Neden Aküm Bitiyor.

ulasoztelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2004 Megan 2 hb 1,6 Arabamda uzun zamandır, Akü bitirme Problemi var.Kaç kere sıfır akü ve bir kaç kez şarj etmem rağmen.
Arabamda Kaçak olmamasına rağmen akü'm bitiyor.( 3 kez oto elektrikçiye kaçak testi yaptım.Kaçak hiç yok)

Daha once bu tür bir hadise yaşıyan oldumu yardımcı olursanız sevinirim...

ecaliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba acaba şarj dinamosunda bir sorun olabilir mi ?
Ara sıra çalışmıyor ve aküden yiyip aküyü bitiriyor olabilir diye düşündüm.

ulasoztelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Malesef bir Kaç kez Şarj Dinamosunuda Kontrol ettirdim tam şarj ediyor.
Çoğu Usta Renalut Servisinde Bilgisayara Bağla Belki neden kaçırdığını tespit edebilirsin dedi ama Daha once böyle bir olay başına gelmiş bir aradaş yok mu.?

Hataylımehmetefe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim de aküm soğuk havada bitti. 5 gün hiç çalıştırmayınca. Abimde 2020 model renault suv var onun da aküsü bitti. Jel aküker soğukta bu tür durumları yaşıyor sanırım ama yakın çevremde bu örneklere göre söylüyorum. Kesin bir durum değil.

ulasoztelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Normal Şartlarda ne kadar soğuk olsada Okadar zamanda bir akü bitmemesi lazım.Hergün arabayı Kulanmakmı lazım :)
Haftalık yada 10 günde bir kullanan birisiyim.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar. Benzer sorunu yaklaşık 15 gün önce böyle bir sorun yaşadım. Akünüzün kaçak kontrolünde çekilen amper miktarı ölçüldü mü? Bu değerin 20 / 50 miliamper civarında olması gerekir. Bunu kolaylıkla sizde basit bir voltmetre ile kontol edebilirsiniz. Kontrol sürecini gün içinde park halinde iken belirli periyotlarda tekrar etmeye çalışın. Çünkü bazen aracınızın merkezi kilit sistemi, immobilizer sistemi, açık kalan bir kapının kısa devresi, sigorta kutusundaki yapılan bir röle...bu soruna neden olabilir. O yüzden 2 şer saatlik periyotlar halinde aralıkla ölçüm yaparak ne zaman ne miktarda akım çekildiğini bunun değişiminin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

ulasoztelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tolgakmg Tavsiyen için tşkler.Ampermetre aldım bu şelilde Kontrol edecem. fakar otoelektirik ustaların hepsi arabada hiç amper çekimi olmadığını söylemişti.
Sanırsam belli sureden sonra birşeyler akım çekiyor.onuda kontrol edip tespit edecem.tşkler..

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi geceler. Hiç amper çekmemesi mümkün değil. Zira immobilizer araç saati gibi bileşenlerden mutlaka amper çıkışı olur. Siz aralıklarla kontrol ederek amper değerlerini ölçebilirsiniz.

cool_ive45

Kayıtlı Üye
45-Manisa
Merhabalar, benim aracımda sıfır mutlu aküyü 3 yılda bitirdi. Ağırlıklı şehir içi kullanıyorum. Megane 2 lerde normal bir durum herhalde.