc aracım 2016 aralıkta almıştım bende cok denedim 2 sefer rutin trafikte spor moda aldığımda duydum, bir kerede uzun yolda denedim oldu hepsi bu belki 100 denememde 4-5 kere bu sesi duyabildim...Ayrıca ses sadece sport modda çalışıyor...

midsummer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sayın z_atropin, cevabınız için teşekkürler. Görüldüğü üzere renault yardımın Megane 4 lerde yok dediği sport mod sesi siz nadir de olsa duyabilmişsiniz. Duyduğunuz sırada devir kaç da idi hatırlayabiliyor musunuz?

papyon34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
mrb arkadaşlar ben spor modda gaza ani yüklenmelerde bu sesi duyabiliyorum ama benim sorunum başka bu gün aracım eco modda gaza bastığımda normal motor sesinden farklı olarak motor traktör sesi gibi ses çıkarmaya başladı boğuk bir şekilde sonra aracın sürüş modunu comforta aldım motor tekrar sessizleşti daha sonra tekrar eco moda aldım bu ses ortadan kalkmıştı acaba turbodan yaparmı böyle bir şey ford transit aracım vardı bir ara turbo hortumu yırtılmıştı motorda olması gerekenden farklı olarak yine şu anki megane aracımdaki gibi traktör sesi gibi bir ses çıkarıyordu bu araçta da böyle bir şey olması gibi bir durum olabilir mi birde aracımı durduğu yerde boşa alıp dip gaz yaptığımda aracın devri 1500 deviri geçmiyor ama sürüş esnasında yükseliyor
bu normalmi megane 3 aracım vardı onda gaza boşta bastığımda devir saatinin sonuna kadar çıkıyordu ibre

Son düzenleme:

midsummer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Boşta iken yuksek devirlere çıkabiliyoruz. Bence servise bir uğrayın derim.

papyon34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Boşta iken yuksek devirlere çıkabiliyoruz. Bence servise bir uğrayın derim.
aracınız durduğu yerde boştayken gaza bastığınızda devir 4 5 binlere çıkıyormu ? benim araç çıkmıyor ama hareket halindeyken çıkıyor aracım edc düz vites değil

marillion

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Spor modda hoparlörden düşük seviyede ek motor sesi geliyor. Farkı anlayabilmek için dikkatle dinlemeniz gerek.

midsummer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım düz vites, boşta iken 4000, 5000 devire çıkabiliyor. Edc için diğer arkadaşlar yorum yapar sa daha iyi olur. Motor sesi için bugün renault merkez ile yine görüştüm, dedim ki forumda sport modda ses duyduğunu söyleyen arkadaşlar var, cevap olarak rlink1 olan araçlarda var, Megane 4 de rlink2 var dolayısı ile ses sizde çıkmaz diyor. İlginç bir arkadaş mümkünse sadece bu ses için özellikle video eklerse yararlı olacak.

z_atropin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sayın z_atropin, cevabınız için teşekkürler. Görüldüğü üzere renault yardımın Megane 4 lerde yok dediği sport mod sesi siz nadir de olsa duyabilmişsiniz. Duyduğunuz sırada devir kaç da idi hatırlayabiliyor musunuz?

Öyle yüksek devirlere gerek yok dediğim gibi durağan trafikteyim gaza hafif bı dokunsan bile benzetme ile söyleyeyim Harley Davidson sesi gibi...birde bazı arkadaşlar yüksek devirlerde bu ses çıkıyor demişler doğrudur ama bu ses yüksek devirden dolayı motorun gerçek sesi gibi geliyor bana

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracınız durduğu yerde boştayken gaza bastığınızda devir 4 5 binlere çıkıyormu ? benim araç çıkmıyor ama hareket halindeyken çıkıyor aracım edc düz vites değil

Edc ler o devirlere P konumda çıkar. N konumunda devir 2.000 o geçmez.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi