Öğrenim kredisi hakkinda

AdnanSim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abiler bu sene öğrenim kredisine başvurdum ve geri ödemeli kredi kazandım,2 yıllık okulum ve 300 TL her ay kredim yatacak.şimdi aklımdaki sorular büyük.Geri ödemesinde büyük faiz oranlarından bahsediyorlar,kaç sene sonraya ödemesi başlıyor ? Bu krediyi almalımıyım ? bilgisi olan var mı acaba bu konuda yardım istiyorum.İyi forumlar herkese :)

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
adnan kardeşim ben 4 yıl boyunca aldım ödemesi 2 sene sonra başlıyor bitim tarihinden itibaren.ister peşin ödeme şansın var ister taksitler halinde ödeyebiliyorsun.faiz oranına gelince yıllık enflasyon oranları ekleniyor yıl yıl üzerine bildiğim kadarıyla.aman dikkat çok dersin kalınca kesilme durumu oluyor kredinin hayırlısı olsun .

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
kardeşim ailevi durumun iyi değilse alma derim.. sonradan ödemesi zor oluyor... bende almıştım okurken 4 yıl boyunca ve hiçbir işime yaramadı yani haydan gelen huya gitti.. okul bitti 2 yıl sonra ödemesi geldi 6-7 bin tl taksitle ödemeye başlıyorsun... öderim dersen 2 ayda bir 300-400tl taksit oluyor.. hatta ödeyemeyenler için sonradan af çıkarıyorlar 18 taksite falan bölüyorlar.. şimdiki alım olsa almazdım..

ama bu kredi bana okurken yardımcı olur diyorsan sonrada düzenli öderim diyorsan sen bilirsin.. önemli olan gelen parayı düzgün kulanabilmek ben kulanamadım hep çarçur oldu..

AdnanSim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ailenin durumu orta düzey parasız bırakmıyolar,annem babam al diyo ya bakalım :soru

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Adnan bende alacam bu dönem :D E devletten başvurdum gerisi ne olacak bilmiyorum .

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Okul bitince 2 yıl sonra ödemesi eve geliyor. Bir işte çalışmasan bile geliyor. Sonuçta ayda 300 tl veriyor ama sonunda senden hepsini geri alıyor. Geri ödemesinde zorlanan ödeyemeyen çok var. Okurken faydası olur ama öderken zor oluyor keşke almasaydım diyor insan 6-7 bin tl ödeme geliyor şimdi daha fazla olabilir. Bana kalırsa o aylık 300 tl kira gibi birşeye harcanmalı yoksa elde durdumu insan başka şeylere harcıyor. Akıllı kullanırsan faydası olur boşa gitmes

Maslaniak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kardeşim al parayı hepsini harcama bence yatan kredinin yarısını harca yarısına ya altın ya dolar al ve ödeme zamanına kadar yarısını bu şekilde biriktir geri ödemede hem zorlanmazsın belki de tamamına yakınını çıkartırsın.. benimki naçizane fikrim elbette..

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hiç bulaşma daha iyi. eğer okul bitince sigortanızın yattığı bir işe girerseniz erkenden geri ödeme başlatabiliyor devlet. ben bu yüzden erken ödemek durumunda kaldım (allahtan sadece son sınıfta başvurmuştum da az ödedim)

ama eşim 5 sene kredi aldı. 12.000tl geri ödeme olduğunu öğrendim. şimdi 3 ayda bir 651tl ödüyorum paşa paşa. bişey değil 2012 de ödemelere başladım ve 3 ayda bir taksit yatırıldığı için 2017 de bitecek. elime toplu para geçsin gidip tamamını kapatmayı düşünüyorum. yoksa her 3 ayda bir böyle vermekle bitmicek bu iş.

unutmadan ben 1 yıl çektiğim için (1140tl) 1160tl falan geri ödedim. dedim ya ssklı bir işte çalıştığım için ödemeyi bana söylemeden erken başlatmış devlet. dolayısı ile ziraat bankasından değil de krediyi çektiğim yerdeki vergi dairesine parayı ödemem gerekti. istanbuldan kalkıp sakaryaya gitmek durumunda kaldım. tam borcu kapadım derken arkasından ödemediğim 30 kuruş için haciz kağıdı geldi eve bir süre sonra. bankaya gittim borç yok biz alamayız, gidin sakaryaya diyor. deli oldum. kyk ya mail atıp ben borcu kapattım bu neyin nesidir ne haczidir dedim de olayı kapattım. devlet 30 kuruşun bile peşine düşüyor yani haberiniz olsun

eskidenmiş o geri ödememe devri. 10-15 sene önce mezun olup ödemeyen akrabalarım yok değil ama artık yemiyor devlet