Oksijen sensörü

urall

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
slm arkadaşlar.

bilmek ve öğrenmek istediğim konu şu;

renoult 19 1.4 tek nokta enjeksiyonlu aracımda oksijen sensörü bulunuyormu, bulunuyorsa nereye bağlanır yeri nerededir.

her renault modelindemi var, yoksa belli modellerdemi var.

kazasız belesız günler dilerim.

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
slm arkadaşlar.

bilmek ve öğrenmek istediğim konu şu;

renoult 19 1.4 tek nokta enjeksiyonlu aracımda oksijen sensörü bulunuyormu, bulunuyorsa nereye bağlanır yeri nerededir.

her renault modelindemi var, yoksa belli modellerdemi var.

kazasız belesız günler dilerim.

Lambda Sensör Ne İşe Yarar

Oksijen Sensörleri, motor egzoz manifolduna monte edilmiş olup, egzoz gazları içindeki yanmamış oksijen miktarını ölçmek için egzoz gazlarını koklar ve ECU tarafından okunabilen bir voltaj üreterek hava-yakıt karışımının çok fakir veya zengin olduğunu gösterir. Bu sayede, aracın her sürüş şartında hava-yakıt karışımı sürekli olarak kontrol altında tutularak optimum performans ve yakıt ekonomisi sağlanır.

Sensör Arızası İle İlgili Problemler

* Araç performansının düşmesi
* Aşırı yakıt sarfiyatı
* Katalitik kövertörün aşırı ısınarak arıza yapması
Kullanıldığı araçlar
424148.png

Son düzenleme:

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Onur abi yazmış zaten evet araç enjeksiyonlu olduğu için var :)

KangooZH

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lambda Sensör Ne İşe Yarar

Oksijen Sensörleri, motor egzoz manifolduna monte edilmiş olup, egzoz gazları içindeki yanmamış oksijen miktarını ölçmek için egzoz gazlarını koklar ve ECU tarafından okunabilen bir voltaj üreterek hava-yakıt karışımının çok fakir veya zengin olduğunu gösterir. Bu sayede, aracın her sürüş şartında hava-yakıt karışımı sürekli olarak kontrol altında tutularak optimum performans ve yakıt ekonomisi sağlanır.

Sensör Arızası İle İlgili Problemler

* Araç performansının düşmesi
* Aşırı yakıt sarfiyatı
* Katalitik kövertörün aşırı ısınarak arıza yapması
Kullanıldığı araçlar

Onur oksijen sensörünün arızasında tam net belirtiler nelerdir acaba? Megane1 2002 k4m araç.Anladığım kadarıyla piyasada iki ve dört uçlu lambda sensörleri var.4 uçlu olanlar iki ucu sensör üstündeki okuyucu ısıtıyor diğer 2 uçta data aktarımı yapıyor.İki uçlularda direk manifolddan aldığı bilgiyi işliyor.Bu Benim araçtaki kaç uçlu ??Mesela sabah soğuk motorda ilk çalışmada kısa süreli gaz yememe ve benzin kokusu oluyor araçta bunlar lambda arızasınamı işaret ? 2 hafta önce araçta gökhan abinin orda komple bobin,buji,emme kelebek contaları ve hava filtresi değişti.Ateşlemede sorun olacağını sanmıyorum önceki bobinlerde bu olay vardı soğuk motorda

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mesela sabah soğuk motorda ilk çalışmada kısa süreli gaz yememe ve benzin kokusu oluyor araçta bunlar lambda arızasınamı işaret ?

evet tam da ondan olur daha geçen gün Evren abinin babasının arkadaşının aracı geldi aynı arıza değişmesi gerek yalnız pahalı bir parça kaç uçlu olduğunu bilmiyorum ama öğrenirim özelden bana bi şasi numaranı yazarsan kontrol ederim

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Oksijen sensörü tam olarak konumu şöyledir , egzoz manifoltunun hemen altındadır .
Yani egzoz sisteminin en başındadır .
Kablosu falan her şeyi ile üzerinde dir .

E7J ye , yaklaşıp çok eğilmenize gerek bile kalmadan , sensörü görebilirsiniz . Biraz pahalı bir sensördür .
Size tavsiyem onu oradan söküp ( civatalıdır ) Pas sökücü spreyler ile temizleniz olur .
Pahalı bir sensör ama işlevi iyi bir sensör .
Zengin ve fakir karışımın anlaşılmasında etkili bir sensördür .
Katalizörde de benzer bir sensör daha vardır.

urall

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Oksijen sensörü tam olarak konumu şöyledir , egzoz manifoltunun hemen altındadır .
Yani egzoz sisteminin en başındadır .
Kablosu falan her şeyi ile üzerinde dir .

E7J ye , yaklaşıp çok eğilmenize gerek bile kalmadan , sensörü görebilirsiniz . Biraz pahalı bir sensördür .
Size tavsiyem onu oradan söküp ( civatalıdır ) Pas sökücü spreyler ile temizleniz olur .
Pahalı bir sensör ama işlevi iyi bir sensör .
Zengin ve fakir karışımın anlaşılmasında etkili bir sensördür .
Katalizörde de benzer bir sensör daha vardır.

slm

valla benim araçta katalizörü benden önceki sahibi sökmüş olacak ki, önceki muayne ye girmeden önce, son iki susturucuyu değiştirmek zorunda kaldığımda, egsozcu ile birlikte bende aracın altına geçip, ustaya dedimki,'' ustam be bana şu katalazitör denen parçayı bi göstersene dedim,'' ustanın verdiği cevap senin aracın katalizötörü sökmüşler herhalde. sende yok dedi.

aklıma takılan hep şu soru oldu; peki beni muayneden nasıl katalizötör olmadan geçirdiler. aklım almadı. katalazitörlü olarak çıkan bir araçta katalazitör olmadan muayneyi onaylamaları benim için çok iyi oldu.

kazasız belasız günler dilerim.

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
slm

valla benim araçta katalizörü benden önceki sahibi sökmüş olacak ki, önceki muayne ye girmeden önce, son iki susturucuyu değiştirmek zorunda kaldığımda, egsozcu ile birlikte bende aracın altına geçip, ustaya dedimki,'' ustam be bana şu katalazitör denen parçayı bi göstersene dedim,'' ustanın verdiği cevap senin aracın katalizötörü sökmüşler herhalde. sende yok dedi.

aklıma takılan hep şu soru oldu; peki beni muayneden nasıl katalizötör olmadan geçirdiler. aklım almadı. katalazitörlü olarak çıkan bir araçta katalazitör olmadan muayneyi onaylamaları benim için çok iyi oldu.

kazasız belasız günler dilerim.

Aracınızı katalizörsüz sanıyorlardır ondan .
Bizim K7M Renault 19 da tüm sensörler vardı , oksijen sensörüm bağlantıları kırıktı onuda yaptırmıştım .
Size bu sensörlerle ilgili fotoğraflara bakacağım .

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ahh Ahh Oksijen Sensörü Denildiğinde Aklıma Direk 2000 Model Samara'mız Geliyor Talihsiz Bir Olay Sonucu Oksijen Sensörü ve Hava Akış Metre Sensörlerimiz Perte Ayrılmıştı, Komple Set Olarak Değiştirmek İstediğimizde GM ( General Motor ) Sensör Setinin 1.4000 TL Olduğunu Duyduğumuzda Vaz Geçip Satmıştık, Renault'u Bilmem Ama Lada'nın En Pahalı Parçası Bu Set, Ayrıca Tek Nokta Enjeksiyonlu Araca Hangi Zihniyet İle ENJEKSİYONLU ! Denildiğini Hala Çözemedim Bence Kimse Tek Nokta Araca Binip Kendini Enjeksiyonlu Araca Biniyorum Diye Avutmasın. Tek Nokta Enjeksiyonun Hiç Bir Artısı Yok Kara Düzenden Farksız Nerede İse.

Bu Sensör Arıza Yaptığında Araç Çekişten Düşer + Yakıt Sarfiyatı Artar :eyv

kaugras

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,
Benim sorum oksijen sensorü bozuk olmadan bilgisayara bağlandığında arıza verir mi?çünkü yakıt tüketimde bir artış yada başka bir sıkıntı yok .aracımız megane 2 2004 .lpg li.Şimdiden teşekkürler.